referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Pavol Országh - Hviezdoslav: Hájnikova žena
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LINTU
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 193
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 

Žáner: veľká lyricko-epická reflexívna skladba
Vysvetlenie názvu: príbeh mladého hájnika a jeho ženy
Téma: Autor tu nielen krásne opísal prírodu, ale odcudzil tu aj šľachtu, ktorá nemôže osožiť ľudu, naopak prináša mu len útlak, biedu a nešťastie. Ľud je úzko spätý s prírodou.

Dej odohráva sa v roku 1883-1886. Po smrti starého hájnika Čajku sa stáva jeho nástupcom jeho syn Michal Čajka. Michal sa zaľúbi do Hanky a hoci im Hankini rodičia najprv v láske bránili, neskôr vystrojili svadbu. Mladí manželia išli bývať do hájovne v horách. Hanka zostávala v pustej horárni často sama. Raz, keď bol mladý gróf Artuš Villáni na poľovačke, uvidel ju v hájovni a hneď sa do nej zaľúbil. Hanka odolala grófovým zvodom. Na koniec ho raz v noci v sebaobrane zabije a zošalie z toho. Miško vezme vinu na seba, ale po Hankinej pravdivej výpovedi ho súd oslobodí. Keď sa raz vracia do hájovne, cestou zachráni život starému grófovi Villanimu. Ten Miškovi a Hanke odpustí. Hankino pomätenie pominie, keď sa jej rodí dieťa- chlapec. Zasa sa Hanka a Miško vrátia k pokojnému životu.

Charakteristika postáv

 • Michal Čajka: mladý, čestný, sebavedomý, statočný, odvážny, priamy. Hanku má úprimne rád, je šťastný, že si ju získal. Je zodpovedný, racionálny, charakterný. Plní si vzorne povinnosti, pri konflikte s Artušom ho rešpektuje.
 • Hanka Čajková: milá, mladá, pekná, jediná dcéra bohatých rodičov, má veľa pytačov no čaká len na Michala, pracovitá, snaživá, verná, odolná voči Artušovým zvodom, je dôverčivá, starostlivá matka.
 • Artuš Villáni: bezcharakterný, sebecký, ziskuchtivý, panovačný, nenásytný, bezohľadný, podlý, zákerný, prefíkaný, prevažujú u neho záporné vlastnosti, nie je zvyknutý na odmietnutie, neznáša prehru, správa sa povýšenecky.

Hlavná myšlienka
odsúdenie zemianstva, vyzdvihnutie ľudu a mravnej čistoty, ospievanie krásnej oravskej prírody (ľud neidealizuje).

Konflikt
Šľachta ↔ ľud.
Morálna čistota ↔ zhýralosť.
Tichá príroda ↔ dramatické situácie.
Zemianska upadajúca spoločnosť ↔ srdečný, pracovitý, statočný ľud plný lásky.
Kaštiele pôsobiace chladom, prepych ↔ učupené ale prívetivé chalupy.
Hanka (čestná, verná, pracovitá) ↔ Artuš (bezohľadný, podlý, sebecký)
Michal (poddaný) ↔ Artuš (pán)

Kompozícia

 • Pozdrav: lyrická báseň, oslava hornooravskej prírody, atmosféra pokoja.
 • 1.spev: opisuje opravu hájnikovho domu na Podvýši. Ďalej opisuje ľud, okolitú prírodu a jej krásy.
 • 2.spev: píše o tom ako zomrel starý hájnik Čajka. Zavčas rána šiel na Poľanu, cesta bola dlhá, bol unavený, a tak si sadol a oprel sa o peň. Valasi, čo šli okolo ho už našli mŕtveho. Jeho syn Michal sa rozhodol, že pôjde za pánmi do kaštieľa vypýtať si povolenie, aby mohol nastúpiť na miesto otca do horárne. Pán si ho vypočul a dal mu povolenie.
 • 3.spev: cestou domov rozmýšľa o svojej budúcnosti. Rozhodol sa, že pôjde za Hankinými rodičmi popýtať ju o ruku. Rodičia súhlasili, a tak bola svadba.
 • 4.spev: opisuje situáciu po svadbe. Michal a Hanka bývajú v horárni, lebo Michal už bol hájnikom.
 • 5.spev: je nedeľa. Miško a Hanka idú do kostola. Cesta je dosť dlhá Hanka bola smutná. Miško sa jej pýta prečo nič nehovorí. Povedala, že sa jej sníval strašný sen, že on sa bil s nejakou potvorou, ale Miško ju ukľudnil a všetko bolo v poriadku.
 • 6.spev: pieseň o tom ako má rád Michal Hanku a ona jeho.
 • 7.spev: opisuje prácu Michala, ako sa stará o les. Ako išla Hanka na potok prať a keď sa vracala pri dome zbadala dvoch jazdcov, Artuša Villaniho a Jančiho. Artušovi sa Hanka zapáčila. Nechcelo sa mu ísť ďalej, a tak sa snažil ostať čo najdlhšie, vypýtal si od Hanky vodu. Hanka mu podala krčah vody a keď odišli vyliala vodu, čo ostala na trávu. Na tráve zbadala peniaze, pozbierala ich do krčahu a hodila do priepasti. Keď sa Michal vrátil nič mu nepovedala.
 • 8.spev: Ondrej a Janko Zavodovie išli na maliny. Cestou domov išli okolo hájnikovho domu, Hanka sa ich pýta kde sa tu vzali. Ondrej jej odpovedá, že boli na malinách, Janko svoje maliny zjedol a chcel zjesť aj Ondrejove. Janko hovorí, že je hladný, tak im Hanka prinesie jesť. Keď sa poberú domov pricvála na koni Artuš. Chcel ísť za Hankou dovnútra, ale tá pred ním zavrie dvere. Artuš chodí okolo domu, pozerá cez okno, ale Hanka sa ukryla a tak odišiel.
 • 9.spev: opisuje ako sa Artuš vybral s lovcami na poľovačku. V lese sa všetci rozišli, každí inou stranou. Artuš nezastrelil nič, Michal zastrelil pekného jeleňa. Artuš sa ho spýtal, či má lovecké právo a mu za ucho. Potom rozložili oheň a piekli jeleňa. Odrazu sa pred nimi objavil jeleň. Artuš poslal lovcov za ním aj s Michalom, využil situáciu a išiel k Hanke. Vošiel dnu, Hanka sa ho zľakla a vzala nôž. On sa k nej začal približovať, tak ho bodla. Artuš padol a ona omdlela pri dverách. Potom prišiel Michal nájde ich, Hanku zaprisaháva aby mlčala. O chvíľu prišli aj lovci, ktorí hľadali Artuša. Vrhli sa na Michala, ale on povedal, že sa sám prihlási súdu.
 • 10.spev: keď Miška uväznili, Hanka sa vráti k rodičom, otec ťažko znáša potupu rodiny, matka je miernejšia, no onedlho umiera, otec viní Hanku z jej smrti, tá sa z výčitiek svedomia zblázni. Odíde z domu a túla sa po okolí.
 • 11.spev: opisuje záverečný deň súdu. Michal sa k všetkému priznal, keď rozprával jeho obhajca, vbehla do siene pomätená Hanka a prizná sa, že Artuša zabila ona. Súd ich oslobodil, pomätenie = trest.
 • 12.spev: Hanka spieva aká je nešťastná.
 • 13.spev: Autor rozpráva ako to bolo u Čajkovcov, keď ich pustili. Hanka sa od Miška bránila. Raz sa Miško v noci túla horou, vidí, že búrka strhla most, ku ktorému sa blíži voz. Zastaví ho, a tak zachráni starého pána Villaniho. Ten nie je záchrancom nadšený, Michal chce len odpustenie jemu a Hanke. Je mu odpustené. Michal a Hanka sa znovu vrátia do Hájovne.
 • 14.spev: pieseň hviezd.
 • 15.spev: opisuje už opäť šťastnú rodinu Čajkovcov, Hanke sa narodí dieťa a jej pomätenie mizne.
 • Zbohom: lyrická báseň, atmosféra pokoja.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.