Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Andrej Sládkovič

Narodil sa v Krupine, v rodine učiteľa a literáta. Študoval na lýceu v B. Štiavnici, živil sa súkromnými hodinami v meštianskych domoch a tu sa zamiloval. Sklamanie v láske- rodičia Máriu vydali za bohatého medovnikára- to dalo podnet k napísaní skladby Marína. Pokračoval v štúdiu v BA. Neskôr pôsobil ako farár. Stal sa zakladajúcim členom Matice slovenskej. Zomrel v Radvani na násldky vážnej choroby (rakoviny pľúc)

Marína - básnická skladba.
Autor predstavuje štúrovcom Marínu ako anjela, bohyňu, ktorej čistotu, hrdosť, krásu žiadna predstava nevystihuje. Po sklamaní, keď mu spoločnosť nepraje v naplnení jeho lásky, sa pokúša nájsť iný zmysel života. Nachádza ho v mladosti, nie veku, ale v stave ducha. Spomína na lásku, ale odmieta imaginárny svet a navracia sa k problémom národa.

Detvan - lyrickoepická skladba.
Úvod venoval vrstovníkom, dielo napísal ako dopoveď tým, ktorí zaznávali slovenský národ. Skladá sa z 5 spevov: Martin, Družina, Slatinský jarmok, Vohľady, Lepačka. Epická dejová línia je nevýrazná, je to súbor dejových epizód. Lyrické opisy približujú čitateľovi kraj pod Poľanou.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk