referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Anton Pavlovič Čechov: Svetlá poviedky
Dátum pridania: 04.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: steffi50
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 047
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Svetlá boli prvýkrát uverejnené v časopise Severnyj vestnikv roku 1888.V tejtozbierke je dvadsaťštyri krátkych poviedok. Medzi najznámejšie patria:Chameleón, Vaňka, Pomstiteľ, Tatušo, Švédska zápalka, Neúspech, Príbeh bezkonca, Dámy, Dráma, Súboj a iné.Chameleónpostavy: policajný inšpektor Oťapilov, kupecČvirikin, zlatnícky majster Krochkin, generálov kuchár Prochor, Jeldyrin, pesVladimíra Ivanyča.Poručík Oťapilovide cez trhovisko a vidí ako z domu kupca Čvirikina vybehne pesa za ním Krochkin. Zisťuje, čo sa stalo. Pes pohrýzol Krochkina do prsta.Ten tvrdí, že on na vine nie je,chce, aby mu zaplatili,aby mohol stým prstomrobiť. Oťapilov príde na to že na vine si je sám Krochkin, ktorý dráždil psa.

Ten patrí synovi generála V.Ivaniča. Zástup sa rehoce na Krochkinovi. Užsamotný názov poviedky hovorí, čomu sa chcel Čechov vysmiať – „Chameleónstvu “.Vaňka – vážna poviedkapostavy: Vaňka Žukov – 9-ročný chlapec, obuvníkAľachin, dedo Konstantin Makaryč, mama Pelageja,slečna Oľga Ignatievna.Je štedrý deňa Vaňka sa rozhodne napísať list dedovi. Už tri mesiace pracujeu obuvníka Aľachina. Zdôveruje sa mu so svojimi problémami, spomína nastaré časy, keď bol pred smrťou jeho matky v Moskve, na O.Ignatievnu, napsov Gaštanka a Úhorka. Píše ako ho obuvník nemá rád a prosí deda,aby ho vzal odtiaľ preč.Autor kritizuje antihumánnosť spoločenských pomerovv Rusku na konci 19.storočia.Pomstiteľpostavy: Fiodor Sigajev – urazený manžel, jehožena, milenec, obchodník.F.Sigajevpristihne ženu pri nevere. Je nahnevaný a odhodlaný pomstiť sa jeja milencovi.Príde do obchoduso zbraňami a obchodník mu ponúka všelijaké moderné pištole. Rozmýšľa, akoby sa pomstil. Najprv chce zabiť milenca, ženu a seba. Príde na to, žedokonalejšia pomsta bude ak zabije milenca a seba, a žena budetrpieť. Chce si však vychutnať pohreb, a preto seba chce zabiť až popohrebe milenca.

Nakoniec však príde na najlepšiu pomstu: rozpúta verejnýškandál. Nechce si kúpiť žiadnu zbraň a aby zahladil pokazený dojem, taksi kupuje sieťku na chytanie prepelíc a odchádza. Vo Fiodorovi SigajevoviČechov zobrazil plne odhodlaného človeka, ktorý je rozhodnutý pomstiť sa, aleváha akým spôsobom. Na konci si uvedomuje, že akákoľvek vražda nemá význam.Tatušopostavy: mamuša, tatušo (Pampúšik), syn, učiteľIvan Fedorič, jeho žena.Mamuša prídek tatušovi do pracovne. Je nespokojná, pretože ich syn dostal štvorkuz aritmetiky a je presvedčená, že to vie lepšie. Presvedčí tatuša,aby išiel za učiteľom aritmetiky a pozhováral sa s ním. Tatušo hovyruší a bojuje za syna, ktorý nemôže postúpiť do štvrtej triedy preznámku z aritmetiky. Učiteľ nechce privoliť, no nakoniec sa dohodnú nakompromise: Ak mu aj ostatní kolegovia dajú po trojke bude ju mať ajz aritmetiky.Hlavnoumyšlienkou je Čechovovo konštatovanie na konci poviedky: „ Vzdelaných ľudínenahovoríš ani tak peniazmi, ako milým správaním a zdvorilým pritlačenímk múru.“Dámy postavy: riaditeľľudových škôl Fiodor Petrovič, učiteľ Vremenskij, Polzuchin, pani mešťanostová,žena F.Petroviča Anastasia Ivanovna.

Učiteľ Vremenskijpríde o hlas a nemôže vykonávať svoje povolanie. Má po kariére, hocimá 14-ročnú prax. F. Petrovič mu ponúkne miesto správcu útulku, ktoré sa uvoľní.S radosťou prijíma. Keď sa vráti domov, začne ho žena presviedčaťo istom Polzuchinovi, ktorý má o toto miesto záujem. V práci začne čítať listya v jednom z nich pani mešťanostová agituje za Polzuchina.F.Petrovič konštatuje: „Keď mladý človek nejde rovnou cestou, ale využívaženské známosti, je to naničhodník !“ Potom sa dostaví sám Polzuchina ukáže mu odporúčanie, kde je gubernátorov podpis. F. Petrovičovi sa tozdá neetické a nemorálne, ale musí privoliť. Na ďalší deň to povie Vremenskému.Čechov kritizuje vtedajšie pomery a vzťahy v Rusku.Clivotapostavy : Jona Potapov – Fiakrista, syn KuzminJonyč, dôstojník, traja mládenci.Jona Potapov jeveľmi smutný, lebo mu pred týždňom zomrel syn. Pracuje ako fiaker. Najprv veziedôstojníka, potom troch mládencov. Sú nespokojní, pretože ich vezie pomaly.Opatrne sa snaží nadhodiť tému smrti svojho syna, ale nikto nemá záujem vypočuťho.

Je mu clivo. Nakoniec ho vypočuje jeho kôň. Autor poukazuje na to, že právekôň je tým „človekom“, ktorý ho jediný vypočuje.Švédska Zápalka –kriminálny príbehpostavy : poručík Marek Ivanovič Kľauzov, správcaPsekov, záhradník Jefrem, Nikolaj Jermolajič Čubikov – sudca, pomocníka zapisovateľ Ďurkovskij, komisár Jevgraf Kuzmič, náčelník Arenbašev –Švisťakovskij, doktor Ťuťujev, komorník Nikolaška, Akuľka, sestra M.IvanovičaMária Ivanovna, komisárova žena Oľga Petrovna.M.I.Kľauzova vrajzavraždia. Všimne si to záhradník Jefrem a upozorní Psekova, ktorý zavolána vyšetrovanie Čubikova a Ďurkovského. Pozorne preskúmajú jeho doma okolie a prídu nato, že ho museli zavraždiť traja ľudia. Začne to Ďurkovskij, Čubikov muspočiathu neverí, ale potom pristane na jeho teóriu. Upodozrievajú Nikolašku,Psekova (podľa jeho modrého svetra) a Máriu Ivanovnu.

Pastier Danilka impotvrdí, že videl 2 postavy ako vliekli mŕtvolu. Psekova a Nikolaškuzatvoria do žalára. Neskôr ich oboch vypočúvajú. Ďurkovskij nájde v okolíobchod v ktorom majú švédske zápalky (na základe zápalky, ktorú našiel priprehliadke domu). To ho privedie k Oľge Petrovne, ktorú začneupodozrievať. Spolu s Čubikovom prídu k nej, tlačia na ňu a onaim pootvorí celý prípad. M.I.Kľauzov žije v kúpeli – malej chatkea stará sa o neho Oľga. Celý prípad je vyriešený -Kľauzov žije.Čubikov a Ďurkovskij sa veľmi sklamaní vracajú domov. Jedna zápalkaich priviedla na správnu stopu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.