referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Maturitná téma rozvoj drámy v medzivojnovej slovenskej literatúre
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vamp
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 614
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
  • 1918 znamenala aj rozvoj dramatickej tvorby, pretože na Slovensku vznikli tri profesionálne divadlá: SND v Bratislave ( 1919 ), Východoslovenské národné divadlo v Košiciach ( 1924 ), Slovenské ľudové divadlo v Nitre ( 1939 )
  • Po 2.sv. vojne vznikli divadlá vo všetkých väčších mestách
  • Hrávali sa v nich hry slov. klasikov Jána Chalupku, Hronského, Tajovského a Palárika i hry svetových klasikov
  • K najvýznamnejším profesionálnym hercom patrili Andrej Bagar, Jozef Kello, Ján Borodáč, Oľga Borodáčová – Országhová a Hana Meličková..
  • Dramatickej tvorbe sa venovali aj súčasníci I. Stodola, J. Barč-Ivan, P. Zvon

Ivan Stodola – Bačova žena

Tragédia v troch dejstvách – 1. dejstvo sa odohráva v biednej, ale čistej izbe, kde býva bača Mišo so ženou a s dvoma synmi; 2. dejstvo v kaštieli; 3. dejstvo v noci na salaši medzi vysokými vrchmi. Tragédia má svoje korene v klasickej antickej tragédii; námet čerpal z prostredia liptovských hôr; autor rozpracoval štyri motívy: Evinu lásku k deťom, tvrdú sociálnu skutočnosť, údajnú smrť Ondreja, nenávisť Ondrejovej matky k Eve; konflikt hry je psychologický a mravný, má príčiny vo vysťahovalectve a sociálnom nedostatku; podnecovateľom zla bola matka Ondreja, kt. stále verila, že syn žije; Eve nenávistne vyčítala zlé gazdovanie, vydaj a jej druhé dieťa nazvala pankhartom; nábeh k antickej tragédii naznačuje monumentalizácia postáv Ondreja a jeho matky, Ondrejov monológ k Bohu i osudovosť naplnenia minulosti.

Eva je ženou baču Miša. Mišo je jej druhý manžel, prvý, bača Ondrej Muranica, odišiel pred rokmi do Ameriky. V bani, kde pracoval, došlo k výbuchu a Eva dostala oznámenie od spoločnosti, že jej manžel zomrel pri nešťastí. Eva má dvoch synov – Ondríka z prvého manželstva a Miška z druhého manželstva. Rodina žije na svätojurskom panstve v chudobe, skromne, ale v šťastí a porozumení. Ich pohodu narúša jedine nenávisť Evinej bývalej svokry, kt. jej nevie odpustiť, že sa vydala opäť. Je presvedčená, že jej syn nezomrel, veď jeho mŕtvola sa nenašla. Bača Mišo sa vracia domov s chýrom, že svätojurské panstvo kúpil akýsi „Amerikán“. Po príchode nového pána v ňom Eva spozná svojho prvého manžela, o kt. si myslela, že je mŕtvy. Ondrej sa nasťahuje do kaštieľa a celý majetok dá prepísať na Evino meno. Zoberie si k sebe aj matku, dáva pohostiť celé služobníctvo. Zavolá si starého baču a spolu spomínajú na roky, kt. strávili medzi horami. Ondrej mu rozpráva, ako v Amerike v tmavých baniach túžil za tými horami a lúkami.

Dá si zavolať Miša, a aby sa ho zbavil, navrhuje mu, že mu zaplatí cestu do Ameriky, vybaví slušnú prácu a ešte pridá aj šek na pätnásťtisíc dolárov. On súhlasí, ale iba ak pôjde s Evou. Ondrej rieši situáciu kruto: vyháňa Miša z panstva a zbavuje ho miesta baču. Zdesená Eva sa vyberie za ním do kaštieľa a prosí ho o zmilovanie. Ondrej sa jej vyhráža, že jej zoberie syna. Žiada ju, aby sa k nemu vrátila. Eva sa mu snaží vysvetliť, že nemôže opustiť Miša, kt. ju zachránil pred biedou a je dobrým otcom obidvom deťom. Ondrej porozpráva Eve, že pri výbuchu v bani stratil pamäť. Nemal pri sebe žiadne doklady, iba svoje našetrené peniaze. Pamäť sa mu vrátila až po rokoch, pri železničnom nešťastí. Prvou loďou sa vybral domov. Chcel Evu prekvapiť a zastavil sa na pozemkovom úrade, aby jej za našetrené peniaze kúpil aspoň kúsok role.

Na úrade sa dozvedel, že za toľké peniaze môže kúpiť celé svätojurské panstvo, kt. je práve na predaj. Tak sa stal majiteľom kaštieľa a celého panstva i so služobníctvom. Eva je zmätená a nešťastná, nevie, čo má robiť. Majetok a bohatstvo nechce, jej najväčším pokladom sú synovia. Miša však zožiera žiarlivosť, a keď ho Eva prosí, aby spoločne odišli do Ameriky, vyhlási, že on sa už rozhodol – odíde a zoberie aj syna Miška a ona nech si zostane na svojom panstve. Eva si zúfa. Vtom prichádza aj Ondrej a oznamuje Eve, že syn Ondrík je u neho a nemieni ho už Eve vrátiť. Medzi chlapmi sa strhne bitka. Eva, kt. sa žiarliví muži chystali pripraviť o oboch synov, spácha samovraždu – prekole sa nožom. Jej posledné slová sú: „Teraz ma už obidvaja máte.“

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.