referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Božena Slančíková Timrava: Skon Paľa Ročku
Dátum pridania: 22.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: termix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 296
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 

Lit. Druh: epika
Lit. Útvar: poviedka

DEJ:
Paľo Račko si so svojou ženou Zuzanou postavil dom. Stavali ho 5 rokov, pretože ich rodičia im nechceli pomôcť. Ani jeden z rodičov nechcel, aby sa títo mladí zosobášili.

Keď bol dom postavený, Paľo ochorel, no jeho ženaneverila jeho rečiam o chorobe a vyháňala ho do roboty, keďže mali dlžoby za dom... Paľo sa vybral tĺcť kolíky, no je chorý, unavený a nič nejedol, a preto pošas práce odpadol. Chlapi ho dovedú domov.  Od tej doby sa už Paľo ani nesnažil pracovať, no jeho žena si stále myslela, že si vymýšľa, ž eje lenivý a nechce sa mu robiť... Paľo začalo mátavať, rozmýšľal nad tým, koľko zla narobil. Okradol farára, rozhádal sa s matkou... 

Mal z toho veľmi zlý pocit a keď cítil, že sa blíži jeho koniec, chcel sa so všetkými rozísť v dobrom. OD farára si vypýtal polievku, čo dávali chorým. Túžil sa udobriť s matkou, no tá sa s ním udobriť nechcela, bola na neho nahnevaná, pretože ju vyhodil s domu. Paľa vynila za všetko zlé, čo sa udialo v ich rodine. Aj napriek dlhému prehováraniu všetkého jej okolia a aj Zuzany Ročkovie k nemu nešla. Vybrala sa k nim až po tom, čo napádať kadejaké pochmúrne myšlienky.

Nuž vybrala sa k nemu. Keď ju videli prichádzať do Paľovie domu, všetci sa veľmi potešili.  Keď Paľo získal odpustenie od farára a matky, spokojne s apobral na druhý svet.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.