Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Romain Rolland: Peter a Lucia

Kniha je pomerne krátka (má iba 103str.),číta sa ľahko a je veľmi pekná. Autor v nej opisuje lásku dvoch mladých ľudí a ich životy, ktoré ovplyvnila 1. svet.vojna. Autor cez osud Petra a Lucie odsudzuje vojnu. Lásku využíva ako zbraň, ktorou bojuje proti nej. Dej sa odohráva v Paríži.

30. január – 29. marec 1918 (Veľkonočný piatok)
Peter Aubier – 18 ročný mladík z bohatej rodiny. Keď sa Peter dozvedá, že musí narukovať, spoznáva Luciu, ktorá sa stáva zmyslom jeho života.
Prvé stretnutie sa uskutoční vo vlaku, pri bombardovaní Paríža Nemcami.

„Petrova ruka chytila akúsi ruku, ktorá sa ho ľahko dotýkala. A keď zdvihol oči, videl, že je to Ona.“
„Toho večera, keď sa Peter vrátil domov, všetky otázky o živote a smrti zmĺkli.“ (str. 24)

Lucia – chudobné dievča, ktoré amatérsky maľuje pre peniaze, je usmievavej a pokojnej povahy

Po týždni sa stretli Peter a Lucia v Luxemburskej záhrade, kde sa Peter prvýkrát prihovoril. Ich stretnutia boli čoraz častejšie. Peter si vymohol, aby Lucia namaľovala jeho portrét doma. Tu sa dozvedá o jej detstve a rodine. Dva vojnové týždne plné zatýkaní, bojov uplynuli pre mladých zaľúbencov bez povšimnutia. Vojnu vytlačili do úzadia, sebecky sa venujúc len svojmu citu – zaľúbeniu.

Petrov odchod do vojny sa blížil, čo ho napĺňalo smútkom.

V marci sa stupňovali správy o hrôzach vojny, ale Peter a Lucia ešte stále nechceli nič vidieť. Potajomky sa dohodli, že sa jeden druhému oddajú skôr, než ich od seba rozdelí „slepá ukrutnosť ľudí“. Malo to byť v posledný marcový deň – Veľkú noc. Na Veľký piatok si prišli vypočuť hudbu do Chrámu svätého Gerváza. (str. 101). Vznášali sa na krídlach hudby a ich srdcia sa naplnili láskou a radosťou. Boli šťastní, že sú tam spolu, majú jeden druhého, keď „v tom sa na nich zrútil mohutný pilier“.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk