referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Ladislav Nádaši Jégé
Dátum pridania: 07.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veva123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Narodil sa v Dolnom Kubíne v rodine advokáta. Vyštudoval Gymnázium, Lekársku fakultu v Prahe. Pôsobil ako lekár v rodnom meste. Písať začal počas štúdií pod pseudonymom Ján Grób. Pôsobil v študentskom spolku Detvan. Jeho tvorby delíme do 2 obodobí:
1. Počas štúdií písal krátku prózu, poviedky, črty, besednice.
2. Vstup do literatúry pod pseudonymom Jégé sa uskutočnil v medzivojnovom období a znamenal sústredenie sa na iné témy hlavne historické, iné žánre – novely a romány.

Svätopluk – román, nedodržal historické fakty
Cesta životom – román, zachytáva dlhé časové obdobie- posledné roky rakúsko-uhorskej monarchie.
Kozínsky mlyn, Medzi nimi – poviedky a novely
Krásne časy roka- poviedka bola uverejnená v Slovenských pohľadoch.
Wieniawského legenda – novela s historickou tématikou, zobrazuje boj Poliakov s Turkami, realistky verne vykreslil nielen ľudské charakteristiky ale aj ich osudy a spoločenské pomery.

Adam Šangala – Dej sa začína na Orave, kde sa mladý Adam po obesení otca rozhodol
Vybrať do sveta. Neďaleko Žiliny sa zaplietol do bitky a korbáčom vyšľahal zemana. Utiekol do Žiliny, kde sa konal trh. Mesto bolo plné ľudí, žobrákov a biedy a špiny. Mestskí drábi hľadali previnilca, ktorý zbil grófa Markoča. Preto sa Adam dal zverbovať do vojska. Poslali ho spolu s vojakom Mihvokom na Beckov. Cestou sa Adam zoznámil s Betkou. Mladí ľudia si padli do oka. Adam sa na hrade priznal Praskovskému, že zbil šľachtica. Nechtiac spôsobil, že sa ho manželka Práskovského zľakla a potratila. Preto ho zatvorili do žalára a mali popraviť. Na hrade bol farárom Konôpka, evanjelik, ktorý si bol vedomí toho, že u hradného pána má neisté postavenie, lebo ten striedal vieru podľa výhodnosti podmienok. Pomohol Adamovi a spolu utiekli. Cestou do Trnavy vyslobodil z rúk zločincov Praskovského z rúk zločincov. V meste sa Adam zamestnal u Pohánkovcov a získal si dôveru ich dcéry Betky. Konôpku uväznili a Adam sa mu chcel odvďačiť za svoj život: upozornil Bethlenových vojakov a oslobodený Konôpka sa dostal šťastlivo na dvor samotného Bethlena. Adam si zobral za ženu Betku a ona sa po piatich rokoch manželstva zdôverila svojej priateľke o vyslobodení Konôpku. Adama odsúdili na smrť sťatím.
 
Podobné referáty
Ladislav Nádaši Jégé GYM 2.9711 1721 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.