referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
1. svetová vojna vo svetovej i slovenskej literatúre
Dátum pridania: 24.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scandy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 952
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 22m 40s
Pomalé čítanie: 34m 0s
 

(1918 – 1945)

Americká literatúra

„Stratená generácia“

– takto bola označená generácia spisovateľov, ktorí žili a tvorili po I. svetovej vojne
- toto označenie využila Gertrúda Steinová – americká psychologička žijúca v Paríži, schádzali sa u nej vtedajší umelci a spisovatelia

Ernest Hemingway

- boj najvýznamnejším spisovateľom „stratenej generácie“
- bol nositeľom Nobelovej ceny za literatúru
- najznámejšie knihy: Slnko aj vychádza, Zbohom zbraniam, Starec a more, 49 poviedok, Muži bez žien, Komu zvonia do hrobu

- vojnový román Zbohom zbraniam

Obsah:

Henry je Američanom slúžiacim v Talianskej armáde. Pohybuje sa hlavne v oblasti sanitnej služby. Býva na izbe vo veľkej vile, ktorú skonfiškovala armáda, spolu s Rinaldim. Bol to jeho najlepší priateľ, ktorému sa často zdôveroval, pretože mali rovnaké názory na vojnu.

K ich jednotke boli pridelené aj anglické ošetrovateľky. Jedna z nich, Catherine Barkleyová, sa mu páči. S tým sa zdôverí Rinaldimu, ten sa mu vysmeje, a tým sa to končí. Frederick má prísť zo všetkými sanitkami a ošetrovateľmi na určité miesto, kde predpokladajú ťažké boje, a teda aj veľa ranených. Keď čakal v zákope aj s ostatnými zdravotníkmi a jedol syr – jeho obľúbené jedlo, zasiahol ich granát. Ostatní to v zákope neprežili a on je ťažko ranený v oblasti nôh. Tento okamih patrí medzi najotrasnejšie opisy, pretože Henry počuje výkriky svojho zomierajúceho kolegu, ktorému nemôže pomôcť.

Po základných ošetreniach je umiestnený v poľnej nemocnici, z ktorej je prevezený do zotavovne. Z údivom zistí, že jeho ošetrovateľka je už známa Catherine, do ktorej sa zaľúbi. Podrobí sa tu riskantnej operácii kolena, aby sa mohol čo najskôr vrátiť na front. Rehabilitácia sa predĺži ešte tým, že si spôsobil veľkým množstvom alkoholu žltačku. Keď už odchádza, Catherine mu oznámi, že čakajú dieťa.

Po návrate do svojej jednotky zistí, že Nemci postupujú smerom na nich a cestou všetko ničia. Dostane príkaz, zobrať si troch vojakov a s nimi sanitky, ktoré mali odísť na bezpečné miesto. Dostali sa do pomaly postupujúcej kolóny, a tak sa rozhodli ísť cez polia. Tie sú však zablatené, takže uviaznu a musia ísť pešo. Domáci ľudia začnú po nich strieľať a jedného z jeho troch podriadených zastrelia. To vydesí ďalšieho z nich, a tak dezertoval.

Na prechodoch cez mosty sú hliadky, ktoré zistili, že niektorý Nemci sa prezliekli za talianskych poručíkov, a tak chytia aj Henriho. Rozhodol sa dezertovať, skokom do ľadovej vody, pretože všetkých pred ním aj bez vypočúvania zastrelili. Naskočil na vlak idúci do Milána, lebo vedel, že tam je Catherine. V noci počas dažďa a silného vetra spolu preplávali na malom člne cez jazero do Švajčiarska. Tam strávili zimu v horách, vo vile u starých manželov v podnájme. Keď sa blíži čas pôrodu zišli do mesta.

Dielo končí tragicky smrťou Catherine pri pôrode. Jej smrť navonok nie je priamym dôsledkom vojny, ale rovnako je nezmyselná, ako 10-tisíce mŕtvych na frontoch. Vojna, ktorá ho už nemohla zasiahnuť fyzicky, zranila ho takto. Táto nezmyselná rana je spoločným znakom značnej časti Hemingwayových hrdinov.

V jednej pasáži autor prirovnáva vojnu k jatkám.

William Faulkner

- patril k predstaviteľom „stratenej generácie“
- bol nositeľom Nobelovej ceny za literatúru
- romány: Sartoris, Bľabot a bes, Neodpočívaj v pokoji
- Faulkner miestami narušuje tradičné rozprávačské postupy, vypúšťa z textu interpunkciu; ide o pokus komunikovať s čitateľom, upútať jeho pozornosť, prípadne uvoľniť jeho fantáziu

John Dos Passos

- trilógia USA: bola zvláštna tým, že to bola montáž príbehov, skutočných udalostí, textov piesní, výstrižkov z novín, životopisov prezidentov a politikov, zaznamenal do nej aj vtipy

- táto technika vytvára ilúziu nefalšovaného prepisu skutočnosti

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.