referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Etické princípy v poézií V. Mihálika, M. Rúfusa a M. Válka
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 063
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Etické princípy v poézií V. Mihálika, M. Rúfusa a M. Válka.

Významnú úlohu vo formovaní slovenskej poézie po roku 1945 zohrávajú Vojtech Mihálik, Milan Rúfus a Miroslav Válek. Všetci traja patria medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej poézie. Sú to veľmi tvorivý a činný autori, keďže každý z nich napísal množstvo zbierok básní, ktoré obsahujú množstvo rozličných tém. Vojtech Mihálik je výrazným predstaviteľom súčasnej poézie. Napísal veľa básnických kníh a jeho dielo ešte nieje uzavreté. Je majstrom poetiky. Známe sú jeho sonety. Kritika ho zaraďuje do strednej generácie. V tvorbe prešiel zložitým vývojom - od náboženského humanizmu až k širším etickým a celospoločenským hodnotám. Jeho prvou zbierkou je zbierka Anjeli - má meditatívny (úvahový) charakter. Témami sú utrpenie, láska každého druhu, snaha poznať spravodlivosť a svet.
Neporovnateľne zrelšou bola zbierka Plebejská košeľa - prevažuje v nej sociálna tematika. Rozhovor, vzťah k trpiacim, epizácia lyriky. Sem patrí aj báseň Kronika, ktorá je baladickou výpoveďou bývalej slúžky, rozhodnutej bojovať za to, aby jej deti lepšie žili.
V poéma Spievajúce srdce píše o prerode k socialistickej poézií. Jednotlivé časti, spevy, venoval robotníkom, roľníkom, vojakom, mládeži.
Ozbrojená láska - láska počas vojenskej ozbrojenej služby.
Neumriem na slame
Vzbúrený Jób - ústredným motívom je ľudský život a jeho dve orientácie na, prvá na pokoru a druhá na vzburu.
Archimedové kruhy - zbirka spoločenských a politických veršov. Patria sem napríklad básne Zlé chvíle rozlúčok - horúca veľká láska prešla, zanikla zaľúbenosť. Báseň Pohreby básnikov - v ktorej rekapituluje životy básnikov. Výzva, aby sme nezabudli na básnikov.
Tŕpky - malé ľudské drámy. Je to epické dielo v lyrickej forme. Kritizuje v nej súčasný život - egoizmus, malomeštiactvo, neveru, interupcie,.. Je to v protiklade s mravným ideálom socialistickej spoločnosti. Patria sem napríklad básne Starenky učiteľky - sú to staré panny, keďže boli inteligentné, nemali možnosť výberu. Zaostalé ženy - negatívna stránka postavenia žien; smutná spomienka na manželský život. "Ich tvár sú sieťovky s denným nákupom." Sadli si k stolu a rátajú - báseň, ktorá kritizuje malomeštiactvo, lakomosť. Krájanie - nevera. Metafora - žena krája srdce svojho neverného muža a na samom dne našla kameň - kameň lásky -> láska ostáva vždy na dne srdca. Bezdetní - bezdetné manželstvo túžiace po deťoch.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.