referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Božena Slančíková Timrava
Dátum pridania: 05.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Gfete_ei_dzi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 832
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
- jej tvorbu delíme na 4 časti:
1. téma dedinského ľudu
2. téma vidieckej inteligencie
3. téma 1. svetovej vojny a vzniku ČSR
4. téma, kde opisuje svoj vlastný vnútorný svet (autobiografické diela)

téma 1. svetovej vojny a vzniku ČSR

HRDINOVIA - je to novela
- hlavnou témou je 1. svetová vojna a reakcie ľudí na ňu, dej sa odohráva hlavne v zázemí
- názov HRDINOVIA je symbolický, Timrava sa vysmieva tzv. hrdinom
- táto novela má uzavretý dej a je rámcovaná 
- na začiatku prichádza bubeník a oznamuje, že sa začala vojna a na konci prichádza poštár a prináša listy z frontu
- hlavnými postavami sú:
LACO BALÁŇ – je to notár; je arogantný, namyslený, vraví, že vojna je skvelá, že sa môžeme presláviť, že treba ísť bojovať
ŠTEFAN ŠIRICKÝ – je to podnotár; je protikladom Baláňa; je veľmi vzdelaný a vojnu berie ako veľké nešťastie; veľmi ľúbi Lízu, ktorá je učiteľka v dedine
ZUZA PEKOVKA – je to taká klebetnica; vydala sa za chlapa z hrbom (nikto ho nechcel), lebo nemusel ísť bojovať

Dej:
Nočný pokoj dediny rozruší správa o vypuknutí 1. svetovej vojny. Všetci sú preľaknutí. Pred bubeníkom sa zíde celá dedina. Obyčajný ľud je zhrozený vojnou. Anča Demákovie je nešťastná, ale i rada, že aspoň muža má pochovaného doma. Anča Matvejovie je zúfalá, lebo jej milovaný muž Ďuro musí odísť na vojnu. Iba Zuza Pekovka cíti zadosťučinenie, že vojna rozdelila Matvejovcov tak, ako kedysi rozdelila Anča ju a Ďura a ona - Zuza bola odsúdená žiť s hrbáčom Paľom Pekom. Páni sa poberú do kancelárií. Oduševňujú sa za vojnu. Vedia, že sa jej môžu vyhnúť, pretože majú peniaze. Medzi pánmi vyniká svojím oduševnením notár Baláň. Podľa neho nič iného nebolo treba, len vojnu, vojna, že je to, po čom túži každý vlastenec. Medzi pánmi bol aj podnotár Širický. On jediný sa nezapája do rozhovoru. To nedá Baláňovi, aby sa nespýtal, čo si myslí o vojne. Širický rozmýšľa, súhlasí s ľuďmi. Ale povie pánom to, čo čakali. Ospevuje vojnu a vlastenectvo. Keď páni odídu, od hnevu hodí o zem svoj kalamár. Musí stále myslieť na hrôzu vojny. Páni, a spočiatku i ľudia, sú presvedčení o skorej porážke nepriateľa. Vojna sa však predlžuje a odvedení sú i takí, ktorí boli spočiatku oslobodení od vojenskej služby. Ďuro Matvejovie zomiera, z čoho má veľkú radosť Zuza Pekovka. Baláň všetkých posmeľuje do boja, ale keď jemu príde povolávací rozkaz, je z neho úplne iný človek. Je bledý, vystrašený a celý chorý.

Určovanie vhodných kandidátov na odvod má v právomoci lekár, pred ktorým sa Baláň ponižuje, len aby ho nevybral. Nakoniec, keď ho nepovolajú, ako keby sa znova narodil. "Nesúci! Baláňom trhlo. Vrelá krv prebehla mu telom za minútu a obliala i temeno, že očervenel celý. Veľká radosť ohlušila ho, že teraz už od nej nemohol sa pohnúť." Lenže už o chvíľu neskôr sa vracia jeho odhodlanie bojovať za vlasť, ale vyhovára sa, že je nesúci. Snaží sa "upokojiť" Širického, ktorý sa odvodu nevyhol. Širický neukáže Baláňovi, že nechce ísť na vojnu.

Odchod mužov zanecháva v rodinách bôľ i mnohé starosti (Demákovci), rozrušuje šťastie (Matvejovci) a ničí ľúbosť. Širický ešte predtým, než bol povolaný, chcel vyznať Líze lásku, ale keď počuje jej tvrdú reč na dedinských ľudí, vráti sa a je veľmi smutný. Líza sa s ním nakoniec príde rozlúčiť, ale ho ani nepobozká, pretože mamka jej Širického zakazovala. Širický odchádza vyrovnaný na vojnu. Po troch rokoch od odchodu Širického je v dedine nevôľa z dlhotrvajúcej vojny. Dokonca aj páni, ktorí sa toľko oduševňovali za vojnu, sú tiež za čo najrýchlejšie ukončenie vojny. Práve v tomto období prichádza Paľo Dubovie.

"Raz po bitke, keď sme zahnali nepriateľa, jeden ranený stenal a volal o pomoc. Nik nechcel k nemu, lebo paľba, hoc poriedku, ešte trvala - oni šli. Dosť sme ich prosili, aby ho nechali, že je to aj tak nie náš ranený, ale ich - nedbali nič. Šli k nemu a ako si kľakli, kde ležal, že mu pomôžu, viac ani nevstali. Tam ich guľa trafila do čela." Širický umiera pri záchrane nepriateľského vojaka. V dedine sa smúti za príjemným podnotárom. Tým sa končí príbeh Hrdinov.
 
Podobné referáty
Božena Slančíková Timrava GYM 2.9477 2379 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.