referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Július Barč Ivan - Matka
Dátum pridania: 25.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3005
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 636
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Július Barč Ivan – Matka

Literárny druh: próza
Literárny žáner: dráma
Zaradenie autora: Slovenská medzivojnová literatúra
Kompozícia: tri dejstvá
Idea: Psychologická dráma matky, ktorá chce zabrániť, aby jeden syn zabil druhého.
Hlavné postavy: Matka (Anna Pavlíčka) – vdova, má schopnosť vidieť čo sa stane jej najbližším. Ľudia v dedine ju nemajú radi, myslia si, že je bláznivá, ale jej je to jedno. Milovala svoje deti.
Jano – mocný, tvrdý chlap. Keď jeho brat odišiel do Ameriky potešil sa, lebo mu zostala aj bratova časť dedičstva po otcovi.
Paľo – bol mierny a poslušný. Miluje Katu aj keď ona po jeho odchode do Ameriky začala chodiť z Janom.
Suseda, Kata

Dej:

Dej sa odohráva v chudobnej baníckej chalupe. V pokojný podvečer matka sedí pri stole a čaká na staršieho syna Jana, kým príde zo šichty. Navštívi ju suseda a matka jej rozpráva o svojich predtuchách. Po odchode susedy sa jej zjaví obraz mladšieho syna, ktorý sa vracia z Ameriky. Medzi jej synmi boli vždy napäté vzťahy, Jano sa už cíti pánom domu a svojho brata Paľa nemal veľmi rád. Matkina predtucha sa splnila. Paľo sa vrátil živí a zdravý. Namiesto peňazí však priniesol iba darčeky, mame modlitebnú knižku a Janovi nôž. V ďalšej vidine sa matke objaví hrozná scéna, zdá sa jej, že Jano zabije brata. V obavách pred zhoršením vzťahov medzi bratmi nahovára matka Paľa aby radšej odišiel, aby predišiel nešťastiu.

Bratský vzťah narúša aj vzťah ku Kate. Bola Paľovým dievčaťom pokým neodišiel do Ameriky, vtedy mu ju Jano prebral. Kata však násilníckeho Jana nemá rada a v kútiku srdca stále miluje Paľa. Potajme naňho myslí a príde ho pozvať na zábavu, ba ponúka mu aj prácu u svojho otca na gazdovstve. Matka tuší katastrofu a preto v snahe ochrániť Paľa ho posiela preč. Zdá sa, že situácia sa upokojila. Paľo a Kata si našli spoločnú reč a chystajú svadbu. Paľo to príde oznámiť matke. Jana ovládne žiarlivosť, zlosť a nenávisť a agresívne zaútočí na brata, siahne aj na nôž, ktorý mu Paľo daroval. Zúfalá matka chce zabrániť bratovražednému boju. Postaví sa medzi nich a Jano nechtiac zabije vlastnú matku.

Až teraz sa prejaví pravý charakter bratov. Paľo chce vziať vinu na seba a ísť za brata do väzenia, Jano však v poslednej scéne pochopí svoj čin a prizná sa k vražde.

Ukážky: keď mala matka videnie ako Jano zabije Paľa

Matka: vracia sa. Zmenená, zduchovnená tvár trpiacej. Blíži sa k stolu, vezme misu. Ako ju nesie k sporáku, vypadne je jej z ruky. Nezdvihne ju, ani nepozrie na ňu. Oprie sa o posteľ. Trasie sa. Zatvorí oči. Nie, nechcem ... Bože, nechcem ...Slabo. Nechcem! na opačnej strane zjavia sa vo svetle do bitky sa hotujúci Jano a Paľo.

Jano: Za to mi dušu dáš! Prekole Paľa.
Paľo: padá. Tma a opäť svetlo. Vidieť už iba matku, ktorá chvíľu stojí pri posteli, ale potom tackajúc sa, prejde k stolu a hodí sa naň.

Kritika: Barč Ivan dokáže zachytiť napätú atmosféru replikami, v ktorých sú krátke vety, často jednoslovné. Matka Pavlíčka sa dôstojne zaradila do plejády „medzivojnových“ matiek. (M. Caltíková)

Vlastný názor: Celkom sa mi to páčilo, bolo to napínavé. . .
 
Zdroje: Bibliografia: Július Barč Ivan: Dielo, Tatran Bratislava 1981, Milada Caltíková: Sprievodca dielami slovenskej a svetovej literatúry (II. výber), Enigma Nitra 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.