referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Magdaléna
Pondelok, 22. júla 2024
Dedina a jej umelecké vyjadrenie v poviedkach Kukučína, Tajovského a Timravy
Dátum pridania: 20.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 864
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Dedina a jej umelecké vyjadrenie v poviedkach Kukučína, Tajovského a Timravy.
Porovnajte obrazy postáv z dedinského života na základe analýzy konkrétnych diel.

Základný rozdiel zobrazovania dediny je medzi tvorbou Kukučína, ktorého zaraďujeme medzi starších realistov. Kým mladší realisti si všímali vo svojich dielach spoločesnké podmienky na slovenskej dedine a kritizovali ich, starší realisti len konštatovali skutočnosť, nehľadali príčiny triednych rozporov, ani ich nekritizovali.

Martin Kukučín
- vlastným menom Matej Bencúr
- v jeho dielach sa prejavuje láska k dedinskému človeku aj keď vidí že i on má svoje negatívne stránky,vlastnosti, verí že je vo svojom jadre dobrý.
Jeho prvá poviedka: Na hradskej ceste
Rámec jeo poviedok tvoria dedinské zvyky a obyčaje:
# Na jarmok, Dedinský jarmok, Na Ondreja, Hody
V nich sa snaží o realistickú kresbu postavy, no nedokáže ju zaradiť do širokého dejového rámca. čiastočne sa mu to darí v poviedkach:
# Pánsky hájnik, Z teplého hniezda a
# Rysavá jalovica
Adam Krt mal na jarmoku kúpiť kravu, čo sa mu nepodarilo a zastavil sa v krčme aj keď mu to jeho žena zakázala. V krčme stretne Adama Trnku, ktorý mu predá jalovicu. A ako tak sedia v krčme a pijú na zmierenie jalovicu si odvedie Krtova žena a tu vznikajú humorné situácie, ktoré vyplývajú aj z charakteru postavy Adama Krta. Kukučínov humor je plný láskavosti a súcitu s ľudskými slabosťami. Hoci je Adam výzorom komický, predsa z neho preniká ľudskosť a dobrota.
# Neprebudený
Tragický príbeh duševne postihnutého mrzáka, dedinského husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k dievčine Zuzke, ktorá s ním len žartovala a on si myslel, že ho ľúbi. Keď zomrie pri záchrane husí z horiaceho chlieva, zomrie a ľudia ho odsúdia mysliac si že požiar zapríčinil.
# Keď báčik z Chochoľova umrie
V diele zachytil úpadok zemianstva i jeho neschopnoť zasahovať do vlastných osudov i do osudov národa. V poviedke reprezentuje zemianstvo pán Aduš Domanický z Domaníc. Jeho charakter je tragický a autor na ňom vykresľuje paradox a iróniu. Navonok vystupuje ako pyšný a bohatý zeman, no v skutočnosti je chudobný, jeho kaštieľ sa rozpadá a majetok hynie. Proti nemu stojí Ondrej Tráva priekupník a podnikateľ, ktorý má všetky znaky svojej triedy: dravoť a bezohľadnosť v získavaní peňazí, schopnosť špekulácie pri zŕňaní majetku.
# Dies irae
Niečo podobné ako Ondrej Tráva je tu starý úžerník Sýkora.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.