referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Ladislav Nádaši - Jégé
Dátum pridania: 03.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bundless
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 654
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
(1866 – 1940)

Pseudonymy: Ján Grob, Jégé

Pochádzal z advokátskej rodiny. Vzdelanie získaval v Kežmarku, Ružomberku, Gyöngyösi a v Levoči, neskôr pokračoval v štúdiu na lekárskej fakulte v Prahe. Takmer celý svoj život prežil ako lekár v Dolnom Kubíne. Bol tiež aktívnym spolupracovníkom a hlavným redaktorom novín Naša Orava, neskôr zodpovedným redaktorom Oravy.

Jeho prvé literárne diela vznikli v čase jeho lekárskych štúdií. V tom období sa tiež stal aktívnym členom spolku Detvan (Tajovský, Kukučín, Makovický, Škarvan), ktorý podporoval jeho literárne aktivity. Svoje diela uverejňoval spočiatku časopisecky (Národnie noviny, Slovenské pohľady, Slovenský denník, Národný denník a i.). Písal humoresky, črty, besednice, novely z malomestského života, a až neskôr sa venoval písaniu románov.

Žart, Kúra, Omyl – prózy
Výhody spoločenského života - novela

Najlepšie romány napísal v 20-tych rokoch 20. storočia. V tom čase sa venoval najmä próze s historickou tematikou. Vplyv na jeho tvorbu mali ruskí realistickí autori, no tiež francúzsky naturalista Émile Zola.

- k románu PENIAZE – kritický rozbor - pozitívny postoj, odmietol vcelku nový francúzsky smer NATURALIZMUS. Vzťah k Zolovi – jeho prírodný názor na človeka. V jeho tvorbe: črty do popredia ŽIVOČÍŠNO-EGOISTICKÉ SKLONY

po r. 1918 – historická práca, novela Wieniawského legenda: boj Poliakov s Turkami, vzťah plukovníka Tomajka k Jele - vzťah mladíka Jaliána, obraz spol. pomerov, doba, vzťahy a osudy

- román Adam Šangala – histor. obraz zo 17. stor; (protireformácia v Uhorsku), polovica krajiny obsadená Turkami, 2. polovicu ohrozovali mocenské a náboženské boje, pustoší aj šľachta. Adamov otec obesený za pytliactvo, Adam Š. ide na dobrodružnú cestu z Oravy cez Žilinu až do Trnavy. Zakúsi bezprávie, zlobu, pozná ľudskú nestálosť, chamtivosť, zradu, nevďačnosť a podlosť. Ale aj vzácnosť a ušľachtilý ľudský charakter. Umiera pod mečom kata. Dej rovnomerný, krátke kapitoly, detaily spol. života.

- histor. román Svätopluk – predstavy o vladárovi Veľkomoravskej ríše Svätoplukovi, túžba po vlasti = chorobná ctižiadostivosť. Poslal Svätopluka na čele posolstva k byzantskému cisárovi, kde spoznal vyspelú civilizáciu. Doma preto uskutočňuje náboženské, administratívne a vojenské reformy (človek = dobro + zlo). Človek – časť prírody.

- román Cesta životom = dokument o živote a mravoch predvojnovej malomestskej spoločnosti. Popri nezmieriteľnej kritike obžerstva, kartárstva, kupčenia so ženami, finančných machinácií a volebných podvodov nájdeme v Jégého románe polohy hlbokej lásky a súcitu s blížnymi. Osobné zážitky a skúsenosti - autobiograf. charakter; základ: ľudské sebectvo. Príbeh rozpráva záporná postava – slaboch a renegát Ondrej Svoreň. Opak Dr. Búroš s pevnými národnými a mravnými zásadami


- román Alina Orságová = Odsúdilerotickú neviazanosť, ktorú pokladá za produkt tzv. modernej doby. Príbeh sa pre autora stával len zámienkou na vyslovovanie kategorických súdov a názorov, vyznievajúcich už vo vzťahu k hybným silám doby značne konzervatívne. Životné fakty sa mu postupne stávali dôkazovým materiálom.

- román S duchom času = výchovný román s idealizovaným obrazom ženy, kt. svoj blahobyt využíva pre seba a iných

- zbierky Kozinský mlyn, Medzi nimi = dedinské i mestské prostredie (súčasné)

- dramatické diela Krpčeky sv. Floriána, Mia

- patrí k silne „trojke“ prozaikov, kt. kritickoreal. dielami obohacovali LIT v 3. vývínovej vlne REALIZMU. Naj: diela s histor. tematikou. Je nositeľom humanistického posolstva, myšlienky viery v človeka, kt. kráča „ z tmy do svetla “ Nepomáhal odhaľovaním skrytého zákulisia života
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.