referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Maturitné témy - Antika
Dátum pridania: 17.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scandy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 207
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
1.Antická literatúra

Žánre:
-óda – oslavná báseň
-elégia – žalospev
-bájka
-epos

Grécka literatúra (900 p. n. l.)
- rozvíjala sa próza, poézia, dráma
- témy: hrdinské činy gréckych bojovníkov, mýty, Bohovia

1. Próza

Homér

- dielo: Ilias a Odysea

Ilias: (Iliada = Trója)
Epos zachytáva posledných 51 dní Trójskej vojny. Bojovali v nej Sparťania proti Trójanom. Bojovalo sa kvôli krásnej Helene, ktorú syn trójskeho kráľa Priama Paris uniesol. Helena bola žena spartského kráľa Menelaa. Vojna trvala 10rokov. Skončila sa víťazstvom Sparťanov pomocou lsti, ktorú pripravili Sparťania (nápad pochádzal od Odysea). Trójsky kôň zhotovený z dreva (dar pre Trójanov) ukrýval vo vnútri spartských bojovníkov. Trójania si to nevšimli, vtiahli koňa do mesta. Sparťania v noci vyliezli z koňa a otvorili brány Tróje. Trója bola vypálená a vyplienená.

Odysea:
Epos rozpráva o 10 ročnom putovaní itackého kráľa Odysea a jeho návrate do rodnej zeme. Všetci grécki bojovníci sa dávno vrátili z trójskej vojny , len Odyseus nie. Dvadsať rokov naňho verne čakala jeho žena Penelopa so synom Telemachom. Ten tajne odplával hľadať svojho otca a zistil, že žije. Príbeh pokračuje opisom zážitkov, ktoré prežil Odyseus na ostrove s nymfou Kalypso, s kyklopmi, s ľudožrútmi, plavbou okolo smrtonosných sirén. Po návrate domov potrestal všetkých manželkiných dotieravých pytačov.

Epos – je veľké epické dielo, ktoré si za tému berie historickú udalosť alebo nejaký významný dobový problém.


Ezop

- väčšina jeho bájok sa odohráva vo svete zvierat, hmyzu a rastlín, ktoré sú obohatené o ľudské vlastnosti, ľudské cítenie a správajú sa ako ľudia. V bájkach vystupujú aj ľudia, ktorí sú typizovaní podľa vonkajšieho vzhľadu.

Bájka – je epický útvar, často veršovaný, v ktorom zvieratá vystupujú ako ľudia. Obyčajne sa zaoberá ľudskými, spoločenskými neduhmi. V závere prináša ponaučenie.

2. Poézia

Poetka Sapfo

- založila školu kde sa vyučovalo poézii, hudbe, tancu a spevu – škola bola na ostrove Lesbos a bola určená len pre dievčatá
- písala ľúbostnú lyriku o živote, kráse, láske
- z jej tvorby sa zachovalo len dielo Modlitba k Afrodite
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.