Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Peter Jaroš

- študoval na filozofickej fakulte v Bratislave
- pracoval ako redaktor v rozhlase, časopisoch a v slovenskej filmovej tvorbe

Literárna tvorba:

- prvotinou bola novela – Popoludnie na terase – je z prostredia redakcie. Často čerpal námety z mestského prostredia. Takou je aj próza Urob si more a román Zdesenie, v ktorom sú prvky existencializmu a nového románu.

- píše aj psychologickú prózu

- napísal knihu poviedok – Krvaviny – obsahuje hrôzostrašné príbehy, vraždy, ale aj prvky paródie, grotesky a hororu.
- patrí sem poviedka – Pacho, hybský zbojník – sú v nej absurdné zápletky a takisto groteska a paródia.

- román – Tisícročná včela

– generačný a sociálny román
– je to jeho najúspešnejšie a najrozsiahlejšie dielo. Využil tu postupy typické pre magický realizmus = sú tam sny, neskutočné javy ale aj citáty. Prevláda však realistické rozprávanie, ktoré oživujú prvky grotesky, paródie, satiry a humoru.
- dej sa odohráva v Hybe od konca 19. stor. do roku 1918 (asi 30 rokov). Odohráva sa v rodine Pichandovcov (3 generácie).
- román je oslavou práce roľníckej a murárskej, kt. je podobná práce včely – vytrvalosť, životaschopnosť, usilovnosť, pracovitosť. Druhý dôležitý faktor je láska.
- hlavnou postavou je Martin Pichanda, jeho žena Ružena a ich tri deti Kristína, Samo a Valent.
- starý Pichanda bol roľník a murár a zaoberal sa aj zemepisom. Sníval o vzdialených krajinách - Madagaskare, Zanzibare... V dedine bol obľúbený pre svoje vymyslené aj skutočné príbehy. Bol láskavý otec, ale aj novátor. Zaujímal sa o chov včiel a ovocinárstvo.
- syn Samo a jeho žena Mária zostali u rodičov a Samo sa stáva hl. hrdinom románu. Aj on bol roľník a murár, chodil s partiou na „múračky“. Rád chodil aj do včelína a mal prezývku Včela. Ťažko pracoval a bol nespokojný s týmto životom, vstúpil do strany. Nadával na Uhorsko a politikov. Mal 5 detí.
- starý Pichanda a jeho žena zomreli. Samove deti rástli a najstaršieho syna zobral na „múračky“, no v Maďarsku pri demonštrácií syna zabili. Samo vystúpil zo strany a staral sa už iba o rodinu. Kúpil si mlyn, ale nedarilo sa mu.
- vypukla 1. svetová vojna. Samo prišiel o synov a zostalo mi iba najmladšie dieťa – syn Marek (13 rokov). Za protištátne reči a účasť na demonštrácií sa dostal do väzenia.
- román končí vyhlásením ČSR (1918). Román obsahuje aj historické fakty, napr. novinové správy o bojoch a živote počas vojny. Tragické príbehy sa tu striedajú s komickými. Dej oživujú neskutočné humorné situácie.

- voľné pokračovanie Tisícročnej včely je román Nemé ucho, hluché oko

ďalšie diela: 

román Psi sa ženia
cyklus poviedok Parádny výlet
román Jazda na spiacom obrovi

- písal aj rozhlasové a filmové scenáre

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk