referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Svetový román - zrkadlo buržoáznej spoločnosti
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 890
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Svetový román - zrkadlo buržáznej spoločnosti.
Porovnajte romantizmus a realizmus ako literárne zobrazovacie metódy

Koncom 19, a zač. 20. stor. prebiehajú v kap. spoločnosti veľké zmeny. Zanikajú feudálne a upevňujú sa kap. vzťahy. Tieto vzťahy boli založené na moci peňazí. Zostrujú sa aj boje európskeho proleteriátu a vrcholia Parížskou komúnou (1871). Dochádza k priemyselnej revolúcii a k prudkému rozvoju prírodných vied. Rozmach prírodovedného bádania ovplyvnil aj filozofiu, vzniká nová filozofia - pozitivizmus. Pozitivizmus zdôrazňuje objektívne poznanie spoločnosti, proti subjektívnemu. Táto filozofia vplývala aj na literatúru, kde badať snahu o objektívne zobrazovanie spoločenských procesov, ľudských vzťahov a charakterov, každodenného života. Spisovatelia si všímajú vplyv prostedia na charakter človeka. Toto prostredie formuje človeka kladne alebo ho deformuje. Tnto literárny smer sa volá realizmus. Realizmus zobrazuje hrdinov zo všetkých spol. vrstiev.

Rozdiely medzi romantickou a realistickou literatúrou
V romantizme hrala veľkú úlohu fantázia, sen, predstavivosť. V realzme spisovatelia zobrazujú všedný život na základe vlastnej alebo spoločenskej skúsenosti.
Romantickí spiosvatelia sa často obracali do minulosti. Realistickí spisovatelia zobrazujú svoju súčasnosť a vnímajú vzťahy a rozdiely v kap. spoločnosti. Romatický hrdina žil bohatým vnútorným životom, charakterizuje ho ušľachtilosť ducha. Človek realistickej literatúry je zachytený v konkrétnom spoločenskom prostredí, ktoré ho formuje.

Anglická realistická literatúra

Charles Dickens
Dickensovým dielom sa začína obdobie realistickej literatúry. Prežil veľmi ťažké detstvo a mladosť. Ako lO roč. začal pracovať v továrni, neskôr sa stal pisárom v advokátskej kancelárii a potom redaktorom. Aj keď bol slávnym spisovateľom, nikdy nezabudol na to, čo prežil v mladosti.Preto aj hrdinovia jeho diel sú ľud a najchudobnejší a najbiednejší. Prvý literárny úspech prežil ako 25 ročný zásluhou románu Kronika Pickwickovho klubu. Je to jeho jediný vtipne a humorne ladený román. Ostatné romány sú poznačené smútkom a veľkou kritikou nespravodlivej anglickej spoločnosti. Napríklad román Oliwer Twist je o chlapcovi - sirote. Ďalej autobiografický román David Copperfield - kritizuje v ňom výchovný a školský systém v Anglicku. Ďalšie diela: Malá Doritka, Ťažké časy, Veľké nádeje. Francúzka realistická literatúra

Stendhal
Filozoficky a politicky vychádzal z materialistov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.