referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Svetový román v období realizmu
Dátum pridania: 21.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: holdenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 077
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
  • rozvoj priemyslu, vypuknutie priemyselnej revolúcie v Anglicku. –filozofický smer –realizmus vychádza z filozofie A. Compta –pozitivista, skutočné je čo sa dá overiť pokusom => veda vplýva na literatúru, prenesenie vedných disciplín do literatúry –zobrazujú sa len skutočné javy.
  • realizmus –metóda umeleckého poznania založená na analýze charakteru v konkrét. spol. prostredí. Znaky: dôraz na rozum -racionálna zložka, zobrazenie skutočnosti -objekt záujmu, súčasnosti, konkrétny, skutočný človek –typ –predstavuje celú svoju vrstvu, nejde o dej ale o vykreslenie charakteru, jazyk –jednoduchý štýl, hovorový.
    Epika – román –poskytuje priestor na zachytenie skutočností, najlepšie dokáže vystihnúť dobu, zobrazuje široký okruh života (dlhšie čas. rozpätie), postavy zo všetkých sociálnych prostredí.
  • postupy: lyrický -zobrazenie pocitov, úvahy; epický –zložitý dej; dramatický –priame rozhovory medzi postavami.


ANGLICKÁ LITERATÚRA -v polovici 19. str. Anglicko svetovou veľmocou

Charles Dickens –pochádzal z mnohodetnej rodiny úradníka, ktorého pre dlhy uväznili. 12-ročný si sám zarábal na živobytie, čo sa odrazilo v neskoršej tvorbe ako pocit poníženia. Verne a kriticky zachytáva anglickú spoločnosť na konci 19. str. prostredie –chudobinec, útulok pre deti, väzenie pre dlžníkov.
Pamäti Klubu Pickwickovcov -pomery v buržoáznom Anglicku 19.stor., zobrazuje putovanie pána Pickwicka a jeho troch priateľov po anglickom vidieku so zámerom spoznať život. Pán P. je dobrák a čudák, ktorý chce naprávať krivdy, no dostáva sa do komických situácií. Sluha Sam Weller, zdravým sedliackym rozumom mení Pickwicka z komickej na charakterovú postavu. Pre dlžníkov sa dá zatvoriť, a to radšej akoby mal platiť vydieračom.
Oliver Twist -problém výchovy detí a zaostalosť v sociálnych otázkach osirelého chlapca, ktorý je ponižovaný a ocitá sa na dne londýnskej spoločnosti
David Copperfield -autobiografické črty –tienistý obraz školskej výchovy anglických detí a ich neradostnú mladosť
Malá Doritka –triedne protiklady

PRECHOD OD ROMANTIZMU K REALIZMU –tvorba sestier Bronteových

Charlotte BrónteováJana Eyrová –romanticko –realistický román o láske a trápeniach siroty
Emily BrónteováBúrlivé výšiny –na pozadí romantickej scenérie realisticky zobrazuje vzťahy medzi ľudmi na anglickom vidieku, kde lásku a čisté vzťahy vystrieda nenávisť a pomsta.
-romantizmus –kompozícia, realizmus –prostredie, povahy, preniká do psychiky postáv

RUSKÁ LITERATÚRA -nevoľníctvo brzdilo rozvoj buržoázie v Rusku

Nikolas Vasilievič Gogoľ –patrí k 1. pol. 19. str. realizmu, z chudobnej šľachtickej rodiny
Mŕtve duše – román –dobrodruh a budúci podnikateľ Čičikov, cestuje po Rusku a od statkárov skupuje mŕtve duše. –ostro kritizuje statkárov.

Anton Pavlovič Čechov –od detstva musel pracovať, aby mohol študovať. “Keby každý človek na kúsku svojej zeme urobil všetko, čo môže urobiť, aká krásna by bola naša vlasť” –uplatňoval aj v lekárskej praxi, nazývaný “majster detailov”
drámy –Chameleón, Čajka, Dáma so psíčkom –vykreslenie psychiky postáv, vysmieval chameleónstvo i strach pred nadriadenými (Smrť úradníka). V Dáme... odsudzuje prejavy meštiactva.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.