referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Dramatická tvorba na Slovensku v medzivojnovom období
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 909
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
V medzivojnovom období vznikli 3 profesionálne divadlá:
1. SND v BA
2. Východoslovenské národné divadlo v KE
3. Slovenské ľudové divadlo

Po roku 1918 sa Slovenské divadelníctvo rozvýjalo veľmi pomaly. Chýbali slovesnkí herci, režiséry aj divadelné hry. Repertoár neskôr obohatili Ivan Stodola a Julius Barč Ivan. Prvý profesionálny herci Andrej Bagor, Janko Borodač, Oľga Borodičová, Jozef Kelb, Hana Meličková. Režisér: Ján Jamnický

Ivan Stodola
Narodil sa v Liptovskom Mikuláši, študoval medicínu. Ako prvý založil zdravotno-výchovný časopis. Už ako malý sa dostal do styku s divadlom. Vlastné hry začal písať pomerne neskoro. V 16 písal komédie, satirické hry, tragédie a historické hry. Prvá celovečerná ha: Náš pán minister – komédia. Jednoduchý dej. Matka sa snažo vydať svoju dcéru za pána. V tejto hre ešte malomestské firgúrky vykresluje s humorom, ale v ďaľších hrách dominuje satyra.

Čaj u pána senátora – v tejto hre pranieruje karierizmus a obmedzenosť, dej sa odohráva v čase volieb.
Jožko Púčik a jeho kariera – satyrická hra. Je to satyra na falošne chápany humanizmus. Hlavná postava je svedomitý, dobrácky úradník Jožko Púčik zamestnanec dobrovoľného spolku Humanitas. Je obvinený z krádeže peňazí, ktoré však neukradol, zatvoria ho do väzenia a keď pravda vide na javo tak sa Jožko zamestná u konkurenčného spolku.

Ďaľšie satyrické hry:
Keď jubilant plače
Mravce a cvrčkovia
Historické hry:
Svätopluk
Marína Havranová
Básnik a smrť

Bačova žena- tragédia. Eva bola vydatá za Ondreja, ktorý odišiel do Ameriky. Mal svoju ženu veľmi rád. Zasipalo ho pri banskom nešťastí. Správa bani oznámila Eve, že je mŕtvy. Ondrej sa síce zachránil ale stratil pamäť. Eva sa vydala z lásky za baču Miša a mala sním dieťa. Ondrej sa po 5 rokoch vrátil a kúpil celé panstvo svojho bývalého pána a dal ho prepísať na Evu. Chcel aby sa k nemu vrátila. Miša posielal do USA a ešte mu dal aj šek. On súhlasí ale iba vtedy keď sním pôjde Eva. Preto Ondrej rieši situáciu veľmi kruto. Vyháňa Miša zo svojho panstva. Chlapi si zoberú svoje deti a nemiena ich vrátiť Eve. Materinský cit v Eve zvíťazí nevzdáva sa detí. V závere sa Ondrej s Mišom pobijú. Eva spor o seba rieši dobrovoľnou smrťou. Umiera pre ich očami so slovami aby milovali jej deti.

Julius Barč Ivan
Dramatik, ktorý použil prvé originálne prvky a z moderných smerov expresionizmus. Narodil sa v Krompakoch v rodine učiteľa. Vyštudoval za evanielického kňaza. Toto povolanie nieskôr zanechal a pracoval ako tajomník v knižnici Matice slovenskej. Napísal 12 divadelných hier – 3000 ľudí – odohráva sa v Amerike. Vzniká komflikt medzi zamestnancami a majteľmi závodu.

Mastný hrniec – hra sa zakladá na zámene osôb a dej sa odhoráva v Ťuťotíne (novodobé kocúrkovo). Profesor Babík učí biológiu a omylom ho vyhlásia za ministra financii. Skupina ľudí, ktorá ho vtedy neuznávala sa snaží z tejto situácie vyťažiť čo najviac pre seba a preto sa snažia získať priazeň Babíka. Keď sa však omyl vysvetlí všetci sa mu obrátia chrbtom.
Matka – tragédia. Vplyv expresionizmu. Má 3 dejstvá. Postavy:
vdova Anna Paulíčka – má zvláštnu schopnosť predvídať budúcnosť
jej dvaja synovia Jano a Paľo.

Jano pracuje v bani. Paľo je v Amerike. Matka má opäť vidinu. Vidí ako sa chudobný Palo vracia z Ameriky domov a Prináša Janovi nôž. Jej vidina sa splní. Jano privíta Pala s hnevom, ktorý nezmizne ani po roku.Vyhráža sa, že Pala zabije. Matka má opäť vidinu. Jano sa vrhá na Pala z nožom. Aby predišli trágédií tvári sa, že sa na Pala hnevá a vyháňa ho z domu. V dedine je zábava, na ktorej sa objavia obydvaja bratia a Katka. Paľo s Katkou prichádzajú za matkou oznámiť jej, že odídu niekde ďaleko. Vtedy prichádza Jano, vyťahuje nôž a chce sa vrhnuť na Pala. Presne toto videla matka vo svojej vidine. Zhasne svetlo a skočí medzi Pala a Jana a Jano sa nechtiac stane vrahom svoje matky.
V posledných hrách s Barč zaoberal psychologickými a etickými problémami. Hry: Neznámi, Dvaja, Veža.

Peter Zvon
Vlastným menom Vladimír Sýkora. Vyštudoval právo a pracoval ako právnik. Písal pod pseudonymom Juraj Valach. Zomrel pomerne mladý na týfus.
Tanec nad plačom – veršovaná hra. Oživuje rokokové postavy, ktoré vystupujú z plátna aby vyslovili svoj názor na morálku v súčastnej spoločnosti. Hra je založená na kontrastoch v minulosti a súčasnosti.

Vzdialená zem – komédia. Dej sa odohráva na opustenom ostrove počas 2. sv. vojny, kde sa stretnú 3 stroskotanci a alegorické postavy Poézia a Smiech im pomáhajú prežiť v ťažkých podmienkach a vžiť sa do novej situácie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.