referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Piatok, 2. júna 2023
František Švantner: Nevesta hôľ
Dátum pridania: 16.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: shirley
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 805
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 

Literárne obdobie: Medzivojnové obdobie- naturizmus
Dielo vzniklo: v roku 1946
Literárny žáner: románová novela (proti vojnový román)
Názov: Nevesta Hôľ- Zuna je spätá s hoľami, s prírodou
Téma: Fascinácia životom v jeho neobsiahnuteľnosti.

Postavy:

Zuna- rozprávková fantastická postava, dieťa prírody, divoká, živelná, v dedine má povesť dievčaťa voľných mravov
Libor- hájnik, pracovitý, zamilovaný do Zuny
Tavo- uhliar, mýtická postava, ožran, spriatelí sa s Liborom
Weinhold- krčmár, ktorý si chce zobrať Zunu za ženu iba kvôli majetku
Rozprávač: Libor, ja- rozprávanie
Miesto deja: Prietržiny (sever Oravy)

DEJ:

1.časť

Libor sa po 10 rokoch vracia z mesta do Prietržín, kde má pracovať ako hájnik. Teší sa na svoju detskú lásku Zunu. V krčme sa zoznamuje s Tavom a krčmárom Weinholdom. Dozvedá sa o obyvateľovi Kotliska, ktorý mení podobu. Raz je človek, inokedy vlk alebo vlkolak. Po dedine o ňom chyrujú všelijaké povery, ľudia sa ho boja. Je stelesnením netvora, démona, pradávneho duch hôr, ktorému je podriadený život obyvateľov dediny i okolitej prírody.

Pri popíjaní u Tava sa Libor dozvedá, že Zuna je čistá ako ľalia i to, že Zuna bola Tavovi sľúbená za ženu ešte skôr ako sa narodila. Libor k nemu pociťuje nenávisť, zisťuje, že za 10 rokov jeho cit nevyprchal.

Raz v noci k Liborovi prichádza Zuna, on odmieta poškvrniť jej čistotu. Ráno už pri ňom Zuna nie je a on nevie, či to bol sen a či skutočnosť. Pri jeho pochôdzke prírodou ho skoro zasiahla guľka z Poľska, pred smrťou ho zachránil jeho kôň Eguš.

2.časť

Libor trávi veľmi veľa času so Zunou v prírode a zanedbáva svoje povinnosti. Jedného dňa pristihol Libor Zunu pri hre s vlkom (obyvateľ Kotliska), ktorá sa zmenila na divý súboj. Libor na zviera začne žiarliť. Na týždeň musí odísť preč, kvôli pracovným povinnostiam. Počas odlúčenia sa so Zunou stretáva v snoch. V jednom z nich mu Zuna prezradí, že sa nachádza (Zuna) v moci veľkého ducha hôr. Keď sa vracal, Zuna ho čakala pred jeho chatrčou, ale správala sa chladne, prišla si iba po kepeň. Odvtedy sa s ňou Libor nestretol.

Jedného dňa sa rozhodne zabiť vlka, s ktorým videl Zunu v divokom boji. Jeho mŕtvolu doniesol Zune do starého mlyna, ona však doma nebola, ale bol tam jej otec- slepý mlynár. Libor mu povedal, že si mieni zobrať Zunu za ženu. Potom odchádza do Weinholdovej krčmy, kde sa pilo na Zunine a Tavove zásnuby. Libor prisľúbi Tavovi, že mu pôjde za družbu. Zapíja svoj žiaľ a v jednej chvíli šmarí fľašu Tavovi medzi oči. Ten mu dá pištoľ, ktorú má od Zuny, aby ho zabil (Libora). Ráno sa dozvedá, že voľakto podpálil erárne humná a s nimi zhorel aj jeho kôň Eguš.

3.časť

Po prešetrení požiaru je Libor obvinený z nedbalosti a prepustený zo služby. Na dedinu a na horu zasadli búrky, víchrice a hmla, ktoré súviseli so smrťou obyvateľa Kotliska. Libor sa chce stretnúť so svojím nepriateľom, prenasleduje ho, je ním posadnutý, vedie s ním rozhovory o Zune.

Dozvedá sa, že Zuna sa ide vydávať za Weinholda na sv. Vavrinca, ale iba preto, aby neprezradil vojaka, s ktorým sa stretávala a ktorého hľadá polícia.

U Libora prepukne choroba, upadá do bezvedomia, z ktorého ho budí Weinhold, ktorý hľadá Zunu, ktorá neprišla na svadbu a zmizla.

Pastieri aj so stádami sa vracajú predčasne do dediny, kvôli hroziacej pohrome v podobe počasia. Libor sa vydá v ústrety besnenia živlov, stretáva Tava, a ten ho zavedie k Zune. Tá v milostnom ošiali s akýmsi nahým človekom svojho milenca zabije. Libor si uvedomí, že boj s mocným duchom hôr nevyhrá, že Zuna mu odjakživa patrí. Nakoniec mu Tavo povedal: ,,Zuna vyrástla medzi vrchmi. Poznala ich silu i ľúbosť, preto sa s nimi už dávno zasnúbila. A nevolila zle. Či si myslíš, že by mohla byť šťastná medzi ľuďmi, ktorých všetky možnosti, ba aj náruživosť je zmeraná iba smrťou? Hu, taký údel si ona nezaslúžila. Hole si ju vychovali, nuž si ju aj vzali, lebo aj ony majú svoje nevesty.

Štýl autora: Lyrika prevláda nad epikou, sen nad skutočnosťou.

 
Podobné referáty
František Švantner: Nevesta hôl GYM 2.9279 1640 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.