referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Nedeľa, 5. decembra 2021
Bertold Brecht - Matka Guráž a jej deti
Dátum pridania: 02.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: santa777
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 284
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Bertolt Brecht: Matka Guráž a jej deti

Útvar: Dráma, činohra
Kompozícia: 12 kapitol
Priestor a čas : 1618-1648 obdobie 30-ročnej vojny

Téma : autor využil Grimmelshausenov príbeh z 30-ročnej vojny v 17.storočí, aby poukázal na ničivosť vojny, v ktorej zomierajú nevinní. Matka stráca vo vojne oboch synov, nakoniec aj nemú dcéru a predsa nechápe, že vojna ju pripravila o všetko. Autor často prerušuje dej piesňami a titulkami na odpútanie, uvoľnenie a stratu napätia.

Idea : autor cez osud markytánky Anny Firlingovej (Matka Guráž) vyslovuje odpor k vojne, a ako matky prichádzajú o svoje deti

Postavy: Matka Guráž – markytánka, niečo ako priekupník. Zarába predávaním, bez vojny si život nedokáže predstaviť, lebo je to zdroj peňazí. Kattrin – jej nemá dcéra , Eilif – starší syn,
Švajčiarik - mladší syn, Kuchár Lamb, poľný kurát (kazateľ)

Dej: Každá kapitola začína opisom tak na dva riadky, o čom bude.

1. Jar 1624. Verbovník a strážmajster verbujú vojakov. Matka Guráž cestuje s vozom a deťmi s druhým fínskym regimentom a obchoduje. Zbadajú voz, na ktorom sedia matka a dcéra a ktorý ťahajú dvaja mladíci. Pýtajú od nej papiere, doklady a licencie ale ona sa im vysmieva. Spýtajú sa jej, prečo ešte nie sú vo vojenskej službe. Vraví, že sú to ešte decká. Oponujú jej, že žije z vojny ale nič do nej nedá. Povie deťom, že si nesmú pripustiť vojnu k telu, lebo ich vojna roztrhá. Vyveští, že vo vojne zomrú obaja synovia, dcéra a aj strážmajster. Nakoniec s nimi odchádza Eilif, ktorý využil, že sa matka nepozerala. Mladší brat a sestra museli teraz ťahať voz. Matka Guráž ide vedľa nich.

2. V rokoch 1625 a 1626 tiahne Matka Guráž Poľskom s húfmi švédskeho vojska. Matka Guráž predáva kapúna kuchárovi, ktorý ho musí prijať, pretože nemá nič na jedenie pre veliteľa. Ten si do stanu priviedol hrdinu z boja, ktorý prekabátil sedliakov a okradol ich o 20 kusov dobytka - syna Matky G. - Eilifa... Ten začne veliteľovi spievať matkinu pieseň o ňom a ona sa z kuchyne pridáva. Eilif príde za matkou a objal ju. Spomenie mu, že Švajčiarik je teraz cálmajster, tak sa aspoň nedostane do paľby.

3. Za ďalšie tri roky sa MG dostane s časťou fínskeho regimentu do zajatia. Dcéru zachráni a aj voz, poctivý syn však zomrie. Yvette spomína na svoju lásku a rozpráva Kattrin, nech si na ňu dáva pozor. Zrazu počuť kanonádu a streľbu. Odvtedy s nimi cestoval i poľný kurát – kazateľ. Švajčiarik pribehne aj s plukovnou kasou. Prídu dvaja nepriateľskí vojaci a hľadajú ho. On chce kasu ukryť, aby ochránil rodinu, ale chytia ho. MG ho tentokrát nevyslobodí ani vozom, ktorý chcela naoko predať Yvette a jej Obristovi...Zabili ho jedenástimi guľkami a keď ho donesú na nosidlách, spýtajú sa matky či ho pozná a ona zavrtí hlavou, tak povedia, že nikoho nemá a môžu ho odhodiť na smetisko.

4. Matka G. sa išla sťažovať k rotmajstrovi, že jej zničili voz. Stretáva sa tu s mladým vojakom, ktorý sa prišiel sťažovať, že nedostal odmenu, keď zachránil veliteľovu kobylu. Vojak spomína aká je vojna nespravodlivá, teraz hladujú a ani peniaze nemajú, lebo ani odmeny za veľké skutky im nechcú vyplatiť. Odradí ho od sťažnosti a sama tiež odchádza, lebo tiež stráca silu a guráž ísť sa sťažovať k rotmajstrovi.

5. Dva roky uplynuli. Vojna sa šíri stále ďalej. MG prešla mnohé krajiny so svojim vozíkom. Rok 1631. V rozstrieľanej dedine obsluhuje dvoch vojakov. Prichádza poľný kazateľ a pre ranených žiada od MG plátno, no ona nechce dať, lebo by jej nemali čím zaplatiť. Prichádza ranený sedliak s dieťaťom. MG mu nechce dát plátno na ránu. Kattrin prinesie dieťa, hojdá ho a bzuká uspávanku.

6. Rok 1632, MG sa zúčastní pohrebu vrchného veliteľa Tillyho. Poľný kazateľ radí MG, nech nakúpi ešte mnoho vecí, lebo vojna neskončí nikdy. Poľný kazateľ vysvetľuje jednému vojakovi, že vo vojne sú niektoré veci ako v mieri. MG ukľudňuje Kattrin, ktorá čaká na mier, lebo mama jej sľúbila, že jej nájde frajera. Kazateľ sa smeje, že MG fajčí z fajky toho kuchára, ktorý jej ju dal len tak postrážiť. Kattrin odchádza do mesta a cestou jej vojaci ublížia - urobia jej jazvu cez tvár.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.