referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Anna Karenina
Dátum pridania: 19.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marrtina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 572
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ - ANNA KARENINOVÁ

ŽÁNER: psychologický román
TÉMA: príbeh zamilovanej ženy sklamanej spoločnosťou
IDEA: opísanie mravov vyššej ruskej spoločnosti

CHARAKTERISTIKA POSTÁV:

ANNA KARENINOVÁ: Veľmi silná a energická žena. Dostáva sa do sporu so spoločnosťou, čo ju oslabuje. Potrebuje niekoho milovať, no musí prekonávať mnoho prekážok. Psychicky to nezvláda a život končí tragicky.
ALEXEJ VRONSKIJ: zamiluje sa do Anny a získa si ju. Je obľúbený, no zároveň aj nenávidený. Ide za svojím cieľom a obetuje preto všetko.
JEKATERINA SČERBACKÁ- KITTY: Mladé dievča, ktoré sníva o krásnom živote. V prvom mužovi sa sklame a vydá sa za Levina, ktorého bezhranične miluje.
KONSTANTIN DMITRIČ LEVIN: Inteligentný muž, ktorého všetci odsudzujú pre jeho názory. Má však veľa priateľov a vytúženú ženu pre ktorú je nenahraditeľný.

OBSAH: Dej sa začína u rodiny Oblonských. Stepan Arkaďjič Oblonský (Annin brat) podviedol svoju ženu a jeho kamarát Levin mu dohovára. Zároveň sa informuje o Kitty, ktorú chce požiadať o ruku- Kitty je Oblonského švagriná. Ona ho však odmietne, pretože ju matka zasnúbi s Vronským, ktorý je bohatý múdry a urodzený- teda skvelý manžel. Ponížený Levin odchádza na dedinu, kde žije, za čo je mešťanmi odsudzovaný. Vronskij sa na železničnej stanici stretáva s Annou, ktorá prišla navštíviť Oblonských. Stretávajú sa na plese, kde sa Vronskij venuje iba jej za čo ju Kitty znenávidí. Anna sa vracia do Petrohradu k mužovi a synovi (Serioža).

Vronskij prichádza za ňou a spoločnosť si začína všímať ich rastúcu náklonnosť. Stretávajú sa naďalej a Anna s ním otehotnie. Miluje ho, no odmieta sa rozísť s Alexejom Alexandrovičom, ktorý jej zakáže sa s ním stretávať. Na druhej strane Levin sa na dedine opäť stretáva s Kitty, kde ju opäť požiada o ruku a po krásnej svadbe spolu žijú šťastne a pokojne. To sa však nedá povedať o Kareninovcoch. Kareninovi sa prestáva dariť v kariére, rozvod nepripúšťa kvôli náboženským zásadám. Milenec sa jej odmieta vzdať a po tom ako ho zosmiešni pred mužom chce spáchať samovraždu. Neskôr odchádzajú do Talianska aj s dcérou Annie, no vrátia sa pretože Anna chce byť so svojím synom, ktorého jej muž v prípade rozvodu odmieta dať.

Ich vzťah s Vronským čoraz viac upadal, chcela sa rozviesť, aby si ho udržala. Dcéru nemilovala tak ako syna, v noci užívala morfium, aby mohla spať. Cítila, že už to všetko ďalej nezvládne trpieť. Rozhodla sa opustiť Vronského. Pri ceste vo vlaku si spomenula na muža, ktorý skočil pod vlak v ten deň keď sa spoznala s Vronským. Duchom neprítomná pristúpila ku koľajniciam a skočila po vlak. Nezniesla odsudzovanie spoločnosti, opovrhnutie manželom ani stratu syna a lásky milenca. Práva jeho chcela svojou smrťou potrestať. Alexej Alexandrovič si vzal Annie k sebe. Vronský úplne zničený a bez zmyslov odchádza bojovať na vojnu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.