referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Pondelok, 27. mája 2024
Realizmus vo svetovej i slovenskej literatúre
Dátum pridania: 24.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scandy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 324
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 19m 40s
Pomalé čítanie: 29m 30s
 

(druhá polovica 19.– začiatok 20. storočia)

Znaky:

-priemyselné revolúcia, zánik feudalizmu
-tvoria sa nové spoločenské vrstvy
-nová filozofia – smer – „pozitivizmus“ – autorom tohto smeru bol A. Comte
-objavuje sa darvinizmus – pochádza od Charlesa Darwina, ktorý vytvoril učenie o evolúcii – človek sa vyvinul zo svojich predchodcov, nebol stvorený
-koniec 19. storočia sa nazýva obdobím secesie

Žánre:

-román
-poviedka
-novela

Francúzska literatúra

Honoré de Balzac

- román Otec Goriot

Otec Goriot má dve dcéry, Anastasiu a Delphinu. Celý život zhŕňal peniaze pre ne. Dcéry sa vydali do vyššej spoločnosti za bankára a šľachtica. Otec zaslepený ich spoločenským postavením nevidí, že jeho osud je im ľahostajný a nechá sa dcérami okrádať. Goriot svoje úspechy v podnikaní vždy speňažil a nadobudol veľké bohatstvo. Keď po siedmych rokoch manželstva stratil svoju ženu, všetka jeho láska sa preniesla na dcéry. Doprial im všetko.

Jeho zaťovia sa za neho hanbili, preto odchádza na odpočinok. Žije opustený v starom, špinavom penzióne. Vie, že ho dcéry len využívajú, ale chce ich dojať svojou láskavosťou a obetavosťou. Myslí si, že v nich vzbudí súcit, keď nebude šetriť nič, ani svoju dôstojnosť. Dcéry sa k otcovi nepriznávajú, žijú v spoločenských kruhoch, kam ich otec už nemá prístup.

Postupne prináša otcovi Goriotovi správy o dcérach študent Rastignac, ktorý je Delphininým milencom. Rastignac prichádza do Paríža získať výhodné spoločenské postavenie, spoznáva však iba hrubosť morálky v Parížskej spoločnosti. Vautrin pozná morálku spoločnosti, na ktorú neraz doplatil, no bojuje proti nej vlastnými metódami. Poučuje Rastignaca, že úspechy v živote sa môžu dosiahnuť len chladnokrvnosťou.

Tragicky sa končí Goriotov život i jeho nesmierna láska k dcéram. Keď ho pripúta choroba na lôžko, opatruje ho len Rastignac. Keď je Goriotovi veľmi zle, pošle Rastignac sluhu po dcéry, ktoré však nemôžu prísť pre malicherné príčiny. Opustený a sklamaný na smrteľnej posteli spoznáva, že namiesto lásky a nehy vlastných detí zostala iba samota, opustenosť a krutý bôľ srdca. Na poslednej ceste ho sprevádza len sluha penziónu Christofe a chudobný študent Rastignac, ktorí zaplatia pohreb. Dcéry poslali len prázdne koče.

Balzac využíval vo svojich dielach využíval kondicionál – podmieňovací spôsob, využíval ho pre vytvorenie kontrastu „čo sa stalo – čo by sa malo stať“

Stendhal

- román Červený a čierny

Hlavná postava Julien Sorel, ctižiadostivý mladý muž, sa rozhodne skoncovať s chudobou a zvolí si kariéru dôstojníka. Na jednej strane sa dáva na kňazskú dráhu – stáva sa vychovávateľom, na druhej strane si pomocou šarmu získava ženy a postup v spoločenskom rebríčku. Po postrelení svojej prvej milenky ho odsúdia na trest smrti a popravia ho.

V konflikte proti sebe symbolicky stojí čierna farba spoločnosti a červená farba ľudskej túžby po plnom a vášnivom živote.

Gustave Flaubert

- román Pani Bovaryová

Hrdinka, žena vidieckeho lekára, romanticky túži po veľkej láske, pretože sa nechce stať úžerníkovou milenkou. Končí život samovraždou. Manžel zistí jej neveru až po jej smrti a postupne zomiera.

Guy de Maupassant

- román Miláčik: Mladý karierista, ktorému ženy pomôžu vyšvihnúť sa z biedneho prostredia do vládnúcich kruhov.
- román Mont – Oriol: Na živote rôznorodých postáv zosmiešňuje honbu za majetkom

- román Guľôčka: Zobrazuje život prostitútky Guľôčky a kritické (realistické) zobrazenie spoločnosti okolo nej. Všetci ju odsudzujú kvôli tomu čo robí, ale nikto si nevšíma jej charakter a jej dobrotu. Vidia len to, že je prostitútka.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.