referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Motív vzbury proti utrpeniu, neľudskosti a neslobode
Dátum pridania: 25.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janci
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 088
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Motív vzbury proti utrpeniu, neľudskosti a neslobode
v slovenskej a českej romantickej literatúre - S. Chalúpka, J. Kráľ,
J.Botto, K.H. Mácha.


Slovenský romantizmus má svoje špecifické črty, ktorými sa čiastočne odlišuje od svetového romantizmu. Sú to predovšetkým podriadenie boja ľudu za národné a spoločenské oslobodenie národa (národne a politicky zameraný, mal užší vzťah; k národnej slovesnosti, napr: piesne, obrazy). Pre generáciu štúrovcov je príznačný senzualizmus - zmyslové a citové vnímanie. Samo Chalupka bol najstarší básnik štúrovskej družiny. Písal väčšinou historické spevy a piesne. Rodina Chalupkovcov sa preslávila v dejinách slovenskej literatúry. V 1828 založil spolu so Štúrom Spoločnosť česko - slovanskú. Bojoval v poľskom povstaní. Po vyštudovaní teológie vo Viedni pôsobil ako farár. Jeho tvorbu môžeme rozdeliť do viacerých celkov, ktoré majú spoločnú tému. Prvá, môžeme ju nazvať "básne s jánošikovskou tématikou" sa skladá z troch básní. Likavský väzeň - Rozpráva o Jánošíkovi, ktorý sedí vo väzení. S príchodom jari túži po slobode. Verí, že bude slobodný a prídu za nim junáci. " .. kým neudrie aj nám hodina slobody ..."
Kráľoholská - zbojnícka družina - 12 hôrnych chlapcov sedí okolo vatry na Kráľovej holi. V lesoch sa cítia slobodní. V kontraste ich slobody Chalúpka opisuje obraz slovenských dedín ".. kde krivda za stôl sadla ..."," ...pravda u dvier žobre ...". Aj táto báseň sa končí bojovou výzvou : " .. do zbroje ! Kto si syn svojho rodu hodný abože mi zahyň, abo buď slobodný. "
Junák

Druhá skupina, ktorú môžeme nazvať "básne s protitureckou tématikou". :
Turčín Poničan - janičiar na Slovensku v Ponikách zajal vlastnú matku a odviezol ju do Turecka. Oslava lásky k rodnému kraju - matke je drahšia rodná vlasť ako bohatstvo v cudzine. Neskôr podľa nej bola napísaná opera Beg Bajazid.
Boj pri Jelšave - boj za slobodu, proti tureckým votrelcom.
Branko - oslava ľudového odboja. Branko bol zbojník, ktorý žil ešte pred Jánošíkom. Pred smrťou sa Branko lúči so svetom slovami : " Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ svoj ľúbil som. " Tieto verše sú napísané aj na autorovom hrobe.

Mor ho ! - hrdinský spev, moderný romantický útvar. Idea slobody, vlastenectva. Vychádza z historickej súvislosti. Jadro konflitu tvorí rozpor medzi rímskym cisárom a slovanskou družinou. Dej : Skupina slovanských poslov prišla ponúknuť mier rímskemu cisárovi, ten ponuku odmietol s výstrahou, že zotročí celý národ.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.