referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
William Golding - Boh múch
Dátum pridania: 19.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marrtina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 825
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Žáner: román
Idea: poukázať na to, že ľudia strácajú svoje hodnoty a morálku ak sú mimo civilizácie
Téma: snaha o prežitie stroskotancov (chlapcov) na opustenom ostrove

Charakteristika postáv: Ralph- jeden zo starších chlapcov, mal 12 a hneď v 1. deň si ho zvolili za vodcu. Nebol výnimočne chytrý, no vedel čo je pre nich najdôležitejšie- udržiavať oheň. Snažil sa presadzovať pravidlá, postupom času však strácal autoritu. Stvárňuje demokraciu a poriadok.

Jack Merridew- bol vodcom starších chlapcov- zboristov. Bol na to patrične hrdý a dosť namyslený. Jeho skupina sa vyhlásila za lovcov diviakov a všetci v ňom videli silného veliteľa avšak iba kvôli jeho drzej a arogantnej povahe. Zobrazuje anarchiu, necivilizovanosť v prenesenom význame, do obdobia 2. sv. vojny, fašizmus a komunizmus.

Bravčo- prezývka pre tučného, lenivého astmatika s okuliarami- takto ja v diele opisovaný tento chlapec, ktorého pravé meno sa nedozvieme. Od začiatku sa snaží všetkých koordinovať, no práve kvôli jeho výzoru ho nikto ani len nepočúva a je na posmech. Využívajú ho (jeho okuliare) len na zapaľovanie ohňa. Zastupuje inteligenciu a spoločenský poriadok.

Simon- snažil sa všetkým pomáhať, no jeho pomoc prijal len Ralph. Mal na ostrove svoje skryté miesto. Ako prvý zistil, čo je príšera, no skôr ako im to stihol povedať ho pri napodobňovaní lovu diviaka zavraždili. Stelesňuje Krista, a teda dobro.

Roger- Jackov pomocník, z ktorého sa stal ešte obávanejší divoch- zlo, satan. Malkáči- pomenovanie pre skupinu prevažne 6 ročných detí, ktoré sa celé dni len zabávajú a napchávajú tropickým ovocím, z ktorého majú tráviace ťažkosti.

Prenesený význam vecí: ostrov- svet
letec s padákom- deštruktívne sily
zviera z pralesa (príšera)- tmavá stránka ľudskej povahy
Boh múch- diabol, veľké nebezpečenstvo

Obsah: Príbeh sa odohráva na opustenom tichomorskom ostrove, kde stroskotá skupina anglických školákov. Ralph s Bravčom nachádzajú veľkú mušľu, ktorou zvolávajú ďalších. Všetci sa stretávajú na pláži a aj keď sa navzájom nepoznajú, Ralpha volia za vodcu, keďže má mušľu, pred ktorou majú od začiatku rešpekt. Zisťujú, že sú na opustenom ostrove a rozdeľujú si úlohy. Pri večernom zhromaždení im malé deti oznámia, že na ostrove je nejaká príšera. Nikto im neverí, no pri požiari, ktorý sa im podarí založiť, zmizne jeden chlapec.

Všetci sa niečoho boja, nikto však nevie povedať čoho. Rozbroje začnú v deň, keď Ralph zbadá loď a zistí, že oheň nikto nestráži a vyhasol. Všetci pomáhali loviť diviaka, ktorého chytili po mnohých dňoch ako prvého. Roztržka nastáva medzi Ralphom a Jackom, začínajú sa utvárať dve skupiny. Starší chcú presvedčiť malkáčov, že na ostrove im nič nehrozí a vyberú sa na prieskum. Jack a Ralph nachádzajú príšeru a obidvaja utečú. „Príšera“ je však mŕtvy letec s padákom zachytený v korune stromu, na čo však nepríde nikto okrem Simona.

Ralph Jacka znemožní pred ostatnými a odchádza so svojou skupinou na druhú stranu ostrova. Zabijú ďalšie prasa a hlavu nastoknú na palicu ako obetu príšere. Prichystajú hostinu, na ktorú prídu všetci- lovci sú pomaľovaní a Jack je ich náčelník. Simon, trpiaci zvláštnymi halucináciami, sa dostane k hlave prasaťa a rozpráva sa s ňou. Nazve ju Boh múch, keďže ich okolo nej mnoho poletuje. Neskôr sa dostáva k mŕtvemu letcovi, ktorému uvoľní zmotané laná a vietor postavu s padákom odfúkne. Ostatní napodobňujú lov diviaka a zabijú Simona, ktorý im pribehol povedať pravdu o príšere. Ralph, Bravčo a pár chlapcov sa vrátia na „svoju“ stranu ostrova a správajú sa akoby sa nič nestalo. Ďalej sa snažia udržiavať oheň. Ani to sa im už nedarí a pomaľovaní divosi (ostatní chlapci) Bravčovi pri prepade ukradnú okuliare. Skupinka 4 chlapcov sa vyberá opýtať si okuliare späť a dohodnúť sa. Dvoch z nich zajmú, Bravča zhodia z vysokého útesu. Na druhý deň sa začína poľovačka na Ralpha. Celý ostrov zapália, Ralphovi sa podarí dostať na pobrežie, kde sú už dospelí zo záchrannej lode. Sú zhrození pri pohľade na Angličanov, z ktorých sa stali takéto zvery. Ralph ani len nevie koľko ich je a pri pohľade na špinavých pomaľovaných chlapcov a horiaci ostrov sa všetci chlapci rozplačú.
 
Podobné referáty
William Golding - Boh múch SOŠ 2.9778 830 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.