referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
Milo Urban
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 470
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Do slovenskej literatúry zaviedol nové moderné formy a postupy. V jeho prózach sú prítomné znaky lyrizovanej prózy a expresionizmus. Narodil sa v Rabčiciach v rodine hájnika. Pracoval ako novinár, bol redaktorom časopisu Gardista. Po vojne emigroval ale americké úrady ho vrátili naspäť, bol uväznený. Neskôr dostal amnestiu ale nesmel publikovať. Zomrel v BA. Jeho prvým literárnym debutom bola

Jašek Kutliak spod Bučinky – novela
Za vyšným mlynom – stala sa predlohou pre Libreto Suchoňovej opery Krútňava.
Výkriky bez ozveny – novela
Z tichého frontu

Všetky sa viažu k jeho rodnej Orave. Zaujímajú ho predovšetkým ľudia a ich duše.

Živý bič – sociálno-psychologický román. Dej románu sa neodohráva na fronte. Jeho dejiskom je hornooravská dedinka Ráztoky ležiaca „pánubohu za chrbtom.“ V centre románu stoja postavy, ktoré sa búria proti nespravodlivosti proti vojne.
Román má 2 časti:
1. Stratené ruky
2. Adam Hlavaj

1.Hrôzy vojny si dedinčania uvedomujú až vtedy, keď sa vrátil Ondrej Koreň. Ako mrzák bez pravej ruky, nemý a zo znetvorenou tvárou. Ondrejova chýbajúca ruka je symbolom vojny ale aj bezmocnosti ľudí. Povolávací rozkaz dostal aj jediný syn vdovy Ilčíčky štefan. V kasárňach ťažko znášal šikanovanie. Zabil čatára a dostal trest smrti. Smrť zastrelením. Jeho matka odvtedy poburovala ľudí v dedine proti vojne a pánom. Narukovať musel aj Adam Hlavaj. Doma nechal ženu Evu a syna. Eva chodila prosiť notára Okolického aby pomohol Adamovi vrátiť sa domov. Okolický je bezcharakterný, bezohľadný človek. Prinútil Evu aby sa mu Oddala. Eva otehotnela a notár jej pohrozil, že ak čo sa stalo niekomu povie Adam sa už nikdy nevráti. Evu celá dedina odsúdila iba Ilčíčka a Koreň jej pomáhali. Eva porodila chlapca, ktorého nechcel farár ani pokrstiť. Napokon sa utopila v rieke.

2.Adam Hlavaj ušiel z vojny. Prišiel do Ráztok ale dom našiel prázdny. Išiel k Ilčíčke a dozvedel sa o Evinom poklesku. Skutočnú pravdu mu povedal notárov sluha, ktorý vypočul rozhovor notára a Evy. Okolický začal piť a po stretnutí s Adamom dostal porážku. Vojna so skončila. Vracajú sa vojaci aj s puškami a v dedine vypukla živelná vzbura. Prichádzajú žandári a jeden z nich zabil aj Ilčíčku. Okolický chcel utiecť z dediny, ľudia ho chytili posadili do rieky kde sa utopila Eva aj Okolický sa v nej utopil.

Voľným pokračovaním je cyklus 5-tich románoch:
Hmly na úsvite
V osídlach
Zhasnuté svetlá
Kto seje vietor
Úspech dosiahol aj memoárovým dielom Zelená krv
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.