referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Dušan Dušek
Dátum pridania: 23.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cunka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 963
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Narodil sa 4. januára 1946 v Gbelciach v rodine lesného inžiniera. Základnu školu vychodil v Piešťanoch, zmaturoval na Strednej priemyselnej škole chemickej v Bratislave, potom študoval chémiu a geológiu na PF UK. Po skončení vysokoškolského štúdia roku 1970 dva roky pôsobil ako redaktor denníka Smena, potom bol redaktorom športového denníka Tip a v rokoch 1973-1979 redaktorom mládežníckeho časopisu Kamarát. V rokoch 1979-1989 pôsobil ako profesionálny spisovateľ, neskôr pracoval v redakcii literárneho mesačníka Slovenské pohľady (do roku 1992), dnes je pedagógom na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave (katedra dramaturgie a scenáristiky).

Po viacročnej časopiseckej príprave vstúpil do literatúry zbierkou poviedok Strecha domu (1972), ktorých témou sú zážitky z detstva na rodnom Záhorí. Nasledujúca kniha Oči a zrak (1975) je skomponovaná z krátkych poviedok, autorských úvah, humoristických básničiek a grotesiek. Knižky pre deti Najstarší zo všetkých vrabcov (1976), Pravdivý príbeh o Pacovi, Pištáčik (obe 1980) a Pištáčik sa žení (1981) tvoria kompozičný celok, spojený nielen autobiografickou postavou detského hrdinu Pištáčika, ale aj priestorom detstva dedinského chlapca so všetkými medziľudskými vzťahmi. V knihe poviedok Poloha pri srdci (1982) tematicky zostal v dôverne známom prostredí malého mestečka, ale sústredil sa na fragmenty osudov a skúsenosťou poznačených životných postojov starších ľudí najrôznejšej society.

Podobne možno charakterizovať aj knihu krátkych próz Kalendár (1983), ktorá cez spomienkové vstupy do detstva naznačuje neúprosné plynutie času. Knihu poviedok Náprstok (1985) kompozične spája postava malomestského postmajstra, ktorého zdanlivo všedný život je plný netušených tajomstiev, skrytých túžob, životnej múdrosti a svojrázneho, ale láskavého prístupu k ľudom. Kniha Dvere do kľúčovej dierky (1987) obsahuje tri poviedky, v ktorých sa autor zameral na citový život dospievajúcej mládeže, na prvé ľúbostné kontakty a očarenie z nevinných erotických zážitkov vyvolávajúcich pocity neistoty a úzkosti. Kniha poviedok Babka na rebríku (1987) je rozprávaním o citových vzťahoch medzi predstaviteľmi rôznych generácií v rodine. Postrehy, mikrorozhovory a lyrické úvahy o prírode aj o zdanlivo bežných, no pritom poetických zákutiach všedného života vydal v básnickej zbierke Dúšky (1990). O humor a tajomnosť rozšíril svoj záber aj v knihách poviedok Milosrdný čas (1992), Kufor na sny (1993) a Teplomer (1996). Výbery z poviedkovej tvorby autora vyšli pod názvom Prášky na spanie (1987) a Rodina z jedného kolena (1991).

Dušan Dušek je aj autorom filmových a televíznych scenárov a rozhlasových hier. Napísal literárne scenáre k filmom Ružove sny, Ja milujem, ty miluješ, Sojky v hlave, Vlakári, televíznu hru Rýchlik a z rozhlasových hier najväčší úspech dosiahla hra Muchy v zime.

Narodil sa v rodine lesného robotníka a vzdelanie získaval v Piešťanoch a Bratislave, kde vyštudoval geológiu a chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Pracoval ako redaktor v časopisoch Smena, Tip, Kamarát a Slovenské pohľady. Od roku 1979 sa profesionálne venuje literárnej tvorbe a v súčasnosti vyučuje v Ateliéri scenáristickej tvorby na VŠMU v Bratislave.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dušan Dušek SOŠ 2.9723 138 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.