referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Ernest Heminqway
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 469
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Americký spisovateľ a publicista, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru 1954. Pochádzal z rodiny lekára. Písať začal už počas stredoškolského štúdia, stal sa reportérom. Po návrate z 1 sv. vojny pracoval ako novinár v Paríži. Stretával sa s okruhom umelcov. Po 2 sv. vojne žil v Havane na Kube a na svojich usadlostiach v USA.

Slnko aj vychádza
Jarné bystriny

Zbohom zbraniam – Autor sa vracia k svojim osobným zážitkom, ktoré získal ako dobrovoľník v Talianskej armáde. Frederic Henry je to americký dobrovoľník, ktorý počas 1 sv. vojny je veliteľom vodičov sanitiek na Talianskom, Rakúskom fronte. Jeho priateľ ho zoznámil s anglickou zdravotnou sestrou Catheriou Berkeleyovou. Henry je zranený, dostane sa do nemocnice kde pracuje Catherin. Vznikne medzi nimi ľúbostný vzťah, ktorý je prerušený Henryho návratom na front.. Talianska armáda postupuje a v dostojevskom zbore dojde k čistkám. Obvinený je aj Frederic a odsúdia ho na smrť. Utečie, vyhľadá Catherin a spoločne utekajú do Švajčiarska. Catherin už vtedy čaká dieťa. Ich niekoľko mesačnú idylu ukončí ťažký pôrod, pri ktorom Catherin aj dieťa zomrú. Hoci jej smrť nie je priamym dôsledkom vojny je rovnako zbytočná a nezmyselná.

Komu zvonia do hrobu – autor vychádza z vlastných skúseností dobrovoľníka a dopisovateľa počas španielskej občianskej vojny. Hlavnou postavou ej Róbert Jordán – je to uvedomelý intelektuál, ktorý si aj pod tlakom okolností zachová česť. Dej sa odohráva v Tyle (územie na frontoch nepriateľa.) v priebehu 3 dní. Róbert plní bojovú úlohu, aj keď pochybuje v jej význam. Pripája s k partizánskej skupine, ktorej úlohou je vyhodiť most do vzduchu a tým znemožniť prísun nepriateľských posíl v čase prepracovaného republikánskeho útoku. Spozná svojich spolubojovníkov a prežíva hlboký ľúbostný vzťah s Máriou s dcérou zavraždeného republikánskeho starostu. V bojovej atmosfére prežíva prchavé chvíle šťastia. Počas akcie je smrteľne zranený. Skupinu posiela do bezpečia a sám očakáva nepriateľa, ktorého chce na čas zastaviť.

Starec a more – novela. Získal za ňu Nobelovu cenu. Dej sa odohráva počas krátkeho časového obdobia. Kubánsky rybár Santiago chytil veľkú rybu, s ktorou 2 dni ťahá boj. Na spiatočnej ceste rybu zožerú žraloky. Svedectvom jeho úlovku je len kostra ryby. Po návrate domov sa o vysileného starca postará jediný priateľ chlapec Manolin. Hlavnou myšlienkou je, že človek sa nemá vzdať, ísť za svojím cieľom aj napriek prekážkam
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.