referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Ladislav Nadaši Jégé - Adam Šangala
Dátum pridania: 25.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: syfonova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 486
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Adam Šangala - hlavná postava; jednoduchý, veselý, zhovorčivý, úprimný, šikovný ;život bral „ľahko“ ;najprv- obyčajný chasník na dedine ,neskôr –vojak, potrimiskár(t.j. sluha na hrade),pisár ;v románe zastupuje obyčajný ľud
Konôpka – evanjelický farár, dôverník Praskovských; v románe predstavuje reformáciu (t.j. pokrok); humanistické chápanie života, hlboké mravné a šľachetné princípy –študoval teológiu v Nemecku, žil 3 roky v Taliansku ;citlivý ,sebavedomý
Peter Pavol Praskovský – pán na B-skom zámku ; menil vieru v Boha ako mu to vyhovovalo (raz katolík ,raz evanjelik) ;v románe zastupuje vtedajších pánov ;povrchný (išlo mu hlavne o dojem ,akým pôsobil na iných) ,klamár ,skúpy, namyslený (ostatným na smiech – všetci ho hneď prekukli ,i keď on si o sebe myslel ,aký je výborný diplomat )
Barbora Praskovská – manželka Petra Praskovského ; nerozvážna ,namyslená ;reprezentuje ideu sociálnej nerovnosti („Poddaní majú len podobu ľudí.“ )
Ondro Praskovský – syn Barbory a Petra ;hlúpy ,prázdny ,nafúkaný ,bez vlastných názorov
Brigita Praskovská – manželka Ondra ;myslela si o sebe ,že je rozhľadená (v skutočnosti – obmedzená )
Klára Rovnianska – pani na Rovnianskom kaštieli ;krásna ,milá ,citlivá ,veľkodušná ;spolu s Konôpkom prezentuje pokrokové myšlienky –žila vo Viedni u talianskeho kupca
Rovniansky – manžel Kláry ;neotesaný ,hrubý ,miloval Kláru ( „vykonávač jej vôle“ )
Betka Pohánková – Adam sa do nej zaľúbil; neskôr sa vzali

Dej sa odohráva začiatkom 17.storočia ,v časoch tureckej nadvlády v Európe ,v období bojov medzi cisárom (katolicizmus /protireformácia) a Bethlenom (reformácia / protestantizmus) na Slovensku. Preto je dielo napísané v ťažkej (temnej) atmosfére. Napriek jednoduchému deju zachytáva mnoho tém (t.j. sociálne rozdiely ,myšlienky reformácie ,panskú nízkosť a svojvôľu –cynický postoj k viere a krutosť k ľudu ,naivitu a poverčivosť prostého ľudu ...) Autor opisuje všetky sociálne prostredia (strieda miesta, kde sa dej odohráva ) a všetky hlavné typy ľudí (nielen vtedajšej doby –hovorí o tom ,že človek sa nemení ).

Dej sa začína opisom Adamovho rodiska – Oravy („kde ľudia chlieb poznajú len z otčenáša“ ).
KOZINÁ- Adam sa dozvedá o smrti svojho otca ,ktorého obesili ,lebo bol zbojník( živil tak rodinu ).Rodina je nešťastná ,no neberie to až natoľko tragicky („Treba o jedny ústa menej živiť“. ). S matkou odišli do mesta poprosiť pánov o telo mŕtveho, aby ho mohli pochovať ,čo bolo veľkou trúfalosťou („pochovať zbojníka ako kresťana“ ).Na starosti to mal pán Tankay ,ktorý nesúhlasil („takému lotrovi je škoda pohrebu“) ,no zľutoval sa nad nimi dobrý farár ,ktorý vyhral telo mŕtveho od Tankaya v kartách .(Opisuje primitívne spôsoby panstva a poukazuje na to ,že poddaní sami verili ,že páni sú omnoho viac ako oni .).

ŹILINA – Adam sa rozhodne ísť do sveta (smerom na Žilinu). Po ceste zbije pána, ktorý mláti sedliaka s dcérou. Po príchode do Žiliny počuje bubnovať ,že „akési chlapčisko napadlo grófa Markoča“. Aby sa zachránil nechá sa zverbovať k Pálfyho dragúnom. Vyslali ho so správou na B-ský zámok spolu s Mihvokom (zlý, krutý, chamtivý ). Mihvok chcel Adama v najbližšej dedine udať („speňažiť“ ). Adam mu však utiekol. Po ceste na zámok stretol Betku(z Trnavy) s jej rodinou a pomohol im (chytiť koňa) , síce najprv nechcel ,lebo boli luteráni ( autor poukazuje na mieru vplyvu pánov na poddaných ). Adam sa do Betky zaľúbil.

B-SKÝ ZÁMOK- Po príchode Adam rozpovedal Praskovským svoj príbeh ,a keďže Markoč bol ich úhlavný nepriateľ zapáčil sa im a prijali ho do služby (potrimiskár).Tam sa Adam veľmi nudil ,lebo nič nerobil (smútok za domovom a voľnosťou ).Na zámku spoznal Źošu ,ktorá sa doň zaľúbila .Raz prišiel na zámok posol od Bethlena požiadať od Praskovského peniaze (vtedy bol evanjelik).Keďže bol veľmi skúpy (chcel iba preukázať vôľu, ale o nič neprísť), zavolal si žida Barucha( s ktorým bol vopred dohodnutý ,že za klinec do nohy dostane 50 dukátov), ktorý mal na starosti jeho financie a mučil ho pred poslom, až sa ten zľutoval a odišiel uveriac, že Praskovský peniaze nemá( obrátené hodnoty pánov ).Jedného večera počas hodov uvidela Brigita v okne oproti mátohu ,odpadla a potratila( jediného potomka Ondra). V skutočnosti to bol Adam s plachtou plnou bielizne .Keď sa dozvedeli ,kto je vinníkom ,zavreli Adama do temnice a na improvizovanom súde ho odsúdili na smrť („Aby zmiernili svoju hanbu, zväčšovali Adamovu vinu“. ). V tom čase sa Konôpka rozhodol, že ujde zo zámku( „Praskovskí sú pre protestantizmus stratení“. ) a Adama vezme so sebou. V noci mu teda pomohol utiecť. Rozhodli sa ísť do Trnavy. Po ceste začuli bolestný hlas Ondra, ktorého chytili a mučili zbojníci. Zachránili ho („Nejde o pána, ale o mučeného človeka“. ).Zraneného Praskovského odniesli na najbližší kaštieľ (Rovniansky).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.