referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Pondelok, 5. decembra 2022
Ladislav Mňačko - Ako chutí moc
Dátum pridania: 07.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: crazygirl25
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 412
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

-spisovateľ, prozaik, publicista, predstaviteľ exilovej literatúry : nesúhlasí s politikou
-člen partizánskej skupiny

Diela :

Smrť sa volá Engelchen –autobiograf. román - hl. motív vina Postava Marka je najtragickejšia postava vo svetovej literatúre.

Oneskorené reportáže – svedectvo o politic. Procesoch v 50. rokoch. - politické eseje – Agresori, Siedma noc – počas exilu

Ako chutí moc - román ; dielo podobné dielu Démon súhlasu

Hl. postavy :

Frank – rozprávač
Pavlína- jeho žena
Galovič – politik a člen kabinetu
Mŕtvy = Veľký muž

- psychologický rozbor postáv, kritika, irónia, dialógy, monológy (vnútorný)
- 18 kapitol bez pomenovania, retrospektíva, úvahy(Frakn súdi Mŕtveho a iné postavy)
- 2 problémy – moc a jej pôsobenie na ľudí( moc rozkladá človeka ľudsky a politicky)
- polit. situácia (kritika nasledovat. Stalina)

Dej: Opis pohrebu a Mŕtveho, kt. je frankov priateľ. Bol mu svedkom na svadbe ako Mŕtvy postupoval v politike tak sa menil aj jeho výzor(z vandráka sa stáva slušák). Mŕtvemu išlo len o slávu a prestíž. Frank uvažuje nad tým ako ľudia brali Mŕtveho. Pri fotení si spomína na zážitky, kt. spolu zažili. Franka vítajú len vtedy keď má foták(fraška). Gavlovič všetko organizuje a hrá sa na hlavnú postavu na pohrebe. Všetci vyššie postavení museli prísť na pohreb aj keď väčšina ľudí ho ani nepoznala = fraška. Celý kabinet čakal na jeho smrť.

Retrospektíva – Mŕtvy + Frank + Margita sa chodievali kúpať. Obidvaja ľúbia Margitu. Ona chodila s Frankom kým ho Mŕtvy nezbil. Neskôr sa udobrili – veľké priateľstvo. Mŕtvy si zobral Margitu aj keď vedel, že Frank ju ľúbi. Neskôr nebola pre neho atraktívna. Zobral si druhú ženu – sekretárka- fraška- podvádza ju. Mŕtvy a frank spolu bojovali = partizáni. Mŕtvy bol bojovník a odhodlaný, čestný človek, ale politická moc ho dosť zmenila.

Pohreb – prichádza syn z 1. manželstva. Martin, kt. vydedil kvôli problémom v škole. Otca chcel zosmiešniť. Prišiel otrhaný a špinavý. Frank rozoberá normálnu a morálnu smrť. Mŕtvy sa nesmie ukazovať na fotkách v telke – úpadok slávy, teraz je nič. Po prvom dni idú vdova a jej otec odviesť Mŕtveho do 2. dediny. Dali ho do miestnosti ale museli spratať všetky vence, pretože za 30 min. idú vymenovať nového šéfa kabinetu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.