referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Brano Stocker: Dracula
Dátum pridania: 06.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Medulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 540
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Literárny žáner diela: Muzikál
Hudba: Karel Svoboda
Libreto: Zdeněk Borovec a Richard Hes
Text: Zdeněk Borovec
Réžia: Jozef Bednárik
Scéna: akademický architekt Daniel Dvořák
Kostýmy: Teodor Pištěk a Gita Marcolová

Téma: Draculov nesmrteľný život začínajúci jeho prekliatim, jeho nesmrteľná láska k Adriane.
Hl.myšlienka: Zlo sa zlým odpláca. Keď človek robí zlé veci, tak sa aj jemu tieto veci stávajú a takýto človek žije na tomto svete život osamelý a prázdny, život bez lásky. Jeho pôsobenie na tejto zemi nikomu úžitok neprináša. (ako Dracula za to, že zabíjal nevinných ľudí ho kňaz preklial).

Hl.postavy: Dracula(Daniel Hůlka), Adriana a Sandra(Leona Machálková), Lorraine(Lucie Bílá), Šašo/Sluha/Lekár(Jiří Korn), Steven(Marian Vojtko), Kňaz(Karel Černoch), Nick(Roman Vojtek), Nymfy(Hanka Krížková, Vanda Konečná, Zuza Durdinová, Andrea Fabiánová, Renáta Drosslerová, Jana Tyšerová),

Charakteristika postáv: Dracula: Na jednej strane to bol zlý, krutý vládca, ktorý nemal nad nikým zľutovanie, rúhal sa Bohu, bol navždy prekliaty a nesmrteľný, nenávidel ľudí a bez milosti ich zabíjal. Na strane druhej bol vykreslený aj z ľudskaj stránky ako človek, ktorý dokáže beznádejne milovať svoju ženu a dokáže pre ňu urobiť všetko. Bol veľmi sebavedomý a myslel si, že jedine on má vždy pravdu.Adriana: Krásna, múdra žena, ktorá bola Draculovou oporou v tých najťažších chvíľach. Možno ako jediná videla Draculu aj ako človeka s ľudskou tvárou a nielen ako krutého panovníka. Dracula bol človek, ktorého milovala a dokonca s ním čakala aj dieťa.Lorraine: Draculova vzdialená príbuzná. Bola neobyčajne krásna , a preto okúzlila Draculu.

Bola do neho veľmi zaľúbená, ale nikdy sa jej nepodarilo zaplniť prázdne miestom v Draculovom srdci(po Adriane). Bola tvrdohlavá, nedala na rady druhých snažila sa hľadať pravdu o Draculovej skutočnej láske.Sluha: Bol to verný služobník kniežaťa, ktorý mu v ničom neodporoval.Šašo: Bol to verný sluha kňažnej Adriany a zároveň jej tajný obdivovateľ. Nemal z Draculy strach, niekedy mal na neho ironické poznámky. Zomrel mučivou smrťou v okovách.Lekár: Pracoval na prebudení Draculu, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Chcel ochrániť Draculu a nakoniec za neho položil život.Sandra: Veľmi sa podobala na Adrianu . Bola členkou motorkárov a priateľka ich vodcu Nicka. Veľmi na ňu zapôsobila Draculova romantická výpoveď.Časové umiestnenie deja: od 16. storočia do súčasnostiPriestorové umiestnenie deja: Draculov hrad, Londýn, kasíno, kostol(kláštor)Čo sa mi páčilo: Celý muzikál bol veľmi dobre spracovaný. Páčilo sa mi všetko, či už to bola scéna, kostýmy, ale najmä spevácke výkony Lucie Bílej a Dana Hůlku.

OBSAH: Dej sa začína v polovici 16. storočia, keď Draculove vojsko drancuje okolie. Utekajúci obyvatelia hľadajú záchranu pred bránami kláštora, kde práve prebieha omša. Kňaz upokojuje utečencov a povzbudzuje ich, aby verili v božiu spravodlivosť. Do kláštora vtrhne Dracula s hordou čiernych rytierov a vyhlásil kláštor za svoj majetok. Kňaz sa Draculovi odvážne postaví, ale aj tak nezabráni vraždeniu a rabovaniu. Keď v kňazovom náručí zomrie potulný mních, vyriekne nad Draculom slová prekliatia, ktorými ho odsúdi k večnému životu a nekonečnej túhe po krvi. Zatiaľ, čo Dracula drancuje okolie, jeho manželka v ich spálni leží unavená bolesťami pred pôrodom. Jej šašo sa ju pokúša rozveseliť. Po tom, čo Dracula dorazí domov mu Adriana vyzná lásku a ten ju v predstavách utešuje o rovnakých citoch. Jeho šašo ho privíta v predtuche blízkej smrti Adriany a hneď potom ho knieža presviedča o svojráznej filozofii ,,očiste sveta“. Dracula zastihne Adrianu na prahu smrti. Zomrie ona a jej dieťa. Právu túto smrť dáva šašo za vinu svojmu pánovi. Ten ho za trest necháva zomrieť v bolestivej smrti v okovách. Po smrti Adriany nešťastný Dracula obviňuje Boha z nespravodlivosti. Potom sa knieža pokúsi o samovraždu, ale zisťuje, že jeho rany sa opäť zaceľujú. Jeho prvotné zdesenie sa neskôr mení na radosť z nesmrteľného života.

Dracula oslavuje spolu so svojimi druhmi nesmrteľnosť a ráno sa celý zakrvavený prebúdza nad svojou prvou obeťou. Čas plynie. Nymfy-ženy, ktoré prešli Draculovým životom sa vďaka krvavej lázni stali smiešnymi, nesmrteľnými bytosťami medzi nebom a peklom. Dracula vstáva z rakvy, aby pokračoval vo svojom prázdnom živote bez lásky v temnotách noci. Draulova vzdialená príbuzná Lorraine , šľachtičná ochraňovaná len svojím bratom Stevenom prichádza na Draculov hrad. Jej stretnutie s kniežaťom sa stáva osudovým. Draculova charizma zasiahne jej nevinnú dušu. Knieža bol natoľko okúzlený jej krásou, že ovládol svoju krvilačnú túžbu. Avšak žiarlivé nymfy cítia ohrozenie svojho výsostného postavenia, a tak prehovárajú Draculu ku krvavému obradu. Neskôr Dracula posiela svojho sluhu do záhrady za Lorraine s pozvaním na ples. Dracula pripravil pre svouju novú lásku veľkolepú hostinu. Lenže pod nablískanými kostýmami sa skrývajú vlkodlačie pazúre a zvieracie tesáky. Pokojný ples sa tesne po odchode Draculu a omámenej Lorraine zvrhne vo zvieracie radovánky. Všetkej tejto hrôze sa prizerá aj Steven, ktorý chce svoju sestru zachrániť, ale je vtrhnutý davom do víru šialeného valčíka. Vďaka duchaprítomnému sluhovi je v poslednej chvíli zachránený. Po niekoľkých dňoch nedobrovoľného pobytu na hrade sa Steven prebúdza. Steven si uvedomuje, že jeho sestra sa ocitla v rukách diabla a je pevne presvedčený o tom, že ju musí zachrániť. Lorraine sa vyzná zo svojej lásky k Draculovi.

Neskôr Steven obviňuje Draculu z väznenia jeho sestry a z krvavých zločinov.Draculovy je toto všetko na smiech. Steven je presvedčený, že proti zlu sa nedá bojovať len vierou, a tak sa na Draculu vrhá zo zbraňou v ruke. Ani Lorraine nedokáže zabrániť ich stretu. Steven je šokovaný Draculovou nesmrteľnosťou a zdrvený sa vrhá v ústrety smrti. Lorraine prosí Draculu o zasvätenie do mystického života vampýrov. Dracula jej vyhovie. Neurčitá budúcnosť. Na prtedmestí Londýna sa stretá motorový gang ,,Stockers“. Ich vodca Nick plánuje ďalšiu akciu-vydrancovanie Draculovho casína. V laboratóriu v podzemí casína sa prebúdza Dracula. Jeho oživenie má na starosti lekár,,Profesor“.Nad laboratóriom v casíne si osamelá Lorraine uvedomuje rastúcu citovú priepasť medzi ňou a kniežaťom. Využíva profesora, aby odhalila posledné tajomstvá nedotknuteľnej Draculovej svätyne. Nick sa na vlastnú päsť vydáva do podzemia casína, aby dôkladne pripravil akciu. V laboratóriu ho zaujme starobylý portrét neznámej šlachtičnej - Adriany.

Stačí si ho vyfotiť, ale je vyrušený prichádzajúcim profesorom a Lorraine. Tá s bolesťou v srdci odhaľuje tajomstvo Draculovej večnej lásky. Nick správne pochopil, že záhadný portrét je kľúčom k odhaleniu Draculovho tajomstva. Využije nápadnej podoby Anriany a Sandry k preniknutiu k tajomstvu kniežaťa. Do večerného programu prichádza Nick a prezlečená Sandra. Dracula je šokovaný. Myslí si, že sa Adriana vrátila. Urazená Lorraine vyvolá škandál a Nickovi so Sandrou sa podarí utiecť. Ponížená Lorraine prichádza k poznaniu, že knieža bude navždy milovať Adrianu. Romantické vyznanie Draculu na Sandru zapôsobilo. Je rozhodnutá nebyť ďalej nástrojom pasce a odhodlá sa povedať Draculovi pravdu. Sandra prichádza za Draculom ale je jej zaťažko povedať mu pravdu. Ich dialóg nekompromisne preruší Nick a uteká so Sandrou. Rozzúrený Dracula sa premení na vampýra a vrhá sa za Nickom.

Prenasleduje ich v podzemí casína. Naháňačka sa končí v casíne, kde Dracula zneškodní Nicka a vrhne sa na Sandru. Do casína vtrhnú Stockers, ktorí ničia casíno a útočia na Draculu. Profesor dá svoj život za Draculu. Stockers utekajú. Dracula sa spolu s mŕtvym profesorom ocitá v troskách svojho impéria. Všetko je zničené. Draculovi sa zjavujú bytosti, ktoré zahubil. Jeho osud sa napĺňa. Žiada Sandru, aby ukončila jeho večné utrpenie. Tá vpúšťa slnko do temnej kobky, kde Dracula spolu s Lorraine nachádza vykúpenie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.