referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Kareninová
Dátum pridania: 21.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fiorella1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 388
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Postavy: Anna Arkadievna Kareninová – navonok pôvabná, krásna a príťažlivá žena, ale vo vnútri veľmi utrápená, nešťastná a nevyrovnaná. Jej žiarlivosť a nešťastie ju nakoniec doženú až k samovražde.Alexej Alexandrovič Karenin – manžel Anny - oddáva sa svojej práci, no v citovom živote je chladný a necitlivý. Záleží mu iba na postavení v spoločnosti. Alexej Kirillovič Vronskij – gróf, dôstojník vo vojsku, úspešný v spoločnosti, mladý, sebecký. Kvôli svojmu egoismu zničí život Anne a jej rodine a zlomí srdce Kitty. Katerina Alexandrovna Ščerbacká = Kitty – mladá šľachtičná s dobrou výchovou, veľmi citlivá a priateľská. Konstantin Dmitrič Levin – vidiecky šľachtic, pracovitý, podnikavý. Zvádza vnútorný boj či veriť alebo neveriť v boha. Stephan Arkadjič Oblonskij = Stiva – Annin brat, šľachtic, podvádza svoju ženu a necíti výčitky svedomia. Kvôli jeho milenkám sa dostanú do ťažkej finančnej situácie.

Daria Alexandrovna Oblonská = Dolly – manželka Stephana Arkaďjiča, sestra Kitty ŠčerbackejRealistický román Leva Nikolajeviča Tolstého-Anna Kareninová sa uvádza biblickým mottom „Moja je pomsta, moja je odplata.“ Román odzrkadľuje vzťahy ruskej spoločnosti v 2. polovici 19. storočia. Základnou myšlienkou je idea rodiny, ktorú Tolstoj rozpytváva v životných osudoch 3 rodín. Na začiatku diela ich charakterizuje takto: Všetky šťastné rodiny sú si podobné, no každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom. Autor v románe sa zaoberá popieraním jednotlivých možných riešení, hľadaním príčin nešťastia a viny. Takisto sa snaží o zistenie zmyslu lásly, života a rodiny. Autor nerozoberá udalosti, ale ich význam a vzťahy postáv z nich vyplývajúce. Dej románu je prerušovaný mnohými úvahami (najmä pesimistickími-najviac u Anny). Dielo nevyznieva jednoznačne, čo je podmienené dobou, v ktorej vznikalo. Objavuje sa tu aj vývoj hospodárstva a politiky v Rusku. ObsahPrvá dvojica, celkom nepodstatná je Dolly a Stephan Arkaďjič. Oni a ich početná rodina žili v Moskve.

Dolly odhalila manželovu neveru a bola rozhodnutá ho opustiť. No vtedy zasiahla do ich osudov Anna, ktorá pricestovala z Moskvy. Prehovorila ju, aby dala Stephanovi ešte jednu šancu a zostala s ním. Ale Stephan sa z toho nepoučil a ženu podvádzal i naďalej. Na svoju neresť samozrejme míňal veľké množstvo peňazí, ktoré im v domácnosti neskôr chýbali.Ďaľším párom je Kitty a Levin. Levin bol priateľ Stephana Arkaďjiča a bol beznádejne zamilovaný do Kitty Ščerbackej. Dlho váhal, či jej má svoje city vyjadriť, ale nakoniec sa rozhodol, že tak spraví na plese u Ščerbackovcov. Levin ju požiadal o ruku, no ona ho odmietla, pretože to isté očakávala od jej druhého nápadníka-grófa Vronského. Vronskij sa s Kitty celý čas iba zahrával a nikdy ani len nepomyslel na svadbu s ňou. V ten večer si ju dokonca ani nevšímal, lebo jeho pohľad priťahovala pani Kareninová. Deň po tom za ňou odcestoval do Petrohradu. Kitty to zlomilo srdce a ochorela. Lekári jej odporučili odcestovať do cudziny na liečenie. Levin sa medzitým venoval svojej práci na farme a snažil sa nemyslieť na Kitty. Po čase sa opäť náhodou stretli na obede u Dolly a Stephana, kde ju po druhý-krát požiadal o ruku. Tentoraz však jeho ponuku neodmietla. Tento párik sa nakoniec vzal a narodil sa im syn. Levin zo začiatku syna neznášal a bol sklamaný z pocitov, ktoré k nemu pociťoval. No novoobjavená viera v boha mu pomohla lepšie pochopiť zmysel života a stal sa z neho vyrovnaný, milujúci otec a manžel.Poslednou treťou dvojicou je Anna Arkadievna a Alexej Vronskij.

Anna bola vydatá za politika Alexeja Alexandroviča Karenina, s ktorým mala syna Seriožu. Alexej Karenin bol pohrúžený do práce, ale záležalo mu na súdržnosti rodiny. Ona bola so svojím životom spokojná, no zabehané koľaje jej života narušila veľká láska. Anna sa v Moskve zoznámila s grófom Vronskim, no vyľakaná zo zvláštnych pocitov, ktoré k nemu pocítila, ušla z Moskvy späť do Petrohradu. Vronskij na druhý deň odcestoval za ňou. Po prvotnom premáhaní si Anna začala románik s mladým dôstojníkom. Zo začiatku sa stretávali tajne, ale po čase sa stretávali už i na verejnosti. Raz sa Anna vybrala sama na dostihy, na ktorých Vronskij súťažil. Na pretekoch sa neočakávane objavil i jej manžel. Po páde Vronského z koňa a Anninej neprimeranej reakcii naň, sa priznala manželovi s ich vzťahom. Kareninovi sa tak potvrdili jeho podozrenia, ktoré si nechcel pripustiť. Keďže sa bál spoločenského škandálu rozhodol sa, že dá manželke ešte jednu šancu, ale pod podmienkou, že jej milenec nikdy nevkročí do ich domu. Anna kvôli synovi súhlasila s týmto návrhom, naďalej sa však stretávala s Vronskijm.

Táto napätá situácia sa zmenila, keď Anna otehotnela a taktiež porušila sľub, ktorý dala manželovi. Karenin sa po tomto incidente rozhodol podať žiadosť o rozvod a vysťahoval sa z ich spoločného domu. Anna po pôrode veľmi vážne ochorela a lekári jej nedávali takmer žiadnu šancu na prežitie. Na pokraji smrti požiadala Alexeja Karenina o odpustenie. On jej oddpustil a navyše sa začal starať aj o jej malú dcérku Annie, hoci vedel, že nie je jeho. Vronskij to nemohol zniesť, tak sa pokúsil o samovraždu. Nakoniec nezomrela ani Anna ani Vronskij. Ona sa pred manželom strašne hanbila a zároveň ho nemohla pri sebe zniesť, lebo k nemu cítila hnus a odpor. Annin brat Stephan presvedčil Karenina, aby nebol nespravodlivý a aby jej dal slobodu, čo napokon i urobil. Ponúkol Anne rozvod, ale s tým, že ich syn Serioža zostane bývať u neho v mravnom a nepoškvrnenom prostredí. Jeho ponuku na rozvod neprijala a odišla s Vronskijm do Európy.

Istý čas tam žili ako manželia, no Anna zatúžila vidieť svojho syna, a tak sa vrátili späť do Petrohradu. Tam sa za dramatických okolností posledný-krát stretla s milovaným synom. Keďže Anna nedokázala žiť v jednom meste so spoločnosťou, ktorá na ňu neustále odsudzujúco pozerala, presťahovali sa na vidiecky statok vo Vozdviženskom. Tu sa začína odkrývať ďaľšia Annina charakterová črta-bezcitnosť. O svoju dcérku sa nezaujímala a necítila k nej žiadnu lásku, takisto sa pred každou návštevou pretvarovala a odmietala sa vydať za milenca, ktorého milovala. Čoraz častejšie obviňovala Vronského z toho, že ju nemiluje. Čoraz častejšie bezdôvodne žiarlila a vyvolávala hádky. Zo strachu, z toho, že ju Vronskij prestane milovať nakoniec súhlasila s rozvodom. Opäť teda prišli do Petrohradu plní nádeje z nového začiatku, kde tentoraz Anna žiadala o rozvod Karenina.

Spoločnosť ju však ohovárala a otáčala sa jej chrbtom ďalej. Anna neuniesla tú ťarchu bolesti, žiarlivosti a utrpenia, preto skončila svoj život pod kolesami vlaku. Vronskij bol na tom dosť zle a nedokázal sa starať o Annie, preto skončila u Alexeja Alexandroviča. Alexej Kyrillovič sa napokon rozhodol ísť do vojny, lebo dúfal, že tam nájde svoju smrť.Anna sa neprevinila tým, že milovala, ale že pre svoju lásku sa dostala do konfliktu so spoločnosťou a zároveň chcela, aby ju táto spoločnosť uznávala. Osnova1.Zoznámenie Anny s Vronskijm2.Začiatok ich romániku3.Annino priznanie manželovi4.Annina choroba a Kareninovo odpustenie5.Cesta po Európe6.Annina žiarlivosť7.Annina samovražda
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.