referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Isabel Allende: Eva Luna
Dátum pridania: 07.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DissolvedGirl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 061
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Dielo magického realizmu je koncipované ako rozprávka o hľadaní lásky a následnom boji,na pozadí dramatických udalostí v južnej Amerike. Prítomnosť sentimentálnosti a autobiografických prvkov. Občas sú badateľné feministické tendencie v túžbe po rovnoprávnosti. Prvé vydanie v roku 1987.

Eva Luna

Sledujeme Evinu cestu životom, od životného príbehu jej tichej slúžiacej matky Consuelly, čo sa za múrmi izbičky menila na kráľovnú a rozprávala Eve čarovné príbehy, ktoré ožívali priamo pred ich očami. Po svojej smrti sa Eve zjavovala ako duch. Evu počala na smrteľnej posteli jej otca, indiána z kmeňa Luny, potom čo ho uštipla v záhrade zmija. Indián bojoval o život dlho a statočne, až sa mu Consuella rozhodla poskytnúť útechu, čím urobila česť svojmu menu (útecha). Indián sa po tejto zvláštnej liečbe uzdravil a po krátkej rozlúčke odišiel späť do pralesa a Consuella ostala sama v druhom stave, keď sa jedného dňa narodilo dievčatko, dostalo meno Eva, aby mala chuť do života, Luna, po svojom otcovi. Po matkinej smrti sa Eva predierala životom sama a slúžila tak ako jej matka (mala 9 rokov). Sirota dostala do daru obrovskú fantáziu a rozprávanie príbehov ju neraz zachránilo pred utrpením a chudobou, putuje životom sama a na tejto strastiplnej ceste stretáva mnoho zvláštnych postáv a ich osudov, jej život plynie na pozadí búrlivých udalostí v štáte. Eva je emotívna, hrdá, vášnivá a plná života, ktorým prechádza snívajúc, no s očami dokorán. Má túžbu ostať slobodnou ženou a nikdy nepatriť mužovi, no keď miluje, tak celou bytosťou. Jej príbehy jej často pripadajú reálnejšie ako život sám, život ktorý žije. Často sa uchyľuje do svojho súkromného sveta fantázie, aby unikla pred šedou realitou.

Rolf Carlé

Známy novinár, fotograf a reportér, je všade tam, kde je potrebný hlas pravdy. Je odvážny, bystrý, šikovný a aj ješitný. (Narodil sa v Nemecku pred druhou svetovou vojnou, neskôr emigruje do južnej Ameriky k strýkovi na matkin podnet, Rolf sa nemohol spamätať z pohľadu na mŕtveho tyranského otca. Tu žije v idylickej kolónii pripomínajúcej Alpy a znova je šťastný. ) Rolf je Evina životná láska.Hubert NaranjoEvin jediný a najlepší priateľ a na čas aj veľká láska. Z nezbedného a prefíkaného dieťaťa ulice sa stáva partizán, statočný bojovník ochotný položiť život za revolúciu. Eva a Rolf sa stretávajú pri príležitosti útoku na väznicu Santa María, s cieľom oslobodiť jeho druhov. Prichádza vždy náhle a rovnako náhle odchádza z Evinho života.

Malecio – Mimi

Nešťastná žena je uväznená v mužskom tele. Dostáva sa do väzenia Santa María, odkiaľ je prepustená vďaka úsiliu konkubíny Madam, ktorá jej neskôr finančne pomôže a tak ide na operáciu a stáva sa skutočnou a dokonalou ženou (až na jednu maličkosť) a prepracuje sa na televíznu hviezdu. Je to Evina dobrá priateľka, to ona ju presvedčí aby začala písať.Raid HalabíTurek, má rázštep hornej pery. Našiel mladučkú Evu samu na ulici po policajných raziach vo štvrti Republiky, kde bývala s Madam. Zobral ju k sebe, kde mu pomáhala v obchode, mal ju rád ako svoju vlastnú dcéru. Neskôr sa na jednu jedinú noc stal jej prvým milencom.

Žáner: Román
Smer: Magický realizmus. Miestami cítiť až surrealistický charakter.

Kompozícia:

Román sa delí na 11 kapitol bez názvov + záver (v ktorom je dopovedaný spoločný príbeh Evy a Rolfa) Výstavbovým prvkom je vnútorný monológ, asociácia a kontrast (realita/fantázia, chudoba/bohatstvo, láska/nezáujem, mesto/vidiek). Miesto a čas: Nie sú bližšie špecifikované, nachádza sa tu nepriame pomenovanie postáv (generál) a čas je uvedený pomocou opisu rôznych historických udalostí, na pozadí ktorých sa odohráva dej.Dej: Dej je jednoduchý a vyznieva nedôležito, a aj keď je jej život dynamický a plný netypických postáv, nečakaných udalostí a dobrodružstiev, celý dej je ovplyvnený Eviným postojom k životu (brať veci tak ako prídu, nemá moc ich meniť, mení sa len imaginárny svet) a pôsobí skôr ustálene.

Hlavná dejová línia (Eva) vedľajšia dejová línia (Rolf), 2 dejové sa nerovnomerne striedajú, pričom prirodzene prevažuje tá hlavná a obidve línie na konci plynulo splývajú.Rozprávač: V hlavnej dejovej línii je rozprávačom vlastného príbehu Eva – 1. osoba – subjektívny. Prítomnosť autobiografických prvkov. Vedľajšia dejová línia, rozprávačom Rolfovho príbehu je Eva - 3. osoba – subjektívnySyntax: Prevláda pásmo rozprávača, kde sú použité dlhé zložené súvetia s množstvom čiarok. Pásmo postáv sa redukuje na minimum, v občasných dialógoch sú použité jednoduché vety. Reč postáv sa prenáša do pásma rozprávača formou nevlastnej a polopriamej reči.Lexika: Stredná vrstva, emotívne podfarbené slová a expresívne výrazy, zriedkavé použitie cudzích slov (arabčina, taliančina) súvisí s dokreslením charakteru postáv.Umelecké protriedky: metafory, personifikácie, hyperboly, epitetá, enumerácie... Dotvárajú čarovnú atmosféru.

Motívy:Mágia => Všadeprítomný prvok, príbehy sú plné čarov a tie prechádzajú aj do reality, vízie, zjavujú sa duchovia a prízraky, používajú sa čarovné substancie... Príbehy=> Eva ich rozpráva, sníva a žije.Emócie => Od lásky po žiaľ, pocity sa nevytrácajú a nemiznú.Erotika => Súčasť života a prejav najhlbšej lásky.Pokoj => zdanlivá vyrovnanosť a zmierenie so svetomNásilie=> prevraty, demonštrácie, partizánska revolúcia, väzenie...Sloboda=> Vôľa ostať slobodnou.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.