Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Realizmus vo svetovej i slovenskej literatúre

(druhá polovica 19.– začiatok 20. storočia)

Znaky:

-priemyselné revolúcia, zánik feudalizmu
-tvoria sa nové spoločenské vrstvy
-nová filozofia – smer – „pozitivizmus“ – autorom tohto smeru bol A. Comte
-objavuje sa darvinizmus – pochádza od Charlesa Darwina, ktorý vytvoril učenie o evolúcii – človek sa vyvinul zo svojich predchodcov, nebol stvorený
-koniec 19. storočia sa nazýva obdobím secesie

Žánre:

-román
-poviedka
-novela

Francúzska literatúra

Honoré de Balzac

- román Otec Goriot

Otec Goriot má dve dcéry, Anastasiu a Delphinu. Celý život zhŕňal peniaze pre ne. Dcéry sa vydali do vyššej spoločnosti za bankára a šľachtica. Otec zaslepený ich spoločenským postavením nevidí, že jeho osud je im ľahostajný a nechá sa dcérami okrádať. Goriot svoje úspechy v podnikaní vždy speňažil a nadobudol veľké bohatstvo. Keď po siedmych rokoch manželstva stratil svoju ženu, všetka jeho láska sa preniesla na dcéry. Doprial im všetko.

Jeho zaťovia sa za neho hanbili, preto odchádza na odpočinok. Žije opustený v starom, špinavom penzióne. Vie, že ho dcéry len využívajú, ale chce ich dojať svojou láskavosťou a obetavosťou. Myslí si, že v nich vzbudí súcit, keď nebude šetriť nič, ani svoju dôstojnosť. Dcéry sa k otcovi nepriznávajú, žijú v spoločenských kruhoch, kam ich otec už nemá prístup.

Postupne prináša otcovi Goriotovi správy o dcérach študent Rastignac, ktorý je Delphininým milencom. Rastignac prichádza do Paríža získať výhodné spoločenské postavenie, spoznáva však iba hrubosť morálky v Parížskej spoločnosti. Vautrin pozná morálku spoločnosti, na ktorú neraz doplatil, no bojuje proti nej vlastnými metódami. Poučuje Rastignaca, že úspechy v živote sa môžu dosiahnuť len chladnokrvnosťou.

Tragicky sa končí Goriotov život i jeho nesmierna láska k dcéram. Keď ho pripúta choroba na lôžko, opatruje ho len Rastignac. Keď je Goriotovi veľmi zle, pošle Rastignac sluhu po dcéry, ktoré však nemôžu prísť pre malicherné príčiny. Opustený a sklamaný na smrteľnej posteli spoznáva, že namiesto lásky a nehy vlastných detí zostala iba samota, opustenosť a krutý bôľ srdca. Na poslednej ceste ho sprevádza len sluha penziónu Christofe a chudobný študent Rastignac, ktorí zaplatia pohreb. Dcéry poslali len prázdne koče.

Balzac využíval vo svojich dielach využíval kondicionál – podmieňovací spôsob, využíval ho pre vytvorenie kontrastu „čo sa stalo – čo by sa malo stať“

Stendhal

- román Červený a čierny

Hlavná postava Julien Sorel, ctižiadostivý mladý muž, sa rozhodne skoncovať s chudobou a zvolí si kariéru dôstojníka. Na jednej strane sa dáva na kňazskú dráhu – stáva sa vychovávateľom, na druhej strane si pomocou šarmu získava ženy a postup v spoločenskom rebríčku. Po postrelení svojej prvej milenky ho odsúdia na trest smrti a popravia ho.

V konflikte proti sebe symbolicky stojí čierna farba spoločnosti a červená farba ľudskej túžby po plnom a vášnivom živote.

Gustave Flaubert

- román Pani Bovaryová

Hrdinka, žena vidieckeho lekára, romanticky túži po veľkej láske, pretože sa nechce stať úžerníkovou milenkou. Končí život samovraždou. Manžel zistí jej neveru až po jej smrti a postupne zomiera.

Guy de Maupassant

- román Miláčik: Mladý karierista, ktorému ženy pomôžu vyšvihnúť sa z biedneho prostredia do vládnúcich kruhov.
- román Mont – Oriol: Na živote rôznorodých postáv zosmiešňuje honbu za majetkom

- román Guľôčka: Zobrazuje život prostitútky Guľôčky a kritické (realistické) zobrazenie spoločnosti okolo nej. Všetci ju odsudzujú kvôli tomu čo robí, ale nikto si nevšíma jej charakter a jej dobrotu. Vidia len to, že je prostitútka.

Ruská realistická škola

Anton Pavlovič Čechov

- poviedka Chameleón

Obsah:

Oťapilov a Jeldyrin prechádzajú cez tiché trhovisko a pred drevárskym skladom počujú krik a kňučanie. Pomaly sa okolo trojnohého psa a Krochkina vytvorí dav. Inšpektor sa pretlačil zástupom a zistil, že biely chrt uhryzol Krochkina do prsta. Od inšpektora žiada pokutu pre majiteľa psa. Oťapilov mu vyhovie a ešte dáva aj skántriť psa.

Jeho postoj sa mení, keď niekto povie, že pes je generála Žigalova. Vtedy už Krochkin vyprovokoval psa a stáva sa oplanom. Keď vzniknú opäť pochybnosti o majiteľovi psa, je právo na strane uhryznutého. Po niekoľkých zmenách Oťapilovho rozhodnutia v závislosti od majiteľa psa vysvitlo, že chrt je generálovho brata. Krochkin teda nedostal žiadne peniaze a ešte zostal aj na výsmech celého davu ľudí.

Lev Nikolajevič Tolstoj

- román Anna Karenina

Motto: „Moja je pomsta, moja je odplata!“

Obsah:

Anna bola vydatá za Alexeja Alexandroviča Karenina, s ktorým mala syna Serjožu. Svojho manžela nemilovala. Bol oddaný práci, ale rodina ho nezaujímala. Anna ale bola spokojná so svojím kľudným životom. Vstúpila doňho ale veľká láska k Vronskému. Hanbila sa však za ňu. Najprv chcela potlačovať svoje city. Neskôr sa ale začali stretávať. Najskôr tajne, potom už aj na verejnosti. Anna s ním otehotnela. Nevedela, čo má robiť, lebo keby povedala mužovi pravdu a opustila ho, stratila by tým svojho syna, ktorého veľmi ľúbila.

Musela sa teda rozhodnúť medzi láskou k Vronskému a láskou k synovi. Vybrala si Vronského. Alexej Alexandrovič ale nechcel pripustiť rozvod, lebo by to vyvolalo veľký škandál v spoločnosti. Poprosil ju, aby sa s Vronským viac nestretávala, a že jej dá druhú šancu. Aj napriek tomu sa stretávali naďalej. Anna po pôrode veľmi ťažko ochorela. Bola na pokraji smrti. Keď to vyzeralo najhoršie, poprosila svojho muža o odpustenie. Odpustil jej a staral sa aj o dcérku, aj keď nie je jeho. Vronskij bol úplne zúfalý a pokúsil sa o samovraždu. Tá sa mu však nepodarila. Anna napokon vyzdravela a obnovila svoj vzťah s Vronským. Alexej Alexandrovič pristúpil na rozvod, no Anna ho odmietla a vybrala sa s Vronským na cestu po Európe. Chvíľu je opisovaný ich život v Taliansku. Po čase Anna chcela vidieť svojho syna Serjožu, ktorému povedali, že jeho mama zomrela.

Aj tak sa za ním vydala. Kvôli tomu, aby si Alexej nezobral k sebe syna, Anna stále odmietala rozvod. Zabývala sa aj s Vronským vo Vozdviženskom, kde žili ako manželia. Vronskij sa ale nechcel vzdať svojej voľnosti, a tak veľakrát odchádzal. Anna ostávala sama a podliehala záchvatom žiarlivosti, beznádeje a depresiám. Myslela si, že ju už Vronskij nemiluje. Často sa kvôli tomu aj hádali. Raz tú hádku už nezvládla a rozhodla sa svoj život ukončiť samovraždou a skočila pod vlak.

Prichádza k poznaniu, že v spoločnosti, v ktorej žije, nikdy nenájde hodnoty lásky. Keď sa to Vronskij dozvedel, chcel sa tiež zabiť, no rodina mu to nedovolí. Ďalej si však svoj život neváži, a preto odchádza do vojny proti Turkom a dúfa, že tam nájde smrť.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij

-román Zločin a Trest

Dej románu sa odohráva na predmestí Petrohradu 19. storočia. Raskoľnikov, študent práv, je pre finančné problémy nútený prerušiť štúdium. Uzatvára sa pred spoločnosťou a jeho jediný kontakt s ňou sú občasné návštevy miestnych krčiem. V jednej z nich si všimol istého úradníka Marmeladova, ktorý sa mu prihovoril a hneď sa začal sťažovať o svojej chudobe, o tom ako nikto nemá súcit s ním, ani len vlastná žena Katerina Ivanovna, rozprával i o svojej dcére Soni, prameňu peňazí, ktorá si predáva telo. Keď už bol Marmeladov opitý, Raskoľnikov ho odviedol domov a tam videl všetku tú biedu.

Na druhý deň dostal list od matky. Píše mu o šťastí, ktoré sa prihodilo jeho sestre Duni, o tom ako sa vydá za advokáta Petra Petroviča Lužina. Raskoľnikov s tým hneď nesúhlasil, lebo vedel, že sa jeho sestra vydáva kvôli tomu, aby brata vyhla chudobe. I rozbúrený vyšiel a dlho sa túlal po ulici. Zrazu videl a počul Lizavetu Ivanovnu, sestru stareny Aleny Ivanovny, a zistil, že na druhý deň o siedmej večer Lizaveta nebude doma. Starena, na ktorej život pôjde siahnuť, bude sama a to bude pravá chvíľa splniť jeho fantáziu.

Nasledujúci deň Raskoľnikov celý preležal. Keď zrazu hodiny odbili šiestu, strhol sa, lebo si uvedomil, že bol čas pre vykonanie svojho plánu. Prichystal si sekeru, záloh a pobral sa do domu, kde bývala starena. Chladnokrvne ju zabil sekerou a bol donútený zabiť aj jej sestru Lizavetu, ktorá sa stala svedkom vraždy. Keď prišiel domov, ľahol si a dlho v polosne premýšľal. Prebudil sa a už bolo ráno. Domovník mu priniesol list z polície ihneď sa zľakol, že všetko vedia. Po výsluchu týkajúceho sa neplatenia dlhov sa vrátil domov po starenine vzácne veci, ktoré jej po vražde ukradol a schoval ich pod kameň na dvore, kam skoro žiadni ľudia nechodili.

Zbavil sa teda dôkazov a pobral sa k priateľovi Razumichinovi, no nebol schopný rozprávať sa s ním. Vyšiel von bez pozdravu. Vyčerpaný sa vrátil domov a zaspal. Začal blúzniť a jeho choroba sa prejavila v plnej miere. Keď Nastasia (jeho chyžná) a Razumichin videli, že s Raskoľnikovom nie je niečo v poriadku, zavolali doktora Zosimova. Začala sa liečba. Keď sa zdalo, že je zotavený, zjavil sa vo dverách Peter Petrovič Lužin. Bol to Dunin budúci manžel. Raskoľnikov sa k nemu správal mrzuto a nakoniec Lužina vyhnal z bytu. Za nim vyhnal i lekára Zosimova, Razumichin a Nastasia odišli sami.

Raskoľnikov sa pobral von a dlho sa túlal po meste, kráčal a ani nezistil, kedy sa dostal pred starenin byt. Pracovali v ňom majstri. Vypytovali sa mu, čo tam chce a on iba sedel a hľadel do prázdna. I volal ich nech idú s ním na políciu, že im tam všetko rozpovie. Vyhodili ho na ulicu, a tam zistil, že Marmeladova zrazil koč. Raskoľnikov vyjavil svoju sústrasť jeho rodine – dal im všetky peniaze, čo mal. Keď sa vrátil domov, čakali tam naňho matka so sestrou. Kým bol preč, Nastasia im všetko vyrozprávala, boli prestrašené. Raskoľnikov ich vyhnal von a Razumichin ich upokojoval a odprevadil do ich hotela.

V noci ho trápili sny, či nežiť alebo žiť... Na druhý večer sa konala schôdzka u jeho matky a sestry, aj s Lužinom. Zistila sa Lužinova pravá povaha a zrušila sa svadba. Vo chvíli, keď to vyzerá tak ako predtým, Raskoľnikov odchádza od rodiny a necháva všetkých v smútku. Jeho cesta smerovala k Soni. Rozhodol sa, že jej povie to, že je vrahom, lebo veril, že sú stvorení jeden pre druhého. Vyrozprával jej dopodrobna, ako sa to stalo a ona aj naďalej bola pri ňom, plakala, objímala ho. V týchto chvíľach v nich zaiskrila láska.

O niekoľko dní mal Raskoľnikov návštevu. Bol to úradník a vyšetrujúci sudca Porifirij Petrovič. V diele sa objavuje aj postava čudáka Svidrigajlova, ktorý túžil po Dune a počul Raskoľnikove priznanie Soni. Vedel teda o jeho vražde, ale nezneužil to. Ku koncu sa zastrelí. Porifirij Petrovič porozprával Raskoľnikovi, že vie všetko, ale neodsudzoval ho, ale presvedčoval, že je najlepšie sa priznať sám na polícii. Raskoľnikov si uvedomuje ťarchu svojho činu a priznáva sa na policajnej stanici.

Súdenie mu trvalo päť mesiacov. Neboli v ňom nijaké ťažkosti. Ba naopak zločinec priznával a všetko rozprával dopodrobna. I priatelia i známy rozprávali o dobrých skutkoch, ktoré Raskoľnikov vykonal, a to všetko zjemnilo jeho trest. Sudcovia sa nakoniec uzniesli na rozsudku nútených prác druhého stupňa na osem rokov.

Raskoľnikova matka o ničom nevedela, nechceli jej to povedať, lebo aj tak zošalela a v blúznení i skonala. Duňa sa vydala za Razumichina a Soňa sa presťahovala na Sibír ku Raskoľnikovi. Jeho trest nútených prác na Sibíri ho zbavuje ťažkého bremena, ktoré v jeho vedomí určovalo čoraz väčšie výčitky.

„Nezabil som človeka, ale princíp...“ tvrdil Raskoľnikov.Anglická realistická literatúra

Charles Dickens

- román Oliver Twist

Obsah:

Hlavný hrdina Oliver Twist sa narodí v obecnom chudobinci. Jeho matka hneď po pôrode umiera. Oliver vyrastá s ostatnými sirotami v sirotinci, kde je s nimi zlé zaobchádzane. Odtiaľ sa dostáva do rodiny hrobára, kde pracuje ako učeň. Avšak ani tam sním nie je zaobchádzané oveľa lepšie ako v sirotinci. Napokon odtiaľ utečie do Londýna. Po ceste sa stretáva s Fiškusom, ktorý mu sľúbi strechu nad hlavou v Londýne. Oliver však končí v brlohu zlodejskej bandy, ktorej vodcom je Žid Fagin. Ten ho núti kradnúť. Pri nepodarenej akcií Olivera chytia. Ujme sa ho starý pán, ktorému sa zdôverí so svojím smutným osudom. Faginová banda ho však z nového a láskavého domova unesie zo strachu, že by ich mohol prezradiť. Opäť ho nútia kradnúť.

Pri vlámačke do domu starej vdovy Olivera postrelia a chytia. Stará pani Mayelieová a jej neter Rose uveria Oliverovmu príbehu a zachránia ho pred väzením. Ten v ich opatere začal žiť šťastný život. Nancy tajne vypočuje rozhovor medzi Faginom a Monksom, z ktorého sa dozvie o pravom pôvode Olivera. Toto tajomstvo zverí Rose a jej priateľom, za čo ju Sikes zabije.

Vysvitá, že Oliver je synom najlepšieho priateľa pána Brownlowyho a jeho lásky Agnes, ktorú si nikdy nevzal, pretože zomrel a tiež bratom Monksa, ktorý sa spolčil s Faginom, aby ho odstránil a zabral jeho dedičstvo. A že Rose je malá sestra Oliverovej mamy, ktorej sa ako dieťa ujala pani Mayelieová.

Rose sa v závere vydá za Harryho Mayiela, Sikes a Fagin za svoje činy zaplatia smrťou. Monks sa odsťahuje do Ameriky. Oliver získa svoje dedičstvo a začne žiť spokojný život u pána Brownlowa.

Česká realistická literatúra

Jan Neruda

- písal angažovanú poéziu – je to poézia, ktoré sa zaujíma o spoločenské diania

Písně kosmické

„Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhúru k nebesúm,
a jsme zde Zemi spjatí.

My přijdem blíž, my přijdem blíž,
my světu dožijeme,
my bijem o mříž, ducha lvi,
a my ji rozbijeme!“Slovenská realistická literatúra

(1875 – 1918)

Znaky:

-nastupuje s 50 ročným oneskorením po svetovej realistickej literatúre
-mení sa spoločenská situácia
-končí obdobie feudalizmu; nastupuje kapitalizmus – usporiadanie spoločnosti, nové problémy, nové témy
-v roku 181 začína opäť písať Vajanský do časopisu Slovenské pohľady, ktorý vydáva spoločne s Kolomanom Bašelom
-nástup novej generácie autorov predznamenalo vydanie Almanachu Napred už v roku 1871
-v roku 1880 zanikol štúrovský romantický časopis Orol

Témy:

-pravdivé zobrazenie spoločenských rozporov medzi chudobou a bohatými
-život slovenskej dediny a najmä kritizovanie zemianstva ako spoločenskej vrstvy na úpadku (zemania boli pozostatkom feudalizmu, častokrát okrem zemianskeho titulu nemali nič, nevedeli zveľadiť svoj majetok, boli lenivý, zaostalý ale pyšný)
-autori kritizovali ľudské nedostatky, chyby (alkoholizmus, závisť, arogancia, spoločenská neznášanlivosť medzi zemanmi a sedliakmi)

- v slovenskej literatúre rozlišujeme 2 vlny realizmu:

1. vlna

– 1875 – 1880 (1890) – opisný realizmus
- patria sem autori:

Svetozár Hurban Vajanský
Martin Kukučín
Pavol Orságh Hviezdoslav
Elena Šoltésová
Terézia Vansová
Ľudmila Podjavorinská

- vydávajú sa časopisy:

Slovenské pohľady
Národné noviny
Živena
Dennica
Černokňažník

2. vlna

– 1890 - ... – kritický realizmus
- patria sem autori:

Jozef Gregor Tajovský
Božena Slančíkova Timrava

Svetozár Hurban Vajanský

- bol vedúcou osobnosťou 1. vlny realizmu
- viedol Národné noviny a Slovenské pohľady
- zbierka Tatry a more vznikla na podnet jeho nedobrovoľného pobytu v Bosne a Hercegovine. V tejto zbierke predstavil nový prozodický systém
- sylabotonický prozodický systém – slabično prízvučný systém
- predstavil aj stopy:

daktyl
trochej
jamb
spondej

- veršovaný príbeh Herodes – rozpráva o smutnom osude slovenských detí odvlečených na pomaďarčovanie, „lepšiu výchovu“, kde namiesto vzdelávania tvrdo pracovali a boli ponižované. Ich pokus o návrat domov končí pod kolesami vlaku. Herodes – biblická postava, symbol krutosti

- dielo Letiace tiene

Rodina Jablonských z Jablonového mala silný zemiansky koreň. Potrpela si na svoje postavenie. Otec Jablonský je obrazom rodiacej sa kapitalistickej vrstvy, ktorá má ešte málo skúseností nových spoločenských pomerov. Kvôli kúpe píly sa spolčí s nemeckým obchodníkom Bauerom (tento predstavuje typického nepoctivého chamtivca). Podnik skrachuje. Jablonského dcéry sú vzdelané, pokrokové predstaviteľky novej mládeže – taká mala byť symbolom budúcnosti. Vajanský rieši budúcnosť zemianstva v postave Ely, ktorá sa napokon vydá za učiteľského syna Mirka Holana. Predstavuje to spojenie zemianstva a mladej národnej inteligencie.Martin Kukučín

- poviedka Keď báčik z Chochoľova umrie

Obsah:

Ondrej Tráva bol kupec. Zažil mnoho príhod, no jedna mu určite zostala v pamäti. Bolo to na podhradskom jarmoku, keď sa stretol s Adušom Domanickým a naletel mu na jeho táraniny. Keď si išiel k nemu vyzdvihnúť sľúbený jačmeň, za ktorý on závdavok dal, pozastavil sa u svojich priateľov, kde sa dozvedel, kto vlastne Aduš je. Aduš sa rôznymi spôsobmi snažil vyhovoriť, ale keď si Ondrej vyžiadal jasene, čo stáli pri hrobe jeho predkov, Aduš sa hneď spamätal. Stal sa z neho počestný občan.

- poviedka Neprebudený

Obsah:

Ondráš, i keď má už 20 rokov, má dušu naivného bezbranného dieťaťa – nevie rozlíšiť sen od skutočnosti, chce sa iba hrať a snívať. Ondráš je nie len zaostalý ale má i znetvorenú tvár a zmrzačené telo. Aj preto otec odišiel z domu – nezniesol pohľad na svojho jediného syna – mrzáka. Ondrášova matka sa čoskoro utrápila na smrť.

Po matkinej smrti býval Ondráš u svojej tety (volá ju totka). Zuzka Bežanovie, najbohatšie dievča v dedine, sa má onedlho vydať za Jana Dúbravovie. Práve sa kvôli niečomu pohnevala so svojím ženíchom, a vtedy jej príde do cesty Ondráš. Ľahkovážna Zuzka sa chce na niekom vyvŕšiť a zvýšiť si trochu sebavedomie – zahrá Ondrášovi divadlo a sľúbi mu, že sa za neho vydá. Ondráš uverí, že krásavica Zuzka sa chce stať jeho ženou a začne sa vážne chystať na sobáš. Jeho komické prípravy sú spočiatku každému na smiech – situácia sa však stáva stále vážnejšou a tragickejšou.

Zuzka sa rozhodne urýchliť svoj sobáš s Janom. Ondrášovi už nikto nevládal povedať pravdu. Veril, že u Bežanov sa chystajú na Zuzkinu svadbu s ním. V deň svadby ho teta musí zatvoriť do komory – aby sa nedostal do domu Bežanovcov a do kostola. Ondrášovi sa však podarí sekerou rozbiť závoru a tak sa predsa dostane na svadbu. Keď vojde do miestnosti, práve vrcholí svadobná zábava. Ondráš si najskôr myslí, že Zuzka sa preto vydala za iného, lebo on neprišiel. Keď však vidí, aká je šťastná, pochopí, že ona miluje v skutočnosti Jana a s ním sa iba zahrávala. Ondráš nevydrží takú veľkú bolesť a zošalie. Vtedy sa roznesie po dome správa, že u Bežanov horí šopa. Svadobčania nájdu pri šope zmäteného Ondráša a v presvedčení, že to on podpálil z pomsty šopu, priviažu ho k plotu. Odviaže ho Zuzka, ktorá si až teraz uvedomí, čo spôsobila. Poviedka sa blíži k tragickému koncu.

Ondráš si všimne, že horí aj maštaľ, kde boli aj husi. Vrhne sa do plameňov aby ich zachránil. A práve vtedy spadne prepálená povala na maštali a pochová Ondráša aj jeho najmilšiu hus, ktorú držal v náručí.

Jozef Gregor Tajovský

- poviedka Maco Mlieč

Obsah:

Rozprávač poznal Maca a vedel, že jeho gazda – richtár, má asi šesťdesiat rokov. Maco vyzeral starší, celý život ťažko pracoval a peniaze od gazdu nedostával. Nemal rodinu, na svoju sluhovskú vernosť a prácu bol pyšný.

Kým boli jeho rodičia nažive, tak mu gazda platil, ale keď mu pomreli, tak slúžil iba za oblečenie, tabak a pálenku. V službe si zlomil nohu, gazda ho síce dal do nemocnice, ale noha mu zostala krivá. Nikdy nespával a ani nejedol s čeľaďou. Najskôr opatroval kone, keď už nevládal, dali ho k volom a potom ku kravám. Spával v telinci, lebo tam bolo teplo a teliatka mu neublížili.

Na jeseň začal Maco polihovať, nepomáhali mu žiadne bylinky. Počas Vianoc ho premáhala slabosť a dusilo ho. Nastali tuhé mrazy a jeho v telinci drgľovalo od zimy. Do jedla ho museli nútiť. Maco išiel za gazdom, aby mu niečo nedlhoval a richtár ho aspoň teraz uistil, že peniaze mu zajtra vyplatí. Uľavilo sa mu. Maco v noci zomrel. Gazda mu vystrojil krásny pohreb. Celá rodina ho chválila, ale sluhovia si pošepkávali, že však ho mal za čo pochovať.

- realistická dráma: Statky - zmätky

Obsah:

Ďurko Ľavko a Zuzka Kamenská súhlasia s uzavretím manželstva bez lásky za prísľub majetku od Palčíkovcov. Obaja majú zatiaľ u nich bývať a pracovať na majetku. Mladí si nerozumejú. Ďurko chodí za svojou láskou Betou. Palčíkovci nie sú spokojní s prácou mladých, ktorí musia pracovať skoro ako sluhovia. Zuzka opúšťa Ďurka, ktorý si privedie do domu Betu. Vzájomné spolužitie sa však končí hádkou. Palčík strieľa na Ďurka. Ďuro vyženie Betu. Palčíkovci Ďurka. Ten prichádza odprosiť Zuzku, ale ona sa odmieta k nemu vrátiť, radšej volí osud osamelej ženy s dieťaťom.

Božena Slančíkova Timrava

- poviedka: Ťapákovci

Obsah:

Rodina Ťapákovcov žije patriarchálnym spôsobom v dome, v ktorom žili ich predkovia. Je ich 16 a nedajú sa vyrušiť zo svojho lenivého života. Sú so všetkým spokojní, mrzí ich len, že v dome nie je poriadna gazdiná. Najstaršia nevesta Iľa, ktorú pre jej povýšenosť nazývajú Kráľovnou, sa síce cíti byť gazdinou, ale ostatné švagriné ju neuznávajú, lebo sa im nepáči, že im drží kázeň pre každú maličkosť, nič jej však nepovedia.

Ozýva sa len sestra Anča, ktorú nazývajú Zmijou pre jej ostrý jazyk a studené srdce. Je síce pekná v tvári, ale lámka jej pokrivila nohy. Nemôže chodiť, vláči sa po dome iba na dlaniach a kolenách. Je veľmi citlivá, ale uštipačná. Iľa je v dome nespokojná, chce zrušiť staré zvyky, ktoré sú u nich odjakživa zavedené. Preto požiada svojho muža Paľa, aby sa oddelil od bratov a postavil si svoj dom. Vyhráža sa mu, že ak tak nespraví, odíde. Paľo však neberie jej reči vážne.

Anča vyšíva svadobné čepce, ale sama nikdy taký nosiť nebude, lebo vie, že sa nevydá. Svojou pracovitosťou sa odlišuje od ostatných, ale z trucu chce, aby všetko ostalo pri starom. Iľa odchádza do služby k pani rechtorke. Paľo nie je doma a všetci čakajú, čo urobí, keď sa vráti. On po návrate nezačne konať, až keď mu sused povie, že okolo školy sa poneviera nápadník, tak ide za ženou. Iľa sa nenechá prehovoriť. Zavolá si ju notár. Oznámi jej, že nemôže vykonávať dve služby – slúžiť u rechtorky a byť babicou. Preto si zbalí veci a ide bývať k rodičom. Paľo príde o týždeň za ňou a na jeseň postaví aj dom. Teraz je Kráľovná šťastná a celá rodina je spokojná, hoci sa dusia v jednej izba naďalej 14ti.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk