referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Sobota, 29. februára 2020
Beat generation (bítnici)
Dátum pridania: 04.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pauli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 490
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
- pojem beat (latinsky beatus – blažený) pochádza od Herberta Hunckeho, ktorý toto slovo používal pre stav v akom sa nachádzal v období svojej drogovej závislosti
beat generation – tiež zbitá, alebo blažená generácia (radosť, blaženosť z únikov v drogách), generácia tvoriaca v jazzovom rytme.

Toto umelecké a literárne hnutie vzniklo v 50. rokoch minulého storočia v San Franciscu, kde bolo najlepšie vidieť lesk a biedu Ameriky. Mladých básnikov spájalo vedomie osobnej spolupatričnosti, ničím neobmedzená sloboda, pokúšali sa nájsť svoj vlastný štýl (túlanie sa po Amerike, happeningy, experimenty s drogami...)
Vystupovali proti vojne vo Vietname, malomeštiactvu, fašizmu a konzumnej spoločnosti.

V poézii sa autori sústredili na vzťah medzi autorom a čitateľom, preto začali svoju poéziu verejne recitovať. Najprv tak robili v rôznych baroch, galériách a kaviarňach. Poézia bola často doprevádzaná jazzovou hudbou.

Literárne o nich možno povedať, že priniesli do literatúry nové prvky a nový pohľad na svet, ktorý umožnil nájsť nové spôsoby vyjadrenia.
Autori boli často ovplyvnení orientálnymi náboženskými a filozofickými predstavami, ktoré si väčšinou vykladali veľmi voľne.

Hoci v 70. rokoch mali už beatnici vrchol za sebou, beatnické hnutie zasiahlo aj Európu. Dnes americkí príslušníci beat generation píšu a správajú sa inak. Aktivizujú sa v ekologickom hnutí, nachádzajú zmysel v aktívnej, fyzickej práci.

Jedným z vedúcich osobností beatnických básnikov je LAWRENCE FERLINGHETI. Môžeme ho nazvať aj duchovným otcom beatnikov.Študoval v Paríži a zaujímal sa o francúzsku poézii, najmä o Jacquesa Préverta, ktorého básne aj prekladal. V San Franciscu založil vydavateľstvo City like books, v ktorom vychádzali predovšetkým diela beatnikov. Poézia sa tak dostala z akademickej pôdy do ulíc.

Spočiatku písal kratšie básne, v ktorých vidieť vplyv francúzskej poézie.Zbierka Obrazy zašlého sveta. Už na prvý pohľad dáva najavo voľný rým, nemá pravidelnú strofu, chýba interpunkcia, využíva slang. Princíp kontrastu - svet je pekný, príťažlivý pre človeka, ale svet má aj svoje chyby. Postupne pod vplyvom mladších básnikov zjednodušuje svoje básne. Stávajú sa dynamickejšími použitím refrénu. ďalšie jeho zbierky sú: Lunapark mysle, Vychádzajúc zo San Francisca...

prozaici:

•Jack Kerouac – román Na ceste – biblia beatnikov (1957)
•Ken Kesey - román Prelet nad kukučím hniezdom
•William Seward Burroughs – homosexuál, závislý(40g denne), zastrelil syna
•Allan Ginsberg – židovský původ, matka šialená, napísal jej báseň Kadiš, básnická zbierka Vytie

básníci:

•Allen Ginsberg
•Lawrence Ferlinghetti
•Gregory Corso
•Neal Cassady
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.