referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Jozef Mak
Dátum pridania: 09.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishella27
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 603
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Druh: próza
Žáner: psychologický román
Hlavné postavy: Jozef Mak, Jano Mak, Maruša Meľošová, Jula Petrisková

Dej:

Jozef Mak mal spočiatku ťažký život. Nielenže bol nemanželským dieťaťom vdovy, ale starší brat ho bíjaval. Narodil sa v nesprávny čas : „keď je nie noc, ani ráno, iba čas najtuhšieho a najsladšieho spánku"(Hronský, 1969, s. 6).

Hneď po narodení nebolo tej ženy, ktorá by ho chcela za krstňa. Nakoniec sa na túto úlohu podujala Hana Meľošová. Keď je Jozef starší, matka ho posiela robiť k bačovi, aby ho ochránila pred starším Janom. Raz bača vyslal Jozefa, aby sa prišiel pozrieť do dediny – bola nad ňou červená žiara. Zhorel celý dolný koniec dediny a teda aj Jozefov rodný dom. Jeho krstná Hana ho zavolala aj s matkou bývať k nej.

Počas bývania u krstnej sa zaľúbi do Haninej dcéry Maruše, ktorá jeho city opätuje.

„Keď ponad vrchy začal prichodiť deň, iba vtedy sa otriasla krásna Maruška a krásny Jozef Mak, lebo Maruška pobadala, že cez konope vpísali čiernu cestu" (Hronský, 1969, s. 25).

Neskôr Jozef odišiel k drevorubačom, avšak vrátil sa, lebo krstná Hana umrela. Vtedy jeho matka prvýkrát spomenula meno jeho otca. Jozef sa zdôverí svojmu otcovi, Gregorovi Biaľašovi, že chce postaviť chalupu. Tak sa aj stalo. No len čo svoje dielo dokončil, musel odísť na vojnu.

"Staval chalupu iba sám. Zavše ju postavil do posledného klinca. Potom smelo otvoril vrátka Meľošovie, - len tak zhrmotali, - vošiel, Marušu pojal za ruku a zdrsnil si naschval hlas, aby mu nebol veľmi poddajný, keď volal. - Maruša, poď, chalupu mám prikrytú a niečo budeme jesť" (Hronský, 1969, s. 38).

Kým je Jozef na vojne, Maruša mu ani raz nenapísala. Predpokladal, že keď sa vráti z vojny jeho matka bude mŕtva a Maruša vydatá. Tak sa aj stalo. Čo bolo horšie, Maruša bola vydatá za jeho brata Jana a bývali spolu v dome, ktorý Jozef pred odchodom na vojnu sám postavil. Keďže Jozef stratil matku, dom i Marušu, útechu hľadá u July, s ktorou sa neskôr ožení. Bývajú spolu s Marušou a Janom.

„Túto od stola až po dvere bude Jožova polovica - vyskočil Ján Mak a preťal chyžu širokou dlaňou" (Hronský, 1969, s. 83).

Jano musí ísť do väzenia v Komárne, lebo na vojne vyslovoval svoje zlé názory. Odsedel si 5 mesiacov. Jula ho prišla čakať s dieťaťom v náručí. Jula sa bojí, že príde o muža, lebo jej ho odvábi Maruša, keďže Jano odišiel do Ameriky. Niet sa ale čoho báť, lebo ako Jozef spoznáva Julu, uvedomuje si, že je lepšia ako Maruša a dokonca ju aj má rád. Maruša sa začne utápať v alkohole, načo aj doplatí. Keď opitá zavárala v kotli bielizeň. Utopila sa v ňom.

Jozef musí odísť robiť kočiša, avšak jeho pán ho posiela domov, lebo sa Jozefovi narodil druhý syn. Onedlho na to Jula zomrela, ale umrela šťastná, lebo vedela, že jej muž ju predsa len má rád. Po Julinej smrti Jozef Mak „musí v druhej múdrej tridsiatke žať, čo v prvej nemúdrej tridsiatke sial" ( Hronský, 1969, s.271).
 
Podobné referáty
Jozef Mak GYM 2.9984 242 slov
Jozef Mak GYM 2.9620 1468 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.