referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Obraz prvej svetovej vojny v slovenskej a českej próze: Timrava, Urban, Hašek, Hviezdoslav
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 924
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Obraz 1. svetovej vojny v slovenskej a českej próze :
B. S. Timrava, M. Urban, J. Hašek, P. O. Hviezdoslav.Božena Slančíková - Timrava sa narodila v rodine farára. Počas svojho života písala prevažne prózu. V nej mala svoje miesto próza s vojnovou tematikou. B. S Timrava nepodliehala ilúziam po skončení 1. svetovej vojny a utvorení ČSR. Napísala dve diela, v ktorých sa priamo vyskytuje problém vojna. Sú to : V čas vojny a Hrdinovia.
Rozsiahla novela Hrdinovia je kompozične usporiadaná na princípe kontrastu, ktorý vytvára rozdielnosť názorov na vojnu u ľudu a panských vrstiev. Kým ľud prijíma vojnu s nedôverou, ako pánmi nanútené zlo, ktoré mu prináša iba utrpenie, zatiaľ prívrženci vládnucej triedy sa nadchýňajú vojnou a účasť v nej vyhlasujú za veľký vlastenecký čin. Kontrast sa prenáša aj do oblasti charakteristiky postáv. Na jednej strane stoja ľudové postavy a podnotár Širický, na druhej strane notár Baláň a ľudia okolo neho. V postave notára vytvorila autorka typ bezduchého cynického človeka, berúceho si na tvár masku vlastenca, no v podstate zbabelca a egoistu. Práve v súvistlosti s ním je aj názov novely myslení ironicky. Podnotár si plne uvedomuje nezmyselnosť vojny, jej protiľudový charakter. Ľud je zatiaľ pasívny a ani širický nedokáže svoj protivojnový postoj zmeniť na uvedomelý čin. Jeho individuálny protest sa prejavuje na fronte v tom, že zachraňuje raneného ruského vojaka a pritom sám hynie. Jeho smrť mala stelesňovať Timravinu myšlienku zápasu ľudskosti s antihumánnou podstatu prvej svetovej vojny. Popri Hviezdoslavových Krvavých sonetoch to bolo najvýznamnejšie dielo v slovenskej literatúre s jednoznačne protivojnovou tematikou.

Milo Urban patril medz významných prozaikov slovenskej poprevratovej literatúry. Písať začal už ako šestnásť ročný. Počas existencie Slovenského štátu poskytoval svoje služby vtedajšej vláde. Vrchol jeho tvorby tvorí román Živý bič.
Živý bič je román s tematikou prvej svetovej vojny, ktorý patrí medzi nyjvýznamnejšie a najviac prekladané diela novodobej slovenskej prózy. Živý bič podáva nepriame svedectvo o neľudskosti vojny. Jeho dejiskom je hornooravská dedina Ráztoky, ležiaca " pánubohu za chrbtom ", avšak nie mimo kolobehu dejín. Ozveny frontových udalostí doliehajú aj sem. Pod ich vplyvom sa zauzľujú ľudské osudy a silnie živelný odpor dediny. Popri celom rade výrazných, až monumentálne vykreslených postáv, má Živý bič aj svojho kolektívneho hrdinu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.