referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Porovnanie romantizmu a realizmu
Dátum pridania: 13.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: richidz
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 395
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Romantizmus

Romantická literatúra vytvorila nového hrdinu, ktorý bol v ustavičnom rozpore so súčasnou spoločnosťou. Cítil sa v nej ako osamelý cudzinec a zostal nepochopený. Osamelosť ho vedie ku krajnému individualizmu. Len niekedy v sebe prekoná individualistické sklony a zapojí sa do spoločenskej činnosti, chce pomôcť ľuďom a z našich pomerov - chce napr.: oslobodiť zakliatu pannu (Janko Kráľ) a pod. Romantický hrdina je najčastejšie autoštylizáciou básnika, ktorý sa predstavuje ako pútnik alebo zbojník. Ide väčšinou o výnimočné postavy, silné individuality, ktoré konajú vo výnimočných situáciách. Romantizmus ruší stavovské rozdiely medzi ľuďmi. Nebojí sa vniesť do literatúry ľudí spoločensky zaznávaných. A preto i do literárneho jazyka zavádza prvky hovorovej reči, ktoré sa predtým nesmeli používať.

Realizmus

Je umelecký smer, a zároveň metóda uplatňujúca sa od polovice 19. storočia a v priebehu 20. storočia založená na kritickom poznávaní skutočnosti, ktoré vychádza z pravdivého zobrazenia ľudskej osobnosti a jej rozmanitými vzťahmi v realite. Umelci sa v literatúre snažia o komplexnosť pravdivého zobrazenia. Realisti sa snažia vystihnúť všeobecný charakterový vplyv (typizácia postáv- vlastnosti istého typu sú charakteristické pre množstvo podobných ľudí z istej spoločenskej vrstvy.)

Porovnanie romantizmu s realizmom:

a) Pre romantického spisovateľa mala záväzný význam predstavivosť, fantázia, a pre realistického spisovateľa je rozhodujúce zobrazenie všedného života na základe vlastnej skúsenosti.
b) Romantický básnik - búrlivák síce odmieta všedný meštiacky život, ale jeho vzor bol individuálny, nebol sociálne podmienený. Realizmus opisoval postavy zo všetkých spoločenských vrstiev a prostredí počítajúc s príslušníkmi podsvetí.
c) Ak romantický autor staval proti prítomnosti života a buržoáznej spoločnosti veľkolepú minulosť vidinu budúcnosti, tak realista zostáva na pôde súčasnosti (kapitalistický systém)
d) Pre romantizmus je charakteristická poézia, a pre realizmus próza - romány.
e) Romantický hrdina je osamotený, ale výnimočný a končí často tragicky, realistický hrdina je zovšeobecnený, zo všetkých prostredí a vrstiev.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.