referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Realizmus v svetovej literatúre
Dátum pridania: 23.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 079
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Realizmus v svetovej literatúre. Dielo na rozbor : H. de Balzac - Otec Goriot.

Európsky hospodársky a sociálno - spoločenský vývin v 19. storočí určovala priemyselná revolúcia. Všetko bolo založené na moci peňazí. S priemyselnou revolúciou bol spätý rozvoj prírodných vied. Za skutočné hodnoty v ľudskom poznaní sa začali považovať iba tie výsledky výskumov, ktoré sa dali overiť experimentom. Rozmach prírodného bádania ovplyvnil aj filozofické myslenie, najmä pozitivizmus ( francúzsky filozof August Comte ). Za skutočné považoval pozitivizmus iba to, čo sa dalo zmyslami a skúsenosťou dokázať. Pozitivistická filozofia mala značný vplyv na vývin európskeho myslenia a literatúry. V umení sa kládol dôraz na pravdivosť zobrazovaných spoločenských procesov, ľudských vzťahov a charakterov. Už Victor Hugo žiadal, že literatúra má byť odrazom súčastnosti. Metóda umeleckého poznania založená na analíze charakteru, na vykreslení typických charakterov sa označuje ako realistická. Spisovaťeľ Henry Beyle vyslovil myšlienku : " Literatúra má byť zrkadlom alebo odrazom spoločnosti. "

Anglický realizmus vrcholí v období panovania kráľovnej Viktórie. Anglicko v tomto období bola navonok prvoradá svetová veľmoc. Bohatstvo malo z kolónií, ktoré malo pocelom svete. V kolóniách vládla nevšímavosť k ťažkostiam najnižších tried. Vznikajú početné manufaktúry, v ktorých sa často zneužívala práca žien a detí. V parlamente medzi sebou bojovali dve najsilnejšie strany. Problémy spoločnosti, najmä jej nedostatky, zobrazujú spisovatelia. K najväčším patril Charles Dickens. Do literatúry uviedol hrdinov, ktorí pochádzali z ľudu. Bol veľký humanista. K jeho najznámejším dielam patria : Oliver Twist; David Copperfield; Malá Dorritka a iné.

K najväčším predstaviteľom francúzskeho realizmu patrí Honoré de Balzac. Syn boháča. Písal množstvo detektívnych románov. Svoje diela delil na tie, ktorými sa živil a na vážne umelecké diela. Ľudská komédia - je to súhrnný celok všetkých jeko románov. Jadro tvorí trilógia románov Otec Goriot; Stratené ilúzie; Lesk a bieda kurtizán. Do tohto súhrnného diela patrilo množstvo poviedok, ktoré rozdelil do 6 celkov.

Otec Goriot. V tomto románe H. de Balzac analyzuje tragiku ľudskej vášne - neopakovateľnej lásky. Starý obchodník Goriot venoval celý svoj majetok dcéram Anastázii a Delfíne, vydávajúcim sa za príslušníkov aristokracie a finančnej buržoázie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Realizmus v svetovej literatúre SOŠ 2.9416 2563 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.