referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Julius Barč Ivan
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 337
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Dramatik, ktorý použil prvé originálne prvky a z moderných smerov expresionizmus. Narodil sa v Krompakoch v rodine učiteľa. Vyštudoval za evanielického kňaza. Toto povolanie nieskôr zanechal a pracoval ako tajomník v knižnici Matice slovenskej. Napísal 12 divadelných hier – 3000 ľudí – odohráva sa v Amerike. Vzniká komflikt medzi zamestnancami a majteľmi závodu.

Mastný hrniec – hra sa zakladá na zámene osôb a dej sa odhoráva v Ťuťotíne (novodobé kocúrkovo). Profesor Babík učí biológiu a omylom ho vyhlásia za ministra financii. Skupina ľudí, ktorá ho vtedy neuznávala sa snaží z tejto situácie vyťažiť čo najviac pre seba a preto sa snažia získať priazeň Babíka. Keď sa však omyl vysvetlí všetci sa mu obrátia chrbtom.

Matka – tragédia. Vplyv expresionizmu. Má 3 dejstvá. Postavy:
vdova Anna Paulíčka – má zvláštnu schopnosť predvídať budúcnosť
jej dvaja synovia Jano a Paľo.

Jano pracuje v bani. Paľo je v Amerike. Matka má opäť vidinu. Vidí ako sa chudobný Palo vracia z Ameriky domov a Prináša Janovi nôž. Jej vidina sa splní. Jano privíta Pala s hnevom, ktorý nezmizne ani po roku.Vyhráža sa, že Pala zabije. Matka má opäť vidinu. Jano sa vrhá na Pala z nožom. Aby predišli trágédií tvári sa, že sa na Pala hnevá a vyháňa ho z domu. V dedine je zábava, na ktorej sa objavia obydvaja bratia a Katka. Paľo s Katkou prichádzajú za matkou oznámiť jej, že odídu niekde ďaleko. Vtedy prichádza Jano, vyťahuje nôž a chce sa vrhnuť na Pala. Presne toto videla matka vo svojej vidine. Zhasne svetlo a skočí medzi Pala a Jana a Jano sa nechtiac stane vrahom svoje matky.

V posledných hrách s Barč zaoberal psychologickými a etickými problémami. Hry: Neznámi, Dvaja, Veža.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.