Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dobroslav Chrobák

Narodil sa v Hybe v roku 1907 a bol elektrotechnickým inžinierom. Prednášal na vysokej škole technickej a pracoval v česko-slovenskom rozhlase. Napísal zbierku noviel: Kamarát Jašek – obsahuje 8 noviel. Patrí sem novela: Poviestka, Učenlivá Marta a starostlivá Mária, Návrat Ondreja Baláža.

Návrat Ondreja Baláža – Ondrej sa po 17 rokoch vracia domov. V dedine sa zastaví pri pomníku na ktorom sú vytesané mená mŕtvych vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Medzi nimi je aj jeho meno, ale nie je tam dátum smrti. Ide do svojho domu, kde sa stretáva so svojou ženou. Tá ho nepozná. Ondrej vo vojne prišiel o nohu. Rozprávajú sa spolu ale Ondrej neprizná svoju totožnosť. Vymyslí si príbeh , že poznal jej muža a dá jej hodinky a fotku, ktorú jej vraj zanechal manžel. Žena mu dá najesť s Ondrejovou lyžicou. Novela sa končí tým, že Ondrej neprizná svoju totožnosť a odíde. Cestou preč si sám vyryje dátum smrti na pomník. Hlavná myšlienka: nezmyselnosť vojny a jej následky na živote ľudí. Vojna im zmenila a zničila život.

Drak sa vracia –novela, nesie v sebe všetky znaky lyrizovanej prózy. Napr: dej sa odohráva v prírode v prostredí prírody, má rozprávkový baladický charakter, využíva prvky lyriky. Hlavné postavy: Martin Lepíš – drak, Eva, Šimon Jariabek. Dej sa odohráva v podtatranskej prírode. Hrnčiar našiel opustené dieťa, vychoval ho a vyučil remeslu. Keďže hrnčiar bol takmer slepý, chlapec bol stále sním a nenašiel si kamarátov. Starý hrnčiar zomrel a dedinčania upodozrievali Draka , že ho zabil. Ľudia pripisovali Martinovi vinu za všetko zlé čo sa v dedine stalo. Mysleli si, že má čarodejnícku moc. Dedinčania Draka zbili a opatrovala ho Eva, hoci ju za to odcudzovali. Keď Drak vyzdravel odišiel z dediny. Eve sa narodil syn, ktorého vychovala jej matka. Keď sa Drak nevracal vydala sa za Šimona. Po rokoch sa Drak vrátil do dediny. Práve vtedy začali horieť lesy, v ktorých mali dedinčania dobytok. Drak sa ponúkol, že stádo privedie späť do dediny. Nikto mu neveril a preto sním vyslali aj Šimona. Drak stádo zachránil, ale Šimon si aj tak myslel, že Drak ich chce oklamať a predať ich stádo Poliakom. Vráti sa do dediny a podpáli drakovi dom. On sa však vráti aj so stádom aj s mladou dievčinou. Eva si až teraz uvedomila, že Drak ju nemiluje a konečne si našla cestu k Šimonovi. Šimon sa hanbil za to, čo urobil. Drak mu ale odpustil. Nakoniec sa skamarátili.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk