referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
Andrej Sládkovič - Detvan
Dátum pridania: 13.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kiwicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 621
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
OBSAH:                                                                                                                                         

1.spev- MARTIN - Autor tu opisuje predpoliansku prírodu, v ktorej sa narodil švárny a urastený šuhaj Martin. Stretáva sa tu s dievčatami, tancuje s nimi, poteší ich a hneď sa poberá ďalej. Keď sa Martin prechádzal Poľanou, uvidel bežať zajaca, ktorého prenasledoval sokol. Bolo mu ľúto zajaca, tak sokola zabil valaškou. Sadol si na skalu a hral na fujaru. Bol unavený, tak zaspal a spoliehal sa na svojho psa- Belka. Snívalo sa mu, že pôjde čoskoro na vojnu. Potom sa strhol na Belkov štekot. Vstal a išiel ďalej Poľanou, kde uvidel dievčatá aj jeho milú a zavolal ju tam do tanca. Potom pokračoval ďalej  ceste.

2.spev- DRUŽINA- Cestou narazil na baču a valacha. Pridal sa k nim a začali sa zabávať nielen spevom, ale aj rôznymi kúskami. Zatiaľ čo sa on zabáva, v lese ho hľadá jeho Elena. Medzitým si Jano Zvalovie obzerá Martinovho sokola a zbadá, že má na nožičke priviazanú žltú kartičku, podľa čoho spozná, že sokol je kráľovský. Martin sa rozhodne, že sa kráľovi prizná a sokola mu prinesie. Zdvihne valašku a fujaru a berie sa preč. Martin počul kričať o pomoc svoju Elenu, pribehol tam a jedného z nich zabil.

3.spev- SLATINSKÝ JARMOK- Konal sa jarmok, na ktorý sa zberala aj kráľovská družina. Martin bol odhodlaný povedať kráľovi o zabitom sokolovi, tak sa vybral na zámok do Zvolena. Stráže ho tam samozrejme nechceli pustiť a chceli ho hneď poviazať. No dozvedel sa od Kuba, že kráľ odišiel na jarmok. Išiel tam za ním a priznal sa. No kráľ nebol nahnevaný, naopak, považoval ho za udatného a statočného mládenca. Ešte mu zato daroval kantár a koňa.

4.spev- VOHĽADY- Elena bola na dvore, čakala na Martina, hrala na drumbli, keď k nej pristúpil vojak v bielom plášti. Začne sa s ňou zhovárať a dvoriť jej. Daroval jej zlatý prsteň, hoci vedel, že je Martinovou snúbenicou. Keď vojak zazrel prichádzajúceho Martina, tak odišiel. Elena mu ukazuje prsteň, podľa ktorého spoznáva, že záletníkom bol sám kráľ Matej, ktorý chcel spoznať Martinovu snúbenicu. Bol smutný, lebo vedel, že pôjde čoskoro na vojnu.

5.spev- LAPAČKA- Keď Martin vošiel do krčmy, chceli ho chytiť, ale potom prišli dvaja drápy. Oznámili mu, že musí vstúpiť do Čierneho pluku na kráľov príkaz. Napokon súhlasil, ale len pod podmienkou, že mu kráľ nechá Elenu, jeho dlhé vrkoče, fujaru a valašku. Kráľ mu vyhovie.


Charakteristika hlavných postáv:

Elena- verná, smelá, pracovitá, skromná, veselá
Martin- čestný, odvážny, milujúci,úctivý
Matias- smelý, prefíkaný


Kompozícia: 5 spevov

Jazykové prostriedky:

Metafory:  duch tvoj si životom tvojím si lieta; podať pole vašej cnosti
Prirovnania: rozlietnu na všetky strany jak včely zo sladkej lipy
Epiteton: nebeská ozruta; kŕdeľ stužiek
Zdrobneniny: šuhajko; sekerka; čižmičky


Vlastný názor:

Toto dielo bolo celkom pekné, aj keď náročnejšie na čítanie. Veľmi sa mi páčila Martinova povaha- že sa bol ochotný dobrovoľne priznať. Nakoniec bol za to aj odmenený. Na jeho postave autor opisuje vlasteneckosť Slovákov. Páčilo sa mi ako sa báseň končí slovami: „Rod môj, ty ľúb si svojho Detvana. V ňom duša tvoja je zmaľovaná..." Nebolo to náročné na pochopenie a kľudne by som si to dielo prečítala aj bez toho, aby som „musela".
 
Podobné referáty
Andrej Sládkovič - Detvan GYM 2.9779 249 slov
Andrej Sládkovič - Detvan GYM 3.0038 1836 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.