referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
2. svetová vojna vo svetovej i slovenskej literatúre
Dátum pridania: 23.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scandy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 237
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 40s
Pomalé čítanie: 14m 30s
 
Svetová literatúra

Joseph Heller

- román Hlava XXII.

- hlavným zobrazovacím prostriedkom v románe je absurdnosť
- nájdeme tu aj humor, satiru, iróniu, sarkazmus
- hlavný hrdina je vlastne antihrdina

hlavná postava: Yossarian – kritizuje nezmyselné vojenské zákony a príkazy, odkrýva boj vojakov a ich nadriadených, ale satiricky vykresľuje aj vedenie celej krajiny v tomto nezmysle
miesto: letecká základňa
čas. II. svetová vojna
téma: vojenskí letci prežívajú II. svetovú vojnu lebo musia; ale nie sú to žiadny hrdinovia a preto vedú svoju „vojnu vo vojne“ proti vojenským príkazom
idea: nezmyselnosť vojny
hlava XXII. : vychádza z najabsurdnejšieho leteckého zákona – je to predpis, ktorý neguje sám seba

Albert Camus

- román Mor
čas: II. svetová vojna

mor:

- symbol vojny
- symbol okupácie, absurdnosti sveta
- vnútorný mor ako rozožierač ľudskej duše

Obsah:

Mor, ktorý prepukol v meste je abstraktným symbolom vojny a okupácie, ale aj celej absurdnosti sveta. Každý jednotlivec nosí v sebe mor. Proti tejto chorobe bojuje doktor Rieux (Rijó) spolu s niekoľkými priateľmi. V uzatvorenom meste choroba kosí ľudí, nerobí rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Keď sa epidémia skončí, lekár necíti úľavu, len prázdnotu v duši, nevie s tešiť ako obyvatelia mesta.

Alberto Moravia

- román Vrchárka

Obsah:

Cesira (krajčírka) zostala sama s dospievajúcou dcérou Rosettou v chudobnej časti Ríma. Po bombardovaní Ríma uteká na vidiek do hôr, kde chce spolu so svojou dcérou Rosettou počkať prechod frontu.

Namiesto útočiska však nájdu iba poníženie, lebo vojaci, ktorí prechádzajú týmito dedinami, ženy znásilňujú a domy vypaľujú. Z Rosetty sa napokon stáva prostitútka a Cesira upadne do zúfalstva. Obe sa nakoniec vrátia do Ríma a pokúsia sa obe začať nový život.

Slovenská literatúra

Rudolf Jašík

- román Námestie svätej Alžbety

Motto knihy: „Láska je nesmrteľná. Neumiera. Ona len ide do hrobu.“

Obsah:

Dej sa odohráva v Nitre v období prenasledovania Židov. Hlavným hrdinom je Igor Hamar, ktorý musel predčasne dospieť, lebo otec mu zomrel a on sa musí postarať o ťažko chorú matku. Býva v chudobnej štvrti na Námestí svätej Alžbety a býva tu i Eva, s ktorou sa po večeroch stretáva, ale je medzi nimi veľká priepasť, lebo Eva je Židovka a on katolík. Od nej sa Igor dozvie, že mesto obsadili Nemci, a že všetci Židia musia nosiť hviezdu.

Igor pracuje príležitostne u holiča Jána Flórika, ktorý keď začnú prenasledovať židov vyvesí na dvere oznam „Židov nestrihám ani neholím“. Keďže obchody mu nešli, vstúpil do Hlinkovej strany a využíval svoju moc na vlastné obohacovanie. Igor sa spoznáva s bohatou pani Ernou stáva sa jej milencom, ale ráno má výčitky svedomia, že Evu zradil, veľmi sa o ňu bojí, preto ide za farárom, žiada ho, aby ju prekrstil a zosobášil ich.

Farár od neho pýta 10 000, nevie ich zohnať, a keď už je úplne zúfalý, pomoc mu ponúkne starý žid Maguš, ktorý predá svoje kone a dá Igorovi 12 000, je však neskoro, lebo farár sa bojí pomáhať Židom. Igor s Evou sa dohodnú, že utečú z mesta. Večer vtrhne Flórik na námestie s Nemcami, pochytajú Židov a majú ich deportovať do koncentračného tábora. Na stanici sa Nemci hrajú s malým Židom, z rozkoše ho zastrelia. Eva ho chce odniesť jeho matke, ale zasiahne ju dávka zo samopalu, keď to Evin otec videl, otrávi polievku a jeho rodina zomiera.

Igor si uvedomí, že za všetko je vinný Flórik, preto ho chce zabiť a chce spáchať samovraždu, ale od toho ho odhovorí Maguš. Je to román o tragickej láske, láska je témou i myšlienkou, lebo v čase vojny sa stáva zvrchovanosť zákonom a najvyššou hodnotou ľudského života.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.