referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Ivan Stodola
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 382
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Narodil sa v Liptovskom Mikuláši, študoval medicínu. Ako prvý založil zdravotno-výchovný časopis. Už ako malý sa dostal do styku s divadlom. Vlastné hry začal písať pomerne neskoro. V 16 písal komédie, satirické hry, tragédie a historické hry. Prvá celovečerná ha: Náš pán minister – komédia. Jednoduchý dej. Matka sa snažo vydať svoju dcéru za pána. V tejto hre ešte malomestské firgúrky vykresluje s humorom, ale v ďaľších hrách dominuje satyra.

Čaj u pána senátora – v tejto hre pranieruje karierizmus a obmedzenosť, dej sa odohráva v čase volieb.

Jožko Púčik a jeho kariera – satyrická hra. Je to satyra na falošne chápany humanizmus. Hlavná postava je svedomitý, dobrácky úradník Jožko Púčik zamestnanec dobrovoľného spolku Humanitas. Je obvinený z krádeže peňazí, ktoré však neukradol, zatvoria ho do väzenia a keď pravda vide na javo tak sa Jožko zamestná u konkurenčného spolku.

Ďaľšie satyrické hry:
Keď jubilant plače
Mravce a cvrčkovia
Historické hry:
Svätopluk
Marína Havranová
Básnik a smrť

Bačova žena - tragédia. Eva bola vydatá za Ondreja, ktorý odišiel do Ameriky. Mal svoju ženu veľmi rád. Zasipalo ho pri banskom nešťastí. Správa bani oznámila Eve, že je mŕtvy. Ondrej sa síce zachránil ale stratil pamäť. Eva sa vydala z lásky za baču Miša a mala sním dieťa. Ondrej sa po 5 rokoch vrátil a kúpil celé panstvo svojho bývalého pána a dal ho prepísať na Evu. Chcel aby sa k nemu vrátila. Miša posielal do USA a ešte mu dal aj šek. On súhlasí ale iba vtedy keď sním pôjde Eva. Preto Ondrej rieši situáciu veľmi kruto. Vyháňa Miša zo svojho panstva. Chlapi si zoberú svoje deti a nemiena ich vrátiť Eve. Materinský cit v Eve zvíťazí nevzdáva sa detí. V závere sa Ondrej s Mišom pobijú. Eva spor o seba rieši dobrovoľnou smrťou. Umiera pre ich očami so slovami aby milovali jej deti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.