referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimír
Streda, 24. júla 2024
Dedina a jej umelecké stvárnenie v prózach M. Kukučína, J. G. Tajovského, B. S. Timravej
Dátum pridania: 20.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 740
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Dedina a jej umelecké stvárnenie v prózach
M. Kukučína, J. G. Tajovského, B. S. Timravej.

Martin Kukučín bol významný slovenský autor, ktorý písal poviedky a romány. V nich často opisoval dedinu, život na dedine, obyčajný dedinský ľud, dedinské zvyky a obyčaje. Tejto tematike sa venoval najmä vo svojich prvopočiatkoch. Kukučín zastával sedliacke videnie sveta.
Rysavá jalovica - humorné dejové situácie vyplývajú z komického charakteru ústrednej postavy Adama Krta a zároveň ju dokresľujú. Hoci Adam Krt svojím výzorom je smiešna figúra, hoci sa v rôznych situáciach správa komicky, predsa len cez túto komickú stránku jeho charakteru a konania preniká ľudskosť a dobrota. Kukučínov humor je plný láskavosti a súcitu s ľudskými slabosťami (alkoholizmus).
Neprebudený - tragický príbeh mrzáka, dedinského husiara Ondráša Machuľu, ktorý sa stal obeťou vybájenej lásky k peknej gazdovskej dievčine. Kukučín v Ondrášovi zobrazil s hlbokým porozumením typ vyrastajúci z najbiednejších sociálnych vrstiev dediny.
Keď báčik z Chochoľova umrie - rozpor medzi zemanom a podnikavcom.
Dies irae ( Dni hnevu ) - nastolil v nej závažný problém doby : peniaze sa stávajú rozhodujúcim faktorom v živote rozvíjajúcej sa buržoáznej spoločnosti a podmieňujú v podstatnej miere ľudské myslenie i konanie. Cez postavu úžerníka Sýkoru odsudzoval Kukučín javy, ktoré prinášal kapitalizmus na slovenskú dedinu.
Je to vlastne príbeh dedinského skupáňa, úžerníka Sýkoru, ktorému v živote záležalo len na peniazoch. Kvôli majetku sa rozišiel s rodinou. Jeden syn odchádza na vojnu, druhý sa žení. Po strate peňazí sa chce zmeniť a priznáva, že peniaze získal nečestným spôsobom. Mišo - postava dedinského sluhu u farára. Tento dobrák sa zmieta medzi túžbou vypiť si a oddanosťou farárovi. Humor, komika, úsmev nad slabosťou človeka.

Božena Slančíková - Timrava pochádza z rodiny farára. Takmer celý svoj život prežila na dedine, čo sa odrazilo aj v jej tvorbe. Vo viacerých dielach sa zaoberá dedinskou rematikou. Medzi ne patria : Na jednom dvore; Mocnár; Žiadna radosť; U Kanátov; Príde čas; Márnosť všetko; Ťapákovci. Nastoľuje v nich problematiku kapitalizácie novohradskej dediny (svojej rodnej dediny) a jej odraz vo vedomí ľudí. I všetky základné konflikty majú svoje sociálne pozadie, a to aj vtedy, keď ich autorka posúva do citovo - psychologickej, či mravnej roviny.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.