referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti
Dátum pridania: 08.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cintia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 648
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Hlavnou postavou a rozprávačom deja je Robert Lohkamp, ktorý dva roky býva u pani Zalewskej.

So svojimi dvoma priateľmi vlastnia autoopravovňu, v ktorej ako upratovačka pracuje Mathilda Stossová a tiež aj škaredé auto, ktorému dali meno Karl. V deň Robertových narodenín sa všetci traja vyberú oslavovať. Po ceste sa pretekajú s neznámym autom. Hoci Karl vyzerá ošarpane, preteky vyhrá. Za nejaký čas sa stretávajú s posádkou auta v jednom podniku a zoznamujú sa s Patríciou Hollmanovou a "pánom" Bindingom, s ktorým sa dajú do reči. Keďže si večer vypije, Róbert sa ponúkne, že odvezie Patríciu domov. Ona odmieta,a však sa dohodnú, že jej Robert nasledujúci deň zavolá kvoli istote. Dohodnú si stretnutie a postupne sa do seba zaľúbia.

Róbert nosí Pat kvety, ktoré trhá spred kostola, pričom ho raz prichytí kňaz ,ktorý si myslí, že sa modlí k Ježišovi pri zastaveniach krížových ciest,a le Róbertovi sa podarí vykĺznuť "bez ujmy". Žijú si šťastným životom. Ked sa im podarí nahromadiť dostatok peňazí, vyberú sa na dovolenku na tiché, vzdialené miesto pri mori.T u sa však objavuje Patríciina stará choroba, pri ktorej sa sťaží život obom. Po niekoľkých týždňoch sa vracajú domov a Robert sa dozvedá o sanatóriu, v ktorom Pat v minulosti strávila istý čas a do ktorého sa bude musieť vrátitť znovu približne na 6 mesiacov. Aby Robby mohol platiť sanatórium, privyrába si ako klavirista v Internationali a ako taxikár, kde spoznáva Gustáva, s ktorým sa stávajú priateľmi. Pat odchádza a lekár tvrdí, že vyhliadky na zlepšenie stavu sú vľmi malé.

Počas nepokojov zastrelia Robertovho priateľa Gottrieda Lenza. Aby toto nebolo málo, ich dielňa sa dostáva do finančných ťažkostí. Preto ju dajú na dražbu, kde im licitátor vydraží zariadenie a taxík. Kooster mal vo výhľade dostať sa do automobilky ako pretekár.

V jeden deň dostane Robert náhly telegram od Pat s naliehavou prosbou, aby rýchlo prišiel za ňou. Neváhajúc, nasadli s Koosterom do auta (Karl) a vybrali sa za Pat. Keď ráno dorazili, Pat ich už očakávala .Robby si zabezpečil izbu hneď vedľa nej, ale Kooster sa musel vrátiť. Aby mal Robby dosť peňazí na ubytovanie pre seba aj pre Pat, predal Kooster Karla a peniaze poslal Robbiemu. Strávili spolu krásne posledné dni, ktoré im pripomínali staré časy. Pomáhal im Pattin kamarát a tiež aj pacient António.P o dňoch sa Pat stav zhoršil, celé dni už len ležala. Robbie trávil pri jej posteli hodiny a rozprával jej vymyslené príbehy zo školských čias, aby odpútal jej pozornosť od choroby. Avšak čas sa nedal zastaviť a jej stav sa čím ďalej, tým viac zhoršoval, až napokon...

"Čo je,Pat?" spýtal som sa.
"ak to nahlas tiká," zašepkala.
"Čo?Hodinky?"
Prikývla. "Tak tu hučí..."
Odopol som si hodinky zo zápastia.
So strachom sa pozrela na sekundovú ručičku. "Daj ich preč..."
Vzal som hodinky a hodil som ich o stenu. "Tak, teraz už nebudú tikať. Teraz sa čas zastavil. Roztrhli sme ho. Len my dvaja sme ešte tu, len my dvaja, ty a ja a nik iný."
Nemohol som zniesť jej pohľad. Prichádzal z ďialky a prešiel cezo mňa niekam do neznáma. "Moj kamarát," mrmlal som, "moj milovaný, statočný kamarát."
- - -
"Pat," povedal som. "Pat."
A Pat mi prvý raz neodpovedala.
 
Podobné referáty
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9001 1105 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9851 290 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9358 679 slov
Erich Mária Remarque: Traja kamaráti GYM 2.9359 1708 slov
Erich Maria Remarque: Traja kamaráti SOŠ 2.9490 371 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.