referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Dominik Tatarka: Démon súhlasu
Dátum pridania: 15.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: klmno
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 591
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Kritizuje vtedajší socializmus. Bartolomej Boleráz nechcel súhlasiť s tými dielami, ktoré neboli pekné, správne, ale aj napriek tomu súhlasil. Veril, že si z neho spravili figúrku, s ktorou mohli manipulovať.Dej začína tým, že spisovateľ Bartolomej Boleráz, činiteľ Valizlosť Mataj a pilot havarujú s vrtuľníkom. Z hlavy im vypadli mozgy a zriadenec Vzdušných ciest im ich dal späť. Jemu väčšinu mozgu Valizlosťa Mataja.Zakrútili ich do národných farieb. Bartolomej Boleráz po smrti protestuje :"Akýže je náš odkaz? " Vtedy spisovateľ, predtým učiteľ, Bartolomej Boleráz začína rozprávať o svojom živote pred smrťou. Hlavný maršal centálnej ideovej organizácie si pozval ich členov na zjazdovú predporadu ( v tejto skupine je aj Boleráz). Vo vrtulníku sa viezol s inžinierom Matajom do Bratislavy. Cestou sa rozpráva s Matajom a on s ním súhlasí. Avšak jeho súhlas s Bolerázom je len súkromným súhlasom.

Cez zasadania, keď rokujú o schválení kníh sa Bartolomejov súčasník Mataj mení na jeho nadriadeného, len čo niesú na zasadaní, sú už z nich priatelia. Boleráz vystúpil proti navrhovanej veci. Nikto ho ale nepodporil. Proti nemu vystúpil Mataj. Bartolomej nemal úspech. Neskôr ide Bartolomej navštíviť svoju priateľku v Bratislave. Donesie jej kytičku. Bartolomej si myslel, že " kytička bude voňať, ale nevoňala. " Nalieham: Pravda, pekne voňajú? Priateľka odpovie: Nevoňajú. Vy to neviete? Už pekných pár rokov nevoňajú. " Bartolomejovi sa začína vyjasňovať, prečo má inú mienku. " Celá naša ideová organizácia predpokladá, očakáva, verí, že vonia, že musí voňať. " Aj keby bolo dielo-román zlý, bol by vlastne dobrý. Bola ďalšia schôdza, ale Boleráz opäť iba súhlasil. Po skončení sa znechutene vybral za svojou kamarátkou. Mataj sa chcel s ním rozprávať, ale Boleráz nie. Došli až ku Bolerázovej kamarátke. Diskutovali medzi sebou a Bolerázovej kamarátky si nevšímali. Mataj s Bolerázom u nej prespia. Boleráz ráno vyskočí z okna a Mataj za ním. Nikomu sa nič nestane.

Boleráz sa vyšplhá na konštrukciu lešenia a vykrikuje svoje názory na celé námestie. Druhé ráno sa prebudí v blázninci. V ten deň je schôdza. Príde pre neho auto a odvezie ho na schôdzu. Uprostred schôdze príde generál a vyhlási Boleráza za hrdinu a Mataja za predstaviteľa zla. Vonku sa zhromaždila mládež, začala páliť figuríny a pokúšala sa dostať do vnútra budovy. Všetci účastníci sa presunuli na strechu, kde ich čakal vrtuľník. Mataj s Bolerázom chceli skočiť zo strechy, ale nemali odvahu. Bolo zlé počasie. Pilot varoval, že by nemali vzlietnuť, ale leteli. Dej končí tým, že havarovali v silnej búrke.- nevýrazný dej- Rosp. 1.os, Boleráz, vysvetľuje, komentuje dej, niekedy množ.čislo-generač.výpoveď – sebakritika kvôli spolupodielaní sa na udalostiach v spoločnosti- Matej- máta Valizlosť- zlosť Boleráz- prostý človekprost.: irónia, symboly, reč.otázky, slov.hračky, absurd.prvky, prvky postmoderny-miešanie žánrov, úvahy - pásmo postáv- monológ, dialóg- kompozícia- 3 časti, retrospektíva, prelínanie čas.rovín
 
Podobné referáty
Dominik Tatarka: Démon súhlasu SOŠ 2.9259 816 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.