referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Zbojnícka mladosť
Dátum pridania: 18.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: radooo23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 853
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 3.12 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Zbojnícka mladosť

Žáner: lyrizovaný román z dedinského prostredia (časť trilógie- Z. mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy) časopriestor: vrchárske dedinské prostredie, začiatok 20. storočia (pred 2. svet. vojnou)

Téma: mozaikovité zobrazenie detstva Jerguša Lapina a jeho vzťah k prírode.

Idea: Autor chcel zobraziť život svojho hlavného hrdinu v idealizovanom svete prírody. Vytvoril postavu, ktorá ešte nie je nakazená vonkajším svetom, postavu, ktorá sa lepšie cíti v prírode ako v meste. Jerguš Lapin je symbolom čistého, čestného a odvážneho človeka, ktorý sa vzoprie nespravodlivosti a uteká do hôr.

Postavy: Jerguš Lapin – hlavná postava- má iba mamu a dvoch súrodencov, otec mu zomrel, ani ho nepoznal- rozumie prírode, vie sa dohovoriť s vtákmi a vie ich svojim zrakom pripútať na miesto, rozumie tiež psom, koňom, jeho pes Chvostík ho počúva na slovo- citlivo reaguje na každý ľudský čin, na každú krutosť, pretvárku, faloš- je veľmi mocný, odvážny, má legendárne vlastnosti- idealizácia- usilovný, rád pomáha iným- je odchovaný prírodou, s ktorou žije v absolútnom súlade, naopak keď príde do mesta trpí, nevie si tam nájsť svoje miesto ( je vyčlenený na okraj spoločnosti)

„Jerguš sa bez slova postavil k stroju z druhej strany, k veľkému kolesu. Chytil kľuku, začal krútiť chytro, húževnato. Teta nestačila, pustila kľuku a povedala: Máš ty silu za chlapa, bude z teba dobrý robotník.“„Jerguš stal sa vodcom namiesto Červenáka. Vyberal s Jakubom Fekiačom. Zarážal tuho, behal ako vták, nebolo možné trafiť ho. Ak skríkol na chlapcov: bežať !, leteli opreteky ako slepí. Báli sa, počúvali.

“„Pes sedel na zadných nohách, klonil hlavu, krotko pozeral na Jerguša.- Poď sem. Pes podišiel k Jergušovi, povedal čosi hrdelným hlasom, že je nevinný, iba že mu ubližujú. Jerguš ho pohladil, poškrabkal poza uši: Ty si môj chlpánik ušatý... – Potľapkal ho po hrive a odišiel. Pes vyšiel pred bránu, zasadol na zadných nohách, hľadel a hľadel, kým dovidel, za Jergušom. Neslobodno sa psovi vysmievať, - rozprával Jerguš Maťovi, - Nemôže to zniesť. Urazí sa a najeduje... Kameňom ho zraziť! povedal Maťo Kliešť. Jerguš nesúhlasil. – Škoda ublížiť bez príčiny...“

Vedľajšie postavy: Paľo Stieranka – dedinský pastier, Jergušov najlepší priateľ, tiež má rád prírodu, nie je ale až taký odvážny

Dedinskí chlapci: Červenák, Maťo Kliešť Horúci, Števo Fašanga, Ujo Košaľkuľa, Jergušova mama, brat Rudko, sestra Anka, Zuzka Košaľkuľa, krstná mama Budáčová

Dôležitú úlohu v celom príbehu hrá príroda, ktorá nie je len akýmsi pozadím, ale je aktívnou súčasťou deja. Rozdiel vidno pri zmene ročného obdobia, ale aj pri striedaní dňa a noci. Práve opisy prírody tvoria v celom diele dôležitú časť.

Dej: - nie je taký ústredný, celé dielo je mozaikovitým obrazom Jergušovho detstva. Tento román v ľuďoch vyvoláva ťažko opísateľné predstavy a pocity.

Kompozícia: Dej je rozčlenený na 3 časti : úvod (Narodenie zbojníka), ústredný dej, ktorý sa člení na 64 krátkych kapitol, a záverečnú časť Povesť. V úvode sa dozvedáme o narodení malého zbojníka Jerguša Lapina na samote zvanej Zbojnícky Tanec. Potom sa dej presúva o niekoľko rokov dopredu, pričom celý dej sa odvíja v jednom roku od zimy po nasledujúcu jar a zachytáva tak Jergušove detstvo v spojení s opismi prírody. S Jergušom sa prvýkrát stretávame ako sa hrá so svojimi súrodencami Ankou a Rudkom.

Jerguš má tiež kamaráta Števa Fašangu, s ktorým stvárajú rôzne šibalstvá a objavujú postupne okolitú zasneženú prírodu. Jedného dňa sa do dediny zatúlal besný pes, ktorý naháňal dedinské ženy. Jerguš sa na neho odvážne vrhol a porazil ho. Avšak
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.