referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
William Shakespeare - Hamlet
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kacenka555
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 299
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
WILLIAM SHAKESPEARE : HAMLET

Názov diela: Hamlet
Autor: William Shakespeare
Prekladateľ: E. A. Saudek
Vydavateľstvo: Odeon
Mesto a rok vydania: Praha 1983
Literárny druh: Dráma
Literárny žáner: Tragédia
Miesto deja: Dánsko, hrad Elsinor
Téma: Tragédia dánskej vládnucej rodiny
Hlavná myšlienka: Každý zaplatí za svoj hriech

Postavy:
HAMLET- Dánsky princ: syn zosnulého kráľa, synovec terajšieho kráľa.
- bol statočný, vždy šiel za svojim cieľom, vedel čo chce. Vydal sa na strastiplnú cestu hľadania dôkazov o smrti svojho otca. Obetoval svoj vlastný život, aby pomstil svojho otca.
OFÉLIA- Poloniova dcéra
CLAUDIUS- Dánsky kráľ po smrti Hamletovho otca
- bol sebecký, za každú cenu sa chcel zmocniť trónu, bol schopný obetovať všetko aj zabiť kráľa /jeho brata/ a jeho ženu. Bol prefíkaný ako líška.
GERTRÚDA- Dánska kráľovná
POLONIUS- Hlavný kráľovský radca
LEARTES- Poloniov syn
HORATIO- Hamletov priateľ
ROSENCRANTZ, GUILDENSTER- Hamletovi spolužiaci
DUCH HAMLETOVHO OTCA- Bývalý Dánsky kráľ
MARCELLUS, BERNARDO, FRANCISCO- Členovi stráže. Verní priatelia
REYNALDO- Poloniov sluha
FORTIBRANOS- Nórsky princ (a nastávajúci Dánsky princ)
VALTEMAND, CORNELIUS- Poslovia do Nórska

Dej sa odohráva v Dánsku v meste Elsinor. Príbeh je rozdelený do piatich dejstiev.
Dej diela:

Prvé dejstvo
Za záhadných okolností zomiera Hamlet- Dánsky kráľ. Vládu Dánska preberá jeho brat Claudius. Ktorý si hneď zoberie Gertrúdu, ktorá je žena bývalého kráľa. Na hradbách sa strážam objavuje duch, ktorý vyzerá ako bývalý kráľ Hamlet. Laertes na svoje žiadanie odchádza do Francúzska. Po korunovácii sa Hamlet- Dánsky princ, syn bývalého kráľa Hamleta- dozvedá o zjaveniach toho prízraku. Ešte pred tým ako Leartes odíde do Francúzska udeľuje rady svojej sestre Ofélii, aby nebrala dvorenie Hamleta tak vážne. To isté jej povie aj otec. Na polnoc sa Hamlet, dvaja vojaci a Horatio nachádzajú na hradbách a čakajú na ducha ktorý sa má zjaviť. Po chvíli čakania sa zjavuje duch ktorý berie Hamleta o kus ďalej, kde sa dozvedá, že smrť jeho otca bola vražda. A vrah ja jeho strýc Claudius.

Druhé dejstvo
Polonius – kráľov radca – posiela za svojím synom Leartesom posla, ktorý ho má skontrolovať a poprípade zmravniť. Po odchode posla, za Poloniom prichádza jeho dcéra Ofélia. Tá ho informuje o stave Hamleta, ktorý sa chová ako šialenec. Polonius to ide okamžite oznámiť kráľovi. V predsieni stretáva Polonius Oféliu, Rosencrantza a Guildensterna, ktorý práve dorazili na pozvanie kráľa, aby navštívili Hamleta a zistili čo s ním je. Po ich odchode za Hamletom, Polonius rozpovedá o tom čo sa stalo jeho dcére a ako sa choval Hamlet. Po rozhovore Hamleta s Rosencrantzom a Guildenternom vyplynie na povrch, že Hamlet je asi šialený a, že do mesta majú doraziť herci. Hamlet hercom okamžite povie čo majú hrať.

Tretie dejstvo
Kráľ, Rosencrantz, Guildenstern, kráľovná, Polonius chcú zistiť či sa Hamlet zbláznil kvôli neopätovanej láske od strany Ofélie alebo či je za tým niečo iné. Kráľ a Polonius sa schovajú a pozorujú Hamleta a Oféliu. Tu sa ukáže, že dôvod jeho šialenosti nespočíva v Ofélii a ich údajnej láske. Po tomto sa prejavuje divadlo na požiadanie Hamleta, ktorý do hry ešte niečo dopísal. Pomocou tejto divadelnej hry chce Hamlet zistiť, či mu duch hovoril pravdu alebo to bol iba diabol. V hre sa ukáže, že duch hovoril pravdu, pretože po scéne s človekom čo kráľovi nalieva do ucha jed ozajstný kráľ utečie z vystúpenia. Po vystúpení pošle kráľovná Rosencrantza a Guildenstern, ktorý pošlú Hmaleta za jeho matkou. Medzitým sa rozhodne kráľ poslať Hamleta do Anglicka. Keď Hamlet príde za matkou tam nechtiac zabije Polonia , ktorý sa schováva za závesom potom jej vynadá, že sa tak rýchlo ocitla v náručí jeho strýka Claudiusa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
William Shakespeare - Hamlet GYM 2.9740 906 slov
William Shakespeare - Hamlet GYM 2.9534 731 slov
William Shakespeare - Hamlet GYM 2.9877 2326 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.