referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Slovenský a český román 20 storočia
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 563
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Slovenský a český román 20 stor. J.C.Hronský, F.Hečko, V.Mináč, R.Jašík, A.Bednár, D.Tatarka, L.Mňačko, V.Šikula, L.Balek, R.Sloboda, P.Jaroš, K.Čapek
Objasnite mravný a filozofický základ niektorého románu uvedených autorov.
Porovnajte tematiku a jej umelecké spracovanie v konkrétnych dielach z hľadiska konfliktu.

Rudolf Jašík
Jeho literárna činnosť vychádz z detstva na Kysuciach, neskoršie z činnosti v komunistickej strane, z účasti na východnom fronte v druhej sv. vojne a v SNP.
Jeho prvým románom je Na brehu zázračnej rieky, v ktorom sa stretávame s rozdielnymi ľudmi z Hrubého pľacu, ale aj so spoločnou biedou a hladom. V románe sa vytvárajú podmienky socialistického románu.
Z prostredia Kysúc je aj zbierka noviel Čierne a biele kruhy a nedokončené dielo Povesť o bielych kameňoch.
Obsahovým jadrom druhého Jánošíkovského románu Námestie svätej Alžbety je láska 18-ročného Igora a dievčaťa židovského pôvodu Evy. Vo svete krutého fašizmu, plného desu a hrôzy, s praxou rasovej perzekúcie, zabíjania a vraždenia nemá táto láska vyhliadky a končí tragicky - zastrelením Evy.
V románe je sledovaný aj širší obraz ľudí (najmä židovského obyvateľstva) a medziľudských vzťahov v malom meste. Sleduje aj dusnú atmosféru strachu a hrôzy smrti, ktorú rozsieva fašizmus.
# román Mŕtvi nespievajú.
Uzatvára jeho románnovú tvorbu a je jej vrcholom. Reálne zobrazuje život a medziľudské vzťahy doma, v zmiešanom slovensko-nemeckom prostredí mesta Pravna a dediny Planice. Sleduje aj život a vzťahy na východnom fronte v 2 sv. vojne. V porovnaní s Mináčovým dielom Dlhý čas čakania, je román Mŕtvi nespievajú rozšírený o motívy citového a myšlienkového procesu slovenských vojakov na fronte (ich poznávanie, že bojujú za cudzie záujmy; ich nespokojnosť a nedôveru voči všetkému a najmä voči dôstojníkom.
Obsah: Ústrednou postavou je poručík Kľako, ktorý sa chce brániť pred nezmyselnosťou vojny svojím cynizmom a ľahostajnosťou. Neskôr na fronte, však začína otvorene nenávidieť Nemcov. Nájde si cestu k prostým vojakom a napokon si získa ich dôveru. V ďalších častiach románu podáva obraz života slovensko a nemeckého obyvateľstva V Pravne a Planici. Zobrazuje rozvrstvenie obyvateľstva a osvetľuje zložité sociálne, politické a medziľudské vzťahy.
Druhý diel zostal nedokončený. Vystupuje tu zasa poručík Kľak, vojak Lukan, komunista Driň.

Vladimír Mináč
Významnú úlohu v jeho tvorbe hrala skúsenosť a pozanie vojny a najmä SNP.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.