referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Jozef Gregor Tajovský
Dátum pridania: 20.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tinussska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 732
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Narodil sa v Tajove pri Banskej Bystrici. Jeho otec bol remeselník, a matka bola dcérou robotníka Štefana Grešku. Pochádzal z 10 detí. Jozef bol najstarší. Dostal sa do opatery k svojmu starému otcovi. Z Banskej Bystrici odišiel študovať do Kláštora po Znievom.

Diela

Poviedková tvorba: Horký chlieb, Na chlieb, Mišo, Mamka Pôstková
Dramatická tvorba: Ženský zákon, Nový život, Statky – Zmätky, Divadelné hry, Matka, Tma, Hriech, V službe, Smrť Ďurka Langsfelda, Blúznivci, Hrdina
Do konca – najkrajšia spomienková próza autora v postave starého otca, vzdal autor hold pracovitosti, statočnosti

Maco Mlieč:

Je odrazom veľkého kontrastu sveta pánov a sluhov vo vtedajšej spoločnosti. Maco Mlieč je sluhom u gazdu richtára. Robí, otročí, zničí si zdravie na pálenku. Ostrý sociálny kontrast sveta pánov a sluhov podáva spisovateľ veľmi realisticky hneď v úvode poviedky v charakteristike gazdu a sluhu. Celá životná tragédia Maca Mlieča sa odohrala v maštali, kde žije spolu s dobytkom a tu aj zomrie. Tomuto prostrediu sa prispôsobuje aj jeho myslenie. V tejto poviedke nedošlo ku konfliktu medzi sluhom a pánom, avšak autor sa snažil gazdov cynizmus vyjadriť kontrastným umeleckým obrazom – paradoxom. Symbolický je záver poviedky, Maco Mlieč sa lúči s gazdom a ďakuje mu za všetko, čo preňho urobil s otázkou, že čo mu je ešte dlžný.


Statky – zmätky

– dráma. Je najlepšou hrou. Skladá sa zo 4 dejstiev. Dielo je umeleckým dokumentom, kde autor zobrazil koncom 19 st. ako otriasla aj sociálna otázka tradíciám a morálnymi základmi slovenskej dediny. Tajovského dedina už nie je idylickou dedinkou Kukučína, kde sa ľudia hádajú pre pletky, končiace sa okrem výnimiek idylickou harmóniou ako týždeň nedeľou.

V tomto diele je na prvom mieste majetok. Dej sa odohráva na slovenskej dedine. Hlavnými postavami je rodina Palčíkovcov, ktorá chce získať lacnú pracovnú silu a preto, že nemá deti pod zámienkou adopcie a prepisu majetku sa rozhodnú ponúknuť takúto možnosť Ďurkovi Lavkovi a Zuzke Kamenskej. V priebehu hry sa odohrávajú konflikty, nedorozumenia, ale hlavne snaha využiť Palčíkovcov, a prinútiť ich prepísať majetok. Ďurko je hlavným aktérom, ktorý sa snaží ich násilím prinútiť. Palčíkovci s prepisom otáľajú až nakoniec súhlasia s tým, aby miestom gazdinky zostala poctená Beta.

Dielo končí stretnutím Zuzky a Ďurka, keďže Zuzke sa narodí dieťa, Ďurko ju príde odprosiť, hrdá Zuzka Ďurka odmieta. Dielo má klasickú stavbu čiže: Statky prinášajú zmätky v citovej sfére.

Ženský zákon

- veselohra: Ukazuje, že na dedine často víťazia nad čistým ľúbostným citom majetkové záujmy. V hre sa uplatňuje autorovo humorné videnie dedinského sveta. Humor preniká všetky zložky diela, od základného postoja spisovateľa k životu cez komickú stavbu situácií, charakteru, dialógov i gesta postáv. No za týmto humorným životným postojom je v hre vážna otázka o hodnote človeka v kapitalizovanej spoločnosti, ktorá vytvára vyostrené dramatické napätie. Konflikt hry je motivovaný sociálne, ale rozvíjajú ho aj rodinné záujmy a rozdielne charakterové vlastnosti postáv.

Miško Malecký sa zaľúbi do polosiroty Aničky Javorovej. Ich životnému šťastiu prekáža hašterivosť a tvrdohlavosť oboch materí a klebetníc a Dora. Miško dá pred odchodom na vojenčinu Aničke sľub, že po vojne si ju zoberie za ženu. Keď sa však začne hovoriť o tom, kde budú mladí žiť, nastane zvada – každá mama ich chce mať u seba. Kým je Miško na vojne, obe matky sa hnevajú, aj vďaka klebetám Dory. Mišova mať sa dozvedá, že richtárovci by chceli jej syna za zaťa, to sa jej páči a Dora ju v tom podporuje. Miškov otec podporuje mladých, utešuje Aničku. Nakoniec zvíťazí láska oboch. Všetci sú šťastní, najviac Miškov otec, ktorý si stále prial, aby zdravý rozum zvíťazil nad mocou klebiet a ženského hnevu.

 
Podobné referáty
Jozef Gregor Tajovský 2.9955 243 slov
Jozef Gregor Tajovský 2.9521 141 slov
Jozef Gregor Tajovský GYM 2.9652 521 slov
Jozef Gregor Tajovský 2.9553 559 slov
Jozef Gregor Tajovský SOŠ 2.9739 410 slov
Jozef Gregor Tajovský SOŠ 2.9980 829 slov
Jozef Gregor Tajovský SOŠ 2.9811 966 slov
Jozef Gregor Tajovský 2.9752 563 slov
Jozef Gregor Tajovský GYM 3.0056 685 slov
Jozef Gregor Tajovský 2.9776 373 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.